Globalnie i Lokalnie
Like

Religijna mapa USA

07/12/2013
1697 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Religijna mapa USA

Możecie zobaczyć jak wygląda Ameryka nie narodowościowo lecz według wiary. Wszystkie stany według dominującego wyznania w danym powiecie. Co ciekawe nie ma rejonów ateistycznych.

0


 

Czy istnieje możliwość współistnienia różnych religii owszem. ale jak widać z poniższej mapy ludzie osiedlają się raczej wśród swoich. Są też odnotowywane zmiany. Po ostatnich wyborach gdy kandydatem na prezydenta był Mormon Romney , religia ta pozyskała 2% Florydy.

Mapę można powiększyć korzystając z przycisków CTRL i (+).

 

Mapa ta powstała w oparciu do dane uzyskane podczas spisu ludności w roku 2010.

Z perspektywy roku 2013 rysują się takie uwagi:

  • Mormoni korzystają z rady Marka Twaina: kupuj ziemię z której inni nie korzystają” . Kościól Mormonów zakupił właśnie 2 % terytorium Florydy.
  • Tak zwany Bible Belt ( pas biblijny), obejmujący południowych Baptystów jest na mapie wyraźnie widoczny prezentuje silne wpływy konserwatywne co widać także w Amerykańskiej polityce..
  • Na południu widać też silne rejony Katolików mających przewagę na południowymi Baptystami w sporej ilości powiatów. Katolicyzm  odradza się w całej Ameryce co widać też we wsparciu akademickiej druzyny futbolowej Notre Dame. “Miliony Katolików – pochodzenia Irlandzkiego ,Włoskiego, Niemieckiego i Polskiego – kibicuje tej katolickiej uczelni. Sukcesy tej uczelnianej druzyny symbolizują zwycięstwo religii katolickiej mimo wielu istniejących przeciwieństw. Odzwierciedla też rosnące wpływy katolicyzmu w nurcie narodowym USA.
  • Stany Kansas, Illinois, Indiana oraz  West Virginia  wykazują największą różnorodność religijną. Natomiast Vermont oraz New Hampshire, zdają się stawać bezbożnymi.

Czy Polski Kościół powinien wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Z pewnością tak. Ale przy takim kształcie naszej hierarchii wątpię aby tak się stało. A szkoda.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816