BIZNES
Like

Ruszyła modernizacja polskiej branży wydobywczej

01/12/2017
238 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minute czytania
Ruszyła modernizacja polskiej branży wydobywczej

Farmur SA i Polski Fundusz Rozwoju SA [za pośrednictwem Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych (Kapitałowego) FIZAN] podpisały dzisiaj umowę o wspólnej inwestycji w spółkę Mining Equipment Finance Sp. z o.o. Głównym obszarem działalności spółki z Grupy FAMUR jest finansowanie strategicznych inwestycji z punktu widzenia modernizacji sektora górniczego i energetycznego.importance_of_equipment_maintenance

Są one realizowane przez krajowe spółki wydobywcze. Pośrednio projekt przyczyni się do przyspieszenia tempa wzrostu efektywności i bezpieczeństwa wydobycia surowców w Polsce.

– Jednym z fundamentów rozwoju naszej gospodarki jest reindustrializacja, rozumiana jako tworzenie i wzmacnianie w Polsce przemysłu przyszłości. Nie możemy już tracić żadnych szans rozwojowych, dlatego tworzymy bardzo konkretne rozwiązania, impulsy, które pomogą te szanse najlepiej wykorzystać. Nowoczesne technologie, jak robotyka i automatyka, mogą dzisiejszy przemysł ciężki uczynić lżejszym. Usprawnić jego efektywność, zwiększyć liczbę możliwych zastosowań czy uelastycznić przy ekspansji rynkowej – mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Współpraca Grupy FAMUR z Polskim Funduszem Rozwoju to połączenie sił aktywnej firmy z flagową instytucją rozwojową coraz bardziej przedsiębiorczego państwa. Rodzimy sektor maszyn i urządzeń wydobywczych może w perspektywie kilku lat stać się jednym ze światowych czempionów, a FAMUR, dostosowując swoją ofertę do realiów Przemysłu 4.0, ma szansę skutecznie rywalizować z największymi globalnymi graczami – dodaje wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Szerokie portfolio zaawansowanych technologicznie maszyn i nowoczesnych rozwiązań pozwala Grupie FAMUR być od wielu lat znaczącym partnerem w procesie modernizacji przemysłu wydobywczego w Polsce. Dzięki współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju zyskujemy nowe narzędzie w zakresie obsługi finansowej istotnych projektów inwestycyjnych w sektorze górniczym i energetycznym. Liczymy, że pozytywnie wpłynie ono na tempo unowocześniania krajowych spółek wydobywczych – uważa Mirosław Bendzera, Prezes Zarządu FAMUR SA i dodaje: – Zależy nam na podnoszeniu efektywności i bezpieczeństwa, a także wspieraniu działań badawczo-rozwojowych oraz implementacji innowacji w tej branży.

– Dzięki integracji FAMUR i Kopex powstaje silna polska firma o wiodącej pozycji na międzynarodowym rynku maszyn górniczych. Grupa PFR jest zainteresowana wsparciem takich dynamicznie rozwijających się firm w ich ekspansji międzynarodowej. Wspólne przedsięwzięcie FAMUR i PFR ma na celu budowę innowacyjnych i wygodnych form finansowania dla klientów inwestycji w maszyny górnicze, na czym może skorzystać także polski sektor – przekonuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Projekt polega na współpracy Famur i PFR w zakresie udostępniania i finansowania zakupu maszyn górniczych produkowanych przez Famur SA, poprzez spółkę celową Mining Equipment Finance.

– Dzisiejsza transakcja to początek współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju z wiodącym producentem maszyn górniczych na polskim rynku. Liczymy, że nasza współpraca przyczyni się do powstania pierwszej polskiej grupy przemysłowej z silą pozycją na rynkach światowych – mówi Marcin Piasecki, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialny za inwestycje.

Zgodnie z umową FAMUR i PFR będą partycypować w finansowaniu projektów uruchamianych w ramach spółki, a każdorazowe zaangażowanie środków będzie wymagało zgody Rady Nadzorczej, w skład której wchodzić będą przedstawiciele obu inwestorów.

– Paradygmatem obecnego modelu ekonomicznego i stałego wzrostu gospodarczego jest współdziałanie instytucji państwowych oraz prywatnych przedsiębiorców. Otwarcie przez FAMUR i PFR nowego obszaru wspólnej działalności wpisuje się w założenia Planu Wicepremiera Mateusza Morawieckiego i pozwoli na znaczące przyspieszenie inwestycji w górnictwie i energetyce. Tym samym także na realizację jednego z elementów długookresowej wizji rozwoju Polski  – uważa Mirosław Bendzera. I dalej: – Zwiększenie nacisku na rozwój innowacji i w konsekwencji transformacja branży wydobywczej w kierunku zdywersyfikowanego, zaawansowanego technologicznie Przemysłu 4.0, to jedne z najważniejszych obszarów, które będziemy wspierać.

FAMUR S.A. należy do czołówki światowych producentów maszyn i systemów stosowanych w górnictwie podziemnym opierającym się o metodę ścianową. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Większościowym właścicielem spółki jest TDJ Equity I Sp. z o.o., będący spółką zależną TDJ S.A.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa instytucji finansowych oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. Działa w oparciu o profesjonalny zespół i najlepsze standardy międzynarodowe. Misją PFR jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.

TDJ S.A. to polska, rodzinna firma inwestycyjna. Obecnie największym działem inwestycyjnym jest obszar TDJ Equity, do którego należą między innymi notowane na GPW w Warszawie: FAMUR S.A., Kopex S.A., Zamet Industry S.A. i PGO S.A. oraz niepubliczne spółki, takie jak FPM S.A. czy NiUW „Glinik”. Grupa TDJ działa również aktywnie w sektorze nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych, poprzez TDJ Estate. Nowym polem działalności inwestycyjnej jest obszar Venture poprzez partycypację w funduszu TDJ Pitango Ventures. TDJ dzieli się swoimi sukcesami realizując działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W jej ramach Fundacja TDJ realizuje zróżnicowane projekty koncentrujące się na wspieraniu edukacji i rozwoju osobistego dzieci i młodzieży.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217