Globalnie i Lokalnie
Like

Rzym. Nie chcemy Olimpiady w 2024 roku

12/09/2016
190 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
Rzym. Nie chcemy Olimpiady w 2024 roku

Rzym, który starał się – i był największym pewniakiem – o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku zrezygnuje ze starań i igrzysk. W ciągu kilku dni formalną rezygnację i oficjalną informację mają podać do publicznej wiadomości obecne, nowe władze Rzymu. Jak tłumaczą – igrzyska to doskonała okazja dla rozmaitych aferzystów i organizacji przestępczych.Rome_Olympics_1960_-_Opening_Day

Poprzedni rzymski samorząd, który starał się o organizację igrzysk w kolejnej dekadzie, konkurował z Budapesztem, Los Angeles i Paryżem.

Rzym w swojej kandydaturze podkreślał historyczne piękno miasta i istniejącą już potrzebną infrastrukturę. Mimo, że została ona przygotowana głównie na Igrzyska organizowane w roku 1960, władze wyszły z założenia, że duże nakłady finansowe nie będą konieczne, ponieważ dzięki temu istnieje aż 70 proc. wymaganej zabudowy. Rzym chcąc uniknąć wydawania fortuny na nowe obiekty, które możliwe, że posłużyłyby tylko na czas Igrzysk, a potem mogłyby ulec zniszczeniu poprzez nieużytkowanie, wskazywał te obiekty, które już Olimpiadzie służyły. Plany dotyczące uroczystości również były ambitne i piękne. W przedstawionych założeniach zwycięzcy zawodnicy byliby dekorowani u stóp koloseum, a cykliści krążyliby wokół Fori Imperiali.

Bieg maratoński okrążałby Bazylikę św. Piotra, synagogę i meczet oraz circus Maximus.

Ujawniono też trzy główne planowane centra Igrzysk – zbudowane w 1920 roku Foro Italico, Stadio Olimpico z 1960 roku oraz Fiera di Roma i Tor Vergata, w których mieścić się ma wioska olimpijska.a

Rzym miał już swoje Igrzyska Olimpijskie – w 1960 roku. W walce o organizację igrzysk Rzym pokonał Lozannę, Detroit, Budapeszt, Brukselę, Meksyk i Tokio. Po raz pierwszy olimpijskie zmagania sportowców były szeroko transmitowane przez stacje telewizyjne, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Z okazji igrzysk zbudowano Stadion Olimpijski (miejsce ceremonii otwarcia i zamknięcia imprezy oraz arena rywalizacji w konkurencjach lekkoatletycznych) oraz Pałac Sportów, natomiast wiele historycznych budowli zostało odrestaurowanych, stając się miejscem zmagań sportowców.

I nie było to pierwsze podejście Rzymu do Igrzysk ery nowożytnej. Miały się takie już odbyć w Rzymie w 1908, jednak z powodu erupcji wulkanu zostały przeniesione do Londynu.

Tym razem jednak ewentualne koszty kłopotów, jakie w związku z Igrzyskami pojawić, wielokrotnie przewyższają możliwe przychody. Poza tym Rzym nie potrzebuje promocji w świecie – uznał nowy zarząd Rzymu. I zdecydował o wycofaniu kandydatury miasta.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217