POLSKA
Like

Referendum 6 września, czyli przemożna siła tabu

03/09/2015
858 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Referendum 6 września, czyli przemożna siła tabu

Mówiąc tabu wielu z nas ma na myśli nieracjonalne zachowania raczej ciemnych ludzi, niemających żadnego uzasadnienie ani sensu. Tymczasem nie przestrzeganie tabu w wielu kulturach a już zwłaszcza w naszej może sprowadzić na niepokornego całe zastępy sił ciemności, które mogą zniszczyć jego życie pod każdym względem. Działania i sprawy objęte tabu są zarazem zakazane i święte. Mimo, że Stefan Kisielewski mówił, że wolno psu na pan Boga szczekać jak się okazuje jednak nie bardzo. Tabu to zakaz kulturowy. Złamanie go powoduje gwałtowne i surowe kary ze strony strażników i kapłanów danej kultury i porządku. Groźne reakcje tłumu inspirowane są niezależnymi mediami, które wszakże zawsze wiedzą kiedy mają czynić swój obowiązek (a skąd wiedzą to już inne zagadnienie). Tabu może dotyczyć; […]

0


4

Mówiąc tabu wielu z nas ma na myśli nieracjonalne zachowania raczej ciemnych ludzi, niemających żadnego uzasadnienie ani sensu. Tymczasem nie przestrzeganie tabu w wielu kulturach a już zwłaszcza w naszej może sprowadzić na niepokornego całe zastępy sił ciemności, które mogą zniszczyć jego życie pod każdym względem. Działania i sprawy objęte tabu są zarazem zakazane i święte. Mimo, że Stefan Kisielewski mówił, że wolno psu na pan Boga szczekać jak się okazuje jednak nie bardzo.

Tabu to zakaz kulturowy. Złamanie go powoduje gwałtowne i surowe kary ze strony strażników i kapłanów danej kultury i porządku. Groźne reakcje tłumu inspirowane są niezależnymi mediami, które wszakże zawsze wiedzą kiedy mają czynić swój obowiązek (a skąd wiedzą to już inne zagadnienie). Tabu może dotyczyć; określonych działań, przedmiotów czy ludzi a także mitów tkwiących u źródeł danej kultury.

Nasze społeczeństwo jest opanowana przez cały system tematów tabu w stopniu tak wielkim, że ludy określane jako dzikie mogą się czuć jak oazy wolności. Jesteśmy wychowywani w zmowie milczenia dotyczącej wielu problemów, o których rozmowa jest ryzykowna i niebezpieczna i to wcale nie sensie przenośnym.

kontrola

Tabu jest obecne w każdej kulturze i jego celem jest podtrzymywanie istnienia tej kultury poprzez reglamentowanie dyskusji czy nawet myślenia o rzeczach zakazanych i świętych (dla niej) jednocześnie. Autocenzura jaka spowija umysły bardzo wielu dziennikarzy i osób publicznych jest jednocześnie skutkiem i przyczyną tej sytuacji. Ci co łamią tabu są zamilczenie na śmierć.

Aby rozbudowany system tabu nie był tak bardzo bolesny w obrębie danej kultury tworzą się rytuały, które mają rozładować napięcie. Jako jeden z przykładów można przytoczyć sport, niektórym ludziom zapełniający praktycznie całe życie poza pracą zawodową. W sferze politycznej takim rytuałem są wybory kiedy ludność tubylcza ma przez kilka miesięcy czy tygodni ma złudne przekonanie , że jest suwerenem i posiada realny wpływ na to co się dzieje w jej kraju. W tym czasie można nawet mówić rzeczy i poruszać sprawy, o których kiedy indziej musi być cicho. Nazywa się to brutalizowaniem kampanii wyborczej. W większości wypadków nic konkretnego z tego nie wynika, ponieważ w stosownych instytucjach państwa nie ma woli, (jeśli można tak to ująć) aby wynikły z nich konsekwencje dla wiadomych osób.

Listy wyborcze ustalane są przez sztaby partii politycznych dotowanych z budżetu i tylko spośród tych ludzi tworzy się aparat władzy.

Tabu może być jawne i niejawne. Nie zdawanie sobie sprawy z istnienia niejawnych tabu przez ogól społeczeństwa może doprowadzić do całkowitego zaślepienia i sprowadzenia i zupełnego obumarcia dyskursu publicznego i sprowadzenie go do czystego rytuału.

Nie rozwiązywanie realnych problemów doprowadzi nas wszystkich do klęski bez względu na to czy i jak uczestniczymy w tej zmowie milczenia.

0

Wojciech Warecki http://www.warecki.pl

Wojciech Warecki & Marek Warecki www.warecki.pl Dwa słowa o nas. Zajmujemy się: Pisaniem książek i dziennikarstwem Oraz Trenowaniem i szkoleniami Doradztwem Terapią szczególnie w zakresie: Stres, psychosomatyka Mobbing funkcjonowanie człowieka w organizacji Psychologia wpływu i manipulacji Psychologia oddziaływania mass mediów (w tym nowe media) Rozwój osobisty i kreatywność Praca zespołowa i kierowanie Psychologia sportowa Problemy rodzinne. Warsztaty skutecznego uczenia się

72 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758