NEWS
Like

Ruszył proces w sprawie afery czosnkowej

09/12/2014
653 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Ruszył proces w sprawie afery czosnkowej

Przed Sądem Okręgowym w Siedlcach ruszył proces w sprawie tzw. afery czosnkowej. Na ławie oskarżonych zasiedli członkowie grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym importem czosnku z Chin. Zamieszanych w proceder jest kilkadziesiąt osób.

0


 

czosnek“Oskarżeniem objęto 14 osób. Trwa odczytywanie aktu oskarżenia przez prokuratora. Jeśli strony nie będą wnosiły o odczytanie uzasadnienia aktu sąd planuje jeszcze dzisiaj rozpocząć przesłuchania oskarżonych” – powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka Sądu Okręgowego w Siedlcach Grażyna Orzechowska. Dodała, że materiał zgromadzony w sprawie jest bardzo obszerny. “Akt oskarżenia liczy około 220 stron, z czego same zarzuty zajmują 67 stron” – poinformowała Orzechowska.
W aferę czosnkową zamieszanych jest łącznie kilkadziesiąt osób, a akty oskarżenia trafiły do kilkunastu sądów w całej Polsce. Proceder polegał na sprowadzaniu z Chin czosnku i równoczesnym deklarowaniu w dokumentach celnych importu cebuli. Oskarżeni unikali w ten sposób uiszczania dodatkowej opłaty celnej jaką obłożony jest importowany czosnek, a wynoszącej 1200 euro za tonę. W aktach dotyczących afery mowa jest także o korumpowaniu urzędników z krajów unijnych oraz zastraszaniu i eliminacji konkurencji zajmującej się obrotem nielegalnym czosnkiem.
Na sprawę śledczy trafili w 2010 roku, gdy na jednej z posesji w Grębkowie na Mazowszu przechwycili dwa kontenery, w których znajdowało się 48 ton nielegalnie sprowadzonego czosnku. Łącznie firmy z Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego i Węgrowa przez blisko cztery lata mogły w ten sposób wprowadzić do obrotu nawet kilkaset ton czosnku.
/mp

 

Źródło: IAR

 

 

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816