NEWS
Like

Sąd: Na Gibraltarze nie doszło do zamachu

01/04/2014
980 Wyświetlenia
9 Komentarze
1 minut czytania
Sąd: Na Gibraltarze nie doszło do zamachu

Decyzja IPN o umorzeniu śledztwa w sprawie katastrofy lotniczej w Gibraltarze jest już prawomocna. W katastrofie w 1943 r. zginął gen. Władysław Sikorski, premier i naczelny wódz oraz towarzyszące mu osoby.

0


Katowicki sąd okręgowy nie uwzględnił zażalenia w tej sprawie, tym samym decyzja IPN o umorzeniu śledztwa w sprawie jest już prawomocna.

IPN umorzył śledztwo już pod koniec 2013 r. Prokuratorzy uznali wówczas, że nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć sabotażu. Zapewniali oni jednak, że udało im się wykluczyć, iż tuż przed wylotem z Gibraltaru mogło dojść do zamachu.

Decyzję o umorzeniu zaskarżyła Teresa Ciesielska, córka jednej z ofiar katastrofy – pułkownika Andrzeja Mareckiego. Domagała się ona wznowienia śledztwa i przeprowadzenia ekshumacji kuriera z Warszawy Jana Gralewskiego (w ramach postępowania ekshumowano szczątki m.in. Sikorskiego, gen. Tadeusza Klimeckiego i pułkownika Mareckiego). Sąd uznał, że kolejna ekshumacja nie rzuciłaby nowego światła na śledztwo, a dotychczas zgromadzone dowody są wystarczające do podjęcia decyzji o umorzenia postępowania.

– Sąd stoi na stanowisku, że postępowanie prowadzone drobiazgowo, wnikliwie, wielotorowo, zostało zakończone po dokonaniu właściwej oceny zgromadzonych dowodów, zarówno co do ich merytorycznej przydatności, autentyczności, jak i legalności pochodzenia – oświadczyła sędzia Katarzyna Smołka.

 

Za niezalezna.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

 1. Angole nasi “przyjaciele” Unijni którzy nie chcą przyjąć u siebie Euro tak wciskanego innym krajom zataili akta Gibraltaru na kolejne x lat
  To jest zdrada!!!
  Zresztą to zawsze było państwo o mentalności kolonialnej – wyzysk za wszelką cenę.
  Pozdrawiam młodych wypędzonych

  0
 2. Avatar Kubek

  Za grosz bym nie wierzył Angolom.
  Jak potraktowali Polskich żołnierzy po zakończeniu wojny ?!!
  Dlaczego nie zaprosili Polaków na paradę zwycięstwa ??!! aż tak bali się Stalina ??
  Sądzę że Anglicy nie mają pojęcia co działo się po II WŚ.
  Ale to już zadanie dla Ambasady Polskiej , która powinna napisać oficjalne “sarkastyczne” podziękowania Anglikom za to na przykład że gen. Stanisław Maczek po wojnie pracował jako barman w hotelach !!!

  0
 3. Gen. Sosabowski był magazynierem w fabryce.

  0
 4. Avatar Ali Baba

  Ciekawe.że tylko jeden Prchal /pilot/ miał na sobie kamizelkę ratunkową..!! On się uratował..Zresztą były 2 próby zamachu na gen Sikorskiego, gdy leciał do USA../coś tam nie wypaliło/..Gen de Gaulle też był na celowniku i po pewnym incydencie powiedział wyraźnie /!!/, że NIGDY nie poleci angielskim samolotem!! A POZA TYM TO WARTO WIEDZIEĆ, ŻE W OKOLICACH MIEJSCA ZDARZENIA WŁOSKA ŁÓDŹ PODWODNA miała swój rejs patrolowy…i jej załoga poczyniła pewne ciekawe obserwacje /szczegółów nie podano/..!! PONADTO JEDEN Z OFICJELI BĘDĄCY W TYCH DNIACH W GIBRALTARZE…został znaleziony martwy w hotelu /dzień po lub w dniu zdarzenia/..!!

  0
 5. Avatar polipid

  To podobnie jak w Smoleńsku, co nie?

  0
 6. Avatar wbbb

  W tym czasie w kierowniczych gremiach Brytyjskiego wywiadu działali radzieccy szpiedzy
  (http://pl.wikipedia.org/wiki/Siatka_szpiegowska_Cambridge) – nic dziwnego że akta utajnione na kolejne dziesięciolecia, bo raczej trudno żeby się Brytyjczycy się chwalili co wyczyniali tajnie “w imię króla” a tak naprawdę pod sprytne dyktando Stalina.

  0
 7. Avatar Jacek

  Popatrzmy na sprawę nieco szerzej. Stosunki dyplomatyczne polsko – radzieckie 25 kwietnia 1943 r. zostały zerwane przez ZSRR z powodu zwrócenia się gen. Sikorskiego do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o przeprowadzenia dochodzenia w sprawie odkrycia przez wojska niemieckie 12 kwietnia grobów pomordowanych polskich oficerów w lasach pod Smoleńskiem. Sytuacja była o tyle kuriozalna , iż to, że do Czerwonego Krzyża wpłynął ( niezależnie), zarówno polski jak i niemiecki wniosek w sprawie wyjaśnienia przyczyn mordu, Stalin wykorzystał jako pretekst do zerwania kontaktów z Rządem RP na uchodźstwie. Jako powód zerwania kontaktów podał – współpracę Rządu RP na uchodźstwie z Niemcami! Nie wiemy jak wyglądałaby dalsza polityka Rządu RP, gdyby nie “lotnicza Katastrofa Gibraltarska” w której 4 lipca 1943 roku śmierć ponieśli: Premier i jednocześnie Naczelny Wódź Sił Zbrojnych, generał Sikorski , wraz z (wymieniam ważniejsze osoby):
  Tadeusz Klimecki, gen. bryg., szef Sztabu Naczelnego Wodza,

  Andrzej Mirecki, płk dypl., szef III Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza,

  Jan Gralewski, kurier Armii Krajowej.

  Ciał dwóch osób nigdy nie odnaleziono – Zofii Leśniowskiej, córki generała Sikorskiego, i Adama Kułakowskiego, adiutanta Naczelnego Wodza. Warto w tym miejscu wspomnieć że jest jakieś fatum ciążące nad “katastrofami lotniczymi przywódców Państwa Polskiego”” związane z telefonami, gdyż sześć tygodni przed katastrofą, przebywający w Londynie minister w rządzie Sikorskiego, Karol Popiel, odebrał telefon, w którym rozmówca twierdził, że generał zginął podczas wypadku samolotu nad Gibraltarem. Połączenie to uznano za żart, ale po katastrofie stało się powodem do snucia rozmaitych teorii.

  W efekcie „Katastrofy Gibraltarskiej”, nowym premierem Rządu RP na uchodźstwie, został Stanisław Mikołajczyk, a Naczelnym Wodzem, gen. Kazimierz Sosnkowski. Otwartym pozostaje pytanie, dlaczego kontynuowano akcję „Wachlarz” pomimo coraz to nowych dowodów nie tylko na to, iż ZSRR nie dotrzymuje swoich zobowiązań, ale wręcz przeciwnie, nasila represje wobec ludności polskiej, która znalazła się na terytoriach, na których operowała Armia Czerwona?

  0
 8. tak wiec pani prokurator przesrała nastepne 300000 zł,straciła dwa lata na cós co było znane od poczatku.Ale był przerob i były godziny pracy.A ze bez sensu….Teraz trzeba sobie znalezsc inna ciekawostke na dwa lata, za milion.

  0
 9. Avatar mnb

  Polacy jedyny narod ktory nie potrafi zadbac o swoje interesy…
  A nawet jego organy dzialaja przeciw interesom kraju.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816