Bez kategorii
Like

Rosja skarży Polskę: monstrualny brak szacunku dla poległych

30/11/2012
332 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Sprofanowanie grobów poległych w 1945 roku żołnierzy Armii Czerwonej w Kostrzynie nad Odrą zarzuciła Polsce rosyjska telewizja państwowa Kanał 1 – podaje polskieradio.pl.

0


Z oskarżeniem wystąpiła w swoim głównym programie informacyjnym – magazynie "Wremia". Zrobiła to kilka dni po obarczeniu przez stronę polską Rosji odpowiedzialnością za zamianę ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej.

Chodzi o przeprowadzoną w 1953 roku "barbarzyńską" ekshumację szczątków 110 czerwonoarmistów. Wyszła na jaw przy ponownej ekshumacji na początku października tego roku.

– Prawie 60 lat temu ciała nie zostały ostrożnie wykopane, lecz wyrwane z ziemi. Zupełnie nie zwracano uwagi na to, że łamano kości i odrywano głowy – przekazała stacja, nazywając je "monstrualnym brakiem szacunku dla poległych".

Kanał 1 podkreślił, że "rosyjscy dyplomaci i wojskowi żądają wyjaśnienia sytuacji wokół miejsc pochówku radzieckich żołnierzy, którzy wyzwalali Polskę od faszystów". – Bohaterów miano pochować z honorami wojskowymi. Jednak to, co uczyniono, można raczej określić jako sprofanowanie mogił – podała rosyjska TV.

Na szczątki radzieckich żołnierzy natrafili członkowie polskiej Grupy Poszukiwawczej "Witeź". – W pierwszym dniu znaleźliśmy 30 ciał. Łącznie było 110. Z czego kompletnych – osiem. Pozostałe były bez głów i górnych fragmentów szkieletów – przytoczył Kanał 1 wypowiedź jednego z poszukiwaczy Zbigniewa Romanowskiego.

Poszukiwacze mieli zawiadomić o znalezisku ambasadę Federacji Rosyjskiej i przedstawiciela Ministerstwa Obrony FR w Polsce. – Strona rosyjska zażądała wyjaśnień od polskiej Rady Ochrony Pamięci (Walk i Męczeństwa) oraz lokalnych władz – przekazał Kanał 1.

Więcej:

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/734435,Rosja-skarzy-Polske-monstrualny-brak-szacunku-dla-poleglych

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758