Bez kategorii
Like

„Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” zostały „odzyskane” dla salonu?

01/07/2011
412 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Właściciel „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze” ma sam nowego właściciela. Ciekawa zmiana – tuż przed wyborami.

0


"Gazeta Wyborcza" (01.07.2011)

Spółka Gremi Media należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, zawarła umowę nabycia spółki Mecom Poland Holdings S.A., do której należy 51,01 proc. udziałów spółki Presspublica, wydającej m.in. gazetę "Rzeczpospolita".

Spółka Gremi Media poinformowała, że transakcja została zawarta na kwotę 80 mln zł i będzie zamknięta po uzyskaniu akceptacji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Presspublica to wydawca między innymi dziennika "Rzeczpospolita", której sprzedaż sięga ok. 140 tys. egz., gazety "Parkiet" (ok. 9 tys. egz.), tygodnika "Uważam Rze" (ok. 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym m.in. www.rp.pl.

wyborcza.biz/biznes/1,100896,9875034,Gremi_Media_kupilo_51_proc__udzialow_w_Presspublice.html

 

Kim jest Grzegorz Hajdarowicz?

Grzegorz Hajdarowicz – przedsiębiorca, producent filmowy, wydawca. Konsul Honorowy Republiki Brazylii.

Posiada wykształcenie wyższe politologiczne, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na przełomie lat 80. i 90. pracował jako dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego polskiego tygodnika wydawanego w Nowym Jorku oraz dziennika wydawanego w Krakowie. Na początku lat 90. był radnym Miasta Krakowa.

W 1991 roku założył firmę GREMI, specjalizującą się pierwotnie w dystrybucji produktów farmaceutycznych. Obecnie GREMI wraz ze spółkami powiązanymi, zajmuje się inwestycjami kapitałowymi, restrukturyzacją oraz projektami nieruchomościowymi, a Hajdarowicz jest głównym udziałowcem grupy kapitałowej GREMI, kontrolującej między innymi takie spółki giełdowe jak NFI Jupiter, KCI S.A., Eurofaktor S.A., a także spółki DRAGMOR sp. z o.o., która w Brazylii ma tereny inwestycyjne o powierzchni ponad 22 mln m² z 6,5 km plaży. Od kilku lat w ramach odrębnej linii biznesowej, poprzez spółkę Gremi Film Production S.A., Grzegorz Hajdarowicz zaangażowany jest w produkcję filmową, w tym produkcję filmów w Hollywood. Grupa GREMI posiada także wydawnictwo, które wydaje tygodnik "Przekrój"oraz miesięcznik Sukces.

***

Tyle na gorąco – nie wiem jakie skutki dla lini programowej gazet będzie  miała ta transakcja, dokonywana tuż przed wyborami. I czy nowy właściel będzie wpływał na linie wydawnictwa i czeka nas kolejny eksodus niezależnych dziennikarzy – tak jak miało miejsce po "odzyskaniu" "Wprost" i zwolnieniu Stanisława Janeckiego.

Jeśli Hajdarowiczowi będzie zależało na biznesie to status quo powinno zostać zachowane. Ale jeżeli transakcja jest "nieczystego poczęcia" (powszechnie wiadomo, że rządowi oba tytuły stały ościeniem w gardle) to może być problem…

Bo jeśli "Rz" i "URz" zaczną kopiować poziom "Przekroju" i "Sukces" – to ja wysiadam.

 

0

dzida

"Z zawodu analityk, milosnik historii, modelarz, dzialacz i moderator ruchu konsumenckiego "nabiciwmbank.pl"

53 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758