Komentarze dnia
Like

Rządowe założenia projektu ws. wieczystego użytkowania do zmiany?

10/06/2016
629 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Rządowe założenia projektu ws. wieczystego użytkowania do zmiany?

Na przełomie 2014/2015 Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE protestowało przeciw tzw. haraczom czyli nadmiernym opłatom wieczystego użytkowania. Były demonstracje przed sądem, manifestacje uliczne, spotkania, były zbierane podpisy pod projektem ustawy ws. obniżenia stawek opłat i na rzecz nieodpłatnego przekształcenia wieczystego w prawo własności w przypadku nieruchomości mieszkaniowych. Po wyborach prezydenckich Stowarzyszenie ograniczyło swoją działalność w/s wieczystego, oczekując na nowe rozdanie polityczne, wszak PIS deklarował przychylność wobec społecznych oczekiwań, zmierzających do ograniczenia i likwidacji dolegliwości wieczystego użytkowania. Korzystając z nowej ustawy o petycjach, Stowarzyszenie wniosło do Sejmu kilka projektów ustaw. O dziwo były one odrzucone jednogłośnie zarówno przez posłów PIS jak i opozycji, a głos Ministerstwa w tej decyzji był istotny. W tym roku Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało likwidację wieczystego użytkowania w przypadku nieruchomości wielo-lokalowych od 1 stycznia 2017 roku.

0


 

Jednak założenia projektu wzbudziły zaniepokojenie Stowarzyszenia, które dostrzega w nich powiedzenie “jak nie kijem to pałką”. Bowiem likwidacji wieczystego towarzyszyć ma pobieranie w dalszym ciągu opłat, tyle że zamiast opłat rocznych, mają to być opłaty cykliczne, do tego waloryzowane o wskaźnik zmiany cen nieruchomości. Opłaty te miały by być opłacane do końca okresu użytkowania wieczystego czyli zazwyczaj jeszcze przez 50-70 lat. Wprawdzie w przypadku jednorazowej odpłatności przewidziano bonifikatę, ale zaledwie w wysokości 50%, co oznacza że użytkownik wieczysty miałby uiścić sumę rzędu 25-35 opłat rocznych, gdyby dokonywał jednorazowej płatności. Z tych powodów Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE wystąpiło do Ministra Adamczyka o spotkanie w sprawie, zanim projekt zostanie poddany uzgodnieniom międzyresortowym i konsultacjom.
 Nie możemy się zgodzić by w dalszym ciągu mieszkańcy w blokach płacili po kilka tysięcy złotych wieczystego za swoje mieszkanie. Zmiana nazwy z opłaty rocznej na cykliczną to żadna zmiana – stwierdza dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia – Ten projekt mógłby być zaakceptowany, pod warunkiem iż uprzednio zmniejszy się stawkę wieczystego do 0,3% a tym samym opłatę roczną. Ponadto projekt nie uwzględnia nieruchomości jednorodzinnych, a mieliśmy zgłoszenia z Warszawy, w których od 14 lat użytkownik wieczysty nie może doczekać się decyzji przekształceniowej (choć w tym samym czasie następowały aktualizacje opłat). Żałożenia projektu muszą zostać zmienione.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

226 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816