WIEDZA
Like

Ryszard Petru chce odpłatności za leczenie

13/06/2015
332 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Ryszard Petru chce odpłatności za leczenie

Podczas konsultacji swojego dopiero powstającego programu pupil Balcerowicza przyznał, że chce wprowadzić częściową odpłatność za leczenie. Według niego, powinien istnieć gwarantowany koszyk świadczeń podstawowych – taki sam dla wszystkich oraz dodatkowe opłaty za „wyższej jakości niż podstawowe usługi specjalistyczne”.

0


Na szczegóły będziemy musieli poczekać. Petru nie sprecyzował czy leczenie i diagnostyka na przykład nowotworów zaliczać się będzie jako usługi podstawowe czy specjalistyczne.

Petru przekonywał, że nie chodzi o dzielenie ludzi na bogatych i biednych, jeśli chodzi o dostęp do opieki, ale o komfort. Jak podaje portal biztok.pl Petru „porównał to do pociągu, gdzie w pierwszej klasie fotele są wygodniejsze, ale podróż dla wszystkich trwa tyle samo.”

Jednocześnie przekonywał, że nie chce przeprowadzać rewolucji czy podpalać NFZ-u. – Być może okaże się, że system broni się tak mocno, że trzeba będzie dźgnąć mocniej, ale chodzi o zasadę – tłumaczył.

Założyciel NowoczesnejPL odwołuje się do doświadczeń innych krajów Unii Europejskiej. Podobny system funkcjonuje na przykład w Norwegii. Zapomniał przy tym, że problemem służby zdrowia są zbyt małe nakłady budżetowe. Najwięcej pieniędzy publicznych na zdrowie przeznacza Holandia – 10,2 proc. PKB, Dania (9,3 proc.) i Francja (8,9 proc.). Polska w rankingu znalazła się na samym końcu z wynikiem poniżej 5 proc. PKB.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758