Bez kategorii
Like

Rosja:Żydzi przypomnieli Europejczykom o utraconej własności.

02/12/2012
288 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Kraje europejskie byłego obozu socjalistycznego powinny zwrócić Żydom mienie zabrane w czasie Holocaustu bądź wypłacić kompensację. Z takim żądaniem wystąpił prezydent Światowego Kongresu Żydowskiego Ronald Lauder.

0


Według ocen ekspertów chodzi o miliardy dolarów.

 

W swoim wystąpieniu Ron Lauder przypomniał, że kraje Europy Wschodniej nie śpieszą się z wypłacaniem kompensacji Żydom. I tak Polska wstrzymała proces zmiany prawodawstwa mający stworzyć podstawy prawne dla takich wypłat. Rumuńska biurokracja także hamuje proces wypłacania rekompensat. Jednak sytuacja ma się najgorzej w krajach bałtyckich. Na przykład na Łotwie Żydzi w ogóle nie mają prawa do rekompensat. Oficjalnie Ryga lubi rozwodzić się nad tym, na ile zadłużyła się Rosja w latach obecności republik nadbałtyckich w składzie ZSRR, mówi kierownik programów badawczych fundacji „Pamięć historyczna” Władimir Simindiej:

Nadbałtyckie elity przyzwyczaiły się do postrzegania siebie, jako strony biernej – że to z nimi coś robiono, że to oni byli pod okupacją i tak dalej. Jest im się bardzo trudno przyznać, że wielu przedstawicieli ich narodów było wspólnikami w nazistowskich bestialstwach – zabójstwach Żydów i Słowian. O tym starają się milczeć. I tym bardziej, kiedy pojawia się temat rekompensacji dla wspólnoty żydowskiej, to wywołuje u nich protest.

Wartość utraconego majątku przez Żydów w czasie Holocaustu w Europie Wschodniej wynosi miliardy dolarów. W samej tylko Łotwie do organizacji żydowskich przed wojną należało około 270 budynków. Jednak chodzi tu nie tylko o pieniądze, wyjaśnia prezydent izraelskiego Instytutu Partnerstwa Wschodniego Abraham Szmulewicz:

Mienie żydowskie zostało przywłaszczone w istocie przez ich zabójców. Jest takie żydowskie powiedzenie – „zabił i dziedziczy”. To właśnie to, co się stało. Naturalnie dla sprawiedliwości nasz narodowy obowiązek wobec krewnych osób poległych i przodków wymaga, żeby to mienie zostało odebrane. Dla Żydów to nie jest po prostu kwestia majątkowa, to kwestia zasadnicza, kwestia pamięci o zmarłych, kwestia przywrócenia sprawiedliwości.

Dla porównania warto zauważyć, że w Europie Zachodniej problem kompensacji już dawno jest rozwiązany. I chodzi nie tylko o Niemcy, których liderzy w swoim czasie byli inicjatorami Holocaustu. Norwegia jeszcze w 1998 roku zgodziła się wypłacić 450 milionów koron Żydom poszkodowanym w czasie wojny, ich krewnym i różnym organizacjom żydowskim. Belgia wypłaciła wspólnocie żydowskiej 110 milionów euro. A szwajcarskie banki zgodziły się wydzielić jeden miliard 250 milionów dolarów dla potomków ofiar Holocaustu, które miały rachunki bankowe w Szwajcarii.

Zrodlo:http://polish.ruvr.ru/2012_11_30/Zydzi-przypomnieli-Europejczykom-o-utraconej-wlasnosci/

Inne zapisy autora:

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758