POLSKA
Like

Sąd Okręgowy w Gliwicach naruszył prawo do strajku!

15/02/2015
17217 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minut czytania
Sąd Okręgowy w Gliwicach naruszył prawo do strajku!

Oto kolejna opinia, dotycząca znanego jedynie z telefonicznej informacji postanowienia Sądu Okręgowego w Gliwicach:

(…)dr Małgorzata Kurzynoga, adiunkt z Zakładu Europejskiego i Zbiorowego Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego mówi, że obecnie brak jest przepisów, na podstawie których można byłoby wydać sądowy zakaz strajku.

0


– Oczywiście jest możliwość ustanowienia takiej regulacji, ale musiałaby być ona zgodna z Konstytucją oraz prawem międzynarodowym. Komitet Wolności Związkowej za dopuszczalne uznaje sądowe zawieszenie prawa do strajku wyłącznie w administracji publicznej i tylko dla pracowników sprawujących władzę w imieniu państwa oraz w usługach zasadniczych (tzn. takich, w których przerwa w funkcjonowaniu stanowiłaby zagrożenie dla życia, bezpieczeństwa osobistego lub zdrowia wszystkich lub części mieszkańców kraju), a także ze względu na poważną sytuację kryzysową w kraju (bezpieczeństwo narodowe lub zdrowie publiczne). Przy czym, generalny zakaz strajkowania z uwagi na poważną sytuację kryzysową w kraju mógłby nastąpić tylko na ograniczony okres czasu. Ponadto, pożądane byłoby, aby sądem właściwym był sąd pracy – tłumaczy dr Kurzynoga.

Nie ma jeszcze pisemnej decyzji sądu w sprawie strajku w JSW, jednak dr Kurzynoga podkreśla, że zakazanie strajku jako zabezpieczenie roszczenia docelowego w drodze postanowienia sądu cywilnego na podstawie art. 730(1) oraz 755 § 1 k.p.c jest niedopuszczalne. – Ograniczenie prawa do strajku musi być bowiem zgodne z art. 59 ust. 3 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP oraz nie może stanowić naruszenia wiążącego przez Polskę prawa międzynarodowego. Tymczasem zakaz strajku wydany na podstawie art. 730(1) i 755 § 1 k.p.c., stanowi naruszenie istoty prawa do strajku ponieważ w ten sposób można zakazać każdej akcji strajkowej. Zakaz strajku wydawany jest bowiem na czas nieokreślony, na posiedzenie niejawnym w oparciu o argumenty strony pracodawczej z pominięciem związku zawodowego. Ponadto, zakazanie strajku w powyższym trybie wydaje się sprzeczne z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją 87/1948 MOP, z której wyprowadzane jest prawo do strajku – wyjaśnia pani adiunkt.

http://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/10133-sad-uznal-strajk-w-jsw-za-nielegalny-komentarz-prawnika

Jeśli dr Kurzynoga ma rację (a ma, bo przecież postanowienie SO oznacza, że strajki w III RP są niemożliwe) oznacza to, że po 25 latach historia zatoczyła koło.

Sądy III RP znowu nie są „trzecią władzą”, a tylko dodatkowym narzędziem w rękach rządzących, służącym „trzymaniu za twarz” społeczeństwa.

……………..

O czym zresztą doskonale wiedzą ci przedsiębiorcy, którzy od kilku już lat walczą z ZUS-em.
Teraz po prostu reszta społeczeństwa musi się dowiedzieć, jak bardzo Państwo Polskie jest chore.

15.02 2015

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758