Globalnie i Lokalnie
Like

Rasistowski mord na Polce

24/05/2016
345 Wyświetlenia
20 Komentarze
3 minute czytania
Rasistowski mord na Polce

Dagmarę Przybysz, 16-latkę, uczennicę Pool Academy w Redruth w Kornwalii, Polkę, emigrantkę znaleziono w stanie krytycznym w szkolnej łazience. Pogotowie, które przyjechało nie było w stanie zrobić nic. Mord na polskiej nastolatce poruszył lokalną społeczność. Również dlatego, że na koszty pogrzebu rodziny nie było stać, więc mógł się odbyć wyłącznie dzięki zbiórce wśród przyjaciół i bliskich Dagmary.14318089-large

Ponad 2,3 tys. funtów zebrali do wczoraj bliscy i przyjaciele zmarłej Dagmary Przybysz. W akcję zaangażowali się koledzy ze szkoły 16-letniej uczennicy. Młodzież zorganizowała wczoraj także przed szkołą i w mediach społecznościowych specjalny dzień poświęcony pamięci Polki.

Chodziło o to, żeby możliwie najszybciej uzbierać 2,5 tysiąca funtów na pokrycie kosztów pochówku zmarłej w szkole Pool Academy w Redruth w Kornwalii  Dagmary Przybysz. O akcji informowały wszystkie media w zachodniej Anglii.

Każdy, kto chciał wspomóc rodzinę zmarłej nastolatki, mógł (i wciąż może) to zrobić poprzez stronę crowdfunding.justgiving.com.

Wieść o śmierci polskiej uczennicy wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Kornwalii czy Polakami z Wielkiej Brytanii. Sprawa była szeroko poruszana w mediach w całym Zjednoczonym Królestwie. Jedną z przyczyn był wątek rasizmu. Polka dwa lata przed śmiercią skarżyła się na jednym z portali internetowych, że jej największym problemem w szkole jest rasizm.

345652D300000578-3596498-image-m-169_1463582311506 (2)Bliscy polskiej dziewczynki tłumaczyli brytyjskim dziennikarzom, że często było jej przykro z powodu okrutnego traktowania jej przez młodzież w Kornwalii.

„Dagmara była piękną, utalentowaną dziewczyną” – napisała w specjalnym oświadczeniu dyrektorka szkoły Pool Academy. – „Pasją 16-latki była fotografia i moda. Nastolatka myślała także o karierze modelki”.

Policja nie podaje jeszcze wyników śledztwa w sprawie śmierci Polki.

Uczniowie Pool Academy zorganizowali specjalny dzień poświęcony pamięci Dagmary Przybysz. Przed szkołą pojawiło się kilkaset osób, jeszcze więcej kwiatów, maskotek, zniczy i kartek, w których młodzi ludzie żegnali się ze zmarłą uczennicą. Niemal trzy tysiące osób złożyło kondolencje na specjalnie utworzonej stronie Facebooka – „Dagmara Przybysz remembrance page”.

Pod szkołą uczniowie pojawili się w czerwonych szalikach. To był jeden z ulubionych elementów garderoby zmarłej polskiej uczennicy.

I co z tego?

Pozycję obywateli drugiej kategorii Polacy na Wyspach Brytyjskich zawdzięczają w dużym stopniu polskim politykom, którzy – za rządów Donalda Tuska – prześcigali się w przepraszaniu Davida Camerona, brytyjskiego premiera oraz społeczeństwa na Wyspach Brytyjskich za to, że „Polacy biorą nieuprawnione zasiłki” oraz za to, że psują brytyjski rynek pracy i nie chcą wracać do kraju.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

 1. amateo

  I wszystko zamiota pod dywan.
  Tu zabito Polaka, pozniej dla niepoznaki powieszono go na 50cm plotku.
  Oficjalnie stwierdzono samobojstwo przez powieszenie – nikt nie podja watku rozwalanej czaszki.

 2. Piotr-Pierre

  To jest paskudne, Panie Amateo. Nasze, polskie media wmawiaja nam rasizm, a tymczasem gdy Polskę opuscimy bardzo czesto “miejscowi”, rzekomo wcale nie rasisci opluwaja nas za naszymi plecami. Ma racje Autor – poprzednia koalicja ma calkiem spore “zaslugi” w tworzeniu rasizmu, tu nie przeszkadza utrzymywanie w 100% tach “uchodzcy” (oraz nienalezne mu ubezpieczenie) tu przeszkadza np. 27 euro miesiecznie tzw. doplaty mieszkaniowej, ktorej nie mozna sie zrzec, dla Polaka. Za to jest nienawidzony..

  Pozdrawiam

 3. gniew

  A we mnie jest bunt, pomimo posuwania się w latach jestem ciągle impulsywny, takie postępowanie bandytów sprawia, że w gniewie upierdoliłbym im łby gołymi rękami…., Ale wiem, że kiedy ochłonę pozostanie mi już tylko żal…, po tych co odeszli…, zamordowani przez zło, zło w ludziach. a ja wierzę w Boga i dlatego boli mnie, że niewiele w takich momentach mogę zrobić…., zemsta odpada…, choć jestem coraz słabszy…., pustynia mnie dopada !!!!
  pozdrawiam gniew

 4. gniew

  Pisząc o bandytach, nie wyłączam tych rządowych skurwieli …….

 5. gniew

  Ktoś z komentujących, nie tak dawno pouczał mnie abym nie wstawiał linków bo nikt ich nie sprawdza …., a ja mam to gdzieś, za przeproszeniem, ten artykuł tak mnie nastroił:
  https://www.youtube.com/watch?v=9sAess8QmHs

 6. ROBERT

  “fotografia i moda. Nastolatka myślała także o karierze modelki”. NO NIESAMOWITE TALENTY…

  • Zabito polską nastolatkę – właściwie to jeszcze dziecko. O jakich talentach można pisać wspominając osobę w tym wieku? Jakie Ty miałeś mając 16 lat?

   Pochyl głowę, bo zginął człowiek, zginęło dziecko, polskie dziecko – za to, że było polskie. Zastanów się, dlaczego zginęło? I co z tym robić dalej?

   W tym wieku każdy z nas jest czystą kartą na której los zapisuje to, czym będziemy w przyszłości. Z tej perspektywy – tak, fotografia i moda to niesamowite talenty!

   • ROBERT

    TALENTY SIE MA OD URODZENIA. JA NP. MIALEM DO MATEMATYKI, MUZYKI, SPORTU… JESLI TAK CIE TO INTERESUJE…

    JA NIE NEGUJE, ZE ZGINELA DZIEWCZYNA, ALE TAKIE PROPAGANDOWE TEKSTY ZWYCZAJNIE TRACA NA WIARYGODNOSCI. A NIE BYLA TO JEDYNA RZECZ, DO KTOREJ MOZNA SIE PRZYCZEPIC.

    A CO MOZNA ZROBIC ? NAD TYM BIEDZIMY OD ZARANIA DZIEJOW…

    • Czytaj uważnie – to nie moja opinia, tylko CYTAT, wypowiedź dyrektor szkoły, która tak się właśnie wypowiada. Uważasz, że to propaganda? Mylisz się. To jest informacja. I cytat.
     Możesz się przyczepiać do czego chcesz. Ale ludźmi czyni nas to, że szanujemy tragedię innych. A to jest tragedia. Czy się nad nią pochylisz, czy nie – to już Twoje sumienie

     • ROBERT

      ALE TO TY CYTOWALES. I CHYBA JAKIS POWOD MIALES… I DALEJ BRNIESZ W TE CKLIWE TEKSTY…

  • dr. J.E. Baka

   Debil

 7. Piotr-Pierre

  Witam. Temat wart dluższego omówienia, wczoraj wieczorem pisałem na światłach, miałem mocno zapachany cały dzień (sprawy strajku). Nie mam własnych dzieci, ale rozmawiałem o szkole kilka razy z córką znajomych Polaków – on inżynier, ona pielęgniarka. On pracuje jako cywilny ekspert informatyk, w žandarmerii narodowej, co przysparza ich córce dodatkowych wrogów.
  Ich córka opowiadała mi o swych problemach z koleżankami głównie, ze swej szkoły, ze starszych klas (college). Rówieśnice z jej klasy zwykle ją broniły. Zaczyna się podobnie zawsze – odbieraniem ofierze kieszonkowego, lżeniem “ty głupia Polko”, popychaniem na schodach, kopniakami. Dziewczyna nie pali, ale mówiła, że w toaletach “dzieją się cuda”. Ma znakomite stopnie, wygrała w collegu międzyszkolny konkurs recytacji po starofrancusku, gdzie jury nauczycielskie bynajmniej jej przychylne nie było. Robili wszystko by wygrała francuzka, lub przynajmmiej dziewczyna z Maghrebu. Ale nie Polka. A jednak to Polka wygrała.
  To przysporzyło jej jeszcze więcej wrogów.
  Doszło do “solówy” (dziewczyn!) po lekcjach, na małym placu za szkołą (w obrębie płotu!), poza zasięgiem monitoringu. Polka znowu okazała się lepsza, pobiła koleżankę w równej uczciwej walce. Francuzkę od pokoleń. Skończyło się skargą matki pobitej, ze to Polka ją… prześladowała, i pobiła. Gwoli sprawiedliwości dodam, że pobita córka francuzki oświadczyła w szkole, że jej matka kłamie. Honorowa.
  Dziewczyna cudem uniknęła usunięcia ze szkoły.
  Potem była sprawa pieniędzy na wycieczkę, rzekomo nie wpłaconych, choć Polka zaplaciła na oczach całej klasy. Sprawa nigdy się nie wyjaśniła, choć nauczycielka rzuciła publicznie sporo fałszywych oskarżeń i szyderstw. Jest faktem, że różnice ekonomiczne pomiędzy nawet dobrze opłacanymi za pracę imigrantami z Polski, a żyjącymi tu od pokoleń, z dziedziczeniem itd. miejscowymi są spore, na niekorzyść imigrantów. Rasizm w tym przypadku polega na wyszydzaniu “polskiego złodziejstwa” i “polskiej nędzy”. Niestety, często także przez nauczycieli.
  Rasizm wobec dzieci Polaków jest faktem, niestety.

  Istnieje jeszcze jedno zjawisko w szkolach – jakby swoisty “antyrasizm” – uczniowie traktowani są nierówno. O ile jedni muszą solidnie zdawać kazdy egzamin, pisać klasówki, o tyle inni, w ramach swoiście rozumianej tolerancji są z nich zwalniani lub nie oceniani za nie. Albo oceny są fałszowane.
  Dochodzi do zjawisk takich, jak kilka miesięcy temu, na paryskim Placu Inwalidów, obwieszonym wtedy ze wszystkich stron znakami zakazu parkowania. Na plac wjechał mężczyzna, francuz pochodzenia arabskiego (maghreb) w drugiej generacji, absolwent francuskiego college, młody, zdrowy, trzeźwy. Facet NIE ROZUMIAŁ poleceń żandarmów, nie znał znaków drogowych, choć posiadał prawdziwe prawo jazdy. Dobrze, ze wpadł, bo mógłby jeździć tak długo, stwarzając potężne zagrożenie dla innych. Tak wygląda “druga strona medalu”, czyli przesadna tolerancja…

  • amateo

   w samo sedno.
   ***
   do tego dorzucilbym rozne “zarciki”.
   Chociazy z zeszlego tygodnia: stoje w szkole po odbior dziecka wraz z innymi rodzicami, rozmawiam po angielsku z Rumunem – przechodzi dyrektorka obok i zuca usmiechajac sie: po angielsku rozmawiamy!
   Zna mnie i wie ze jestem Polakiem, nie zna czlowieka z ktorym rozmawiam, ale zaklada ze zapewnie Polak – a skoro tak to pewnie rozmawiaja po polsku… Tak zucila dla zartu “po angielsku w szkole rozmawiamy”

  • ROBERT

   ALE O CO CI, CZLOWIEKU, CHODZI ? CHCIALES LEWACTWA, TO MASZ…

   • Piotr-Pierre

    A gdzie Pan Szanowny tu węszy lewactwo, Panie Robercie? Czy to nie jest tak, jak w tym znanym kawale z diabłem, węszcym wszędzie wodę święconą? 😉

 8. Piotr-Pierre

  Jeszcze coś dodam. Dzieci są bardzo ambitne, i łatwo je urazić, i zniechęcić do konkursów. A takich każda chyba szkoła organizuje co roku dziesiątki. We Francji obowiazują srogie prawa antyrasistowskie, w realnych sytuacjach interpretowane dość dowolnie, np. dziennikarz, który podał w gazecie pochodzenie (afrykańskie) ordynatorki (szefowej serwisu) miejscowego szpitala został ukarany grzywną za rasizm. Zabijcie mnie, ale ja tu rasizmu nie widzę..
  Ale już nagminne praktyki publikowania w miejscowych gazetach imion i nazwisk dzieci, zwyciężców róznych konkursów i zawodów sportowych, TYLKO, gdy te dzieci są pochodzemia arabskiego, a PRZEMILCZYWANIE sukcesów tych pozostałych (w tym dzieci Polonii) wg. prawa francuskiego rasizmem nie jest. Hhhmmmm…

 9. mmm777

  Drogi Autorze!
  Może trochę zainteresowania faktami?
  Musiałem poszukać, żeby się dowiedzieć, że to samobójstwo…
  I czy te prześladowania to było coś więcej, niż obmawianie za plecami?

  • ROBERT

   SAMOBOJSTWO, CZY MORDERSTWO… CO ZA ROZNICA… CZEPIAMY SIE TYLKO, A AUTOR PRZECIEZ PRZEDSTAWIL CZYSTE FAKTY… :p

 10. Piotr-Pierre

  Od poczatku podejrzewalem ze to moze byc samobojstwo nastolatki. Ale Polka powinna czuc sie w angielskiej szkole pewniej, jak u siebie. Dlaczego tak malo uczniow hinduskich, cyganskich, czy arsbskich popelnia w btrytyjskich szkolach samobojstwa, choc jest ich tam tysiące?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217