Bez kategorii
Like

Pytania do Min. Gowina o mienie cudzoziemskie

15/10/2012
463 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Redakcja Nowego Ekranu zwróciła sie do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem prasowym dotyczącym wiedzy i orzeczeń sądów powszechnych odnośnie mienia cudzodziemskiego, za które Polska już raz wypłaciła odszkodowania.

0


Szanowny Panie Ministrze

Powołując się na prawo prasowe oraz prawo do informacji publicznej proszę o odpowiedź i komentarz w następujących sprawach dotyczących ważnego interesu społecznego:
1.      Redakcja Nowego Ekranu otrzymuje dużo różnorodnych skarg i zapytań dotyczących powojennych odszkodowań zapłaconych przez Polskę za resztki pozostałego po II Wojnie Światowej mienia cudzodziemskiego na terenie naszego kraju. Po roku 1946 Polska zawarła umowy odszkodowawcze (indemnizacyjne) z 12 państwami zachodnimi. W tym.in. z Francją, Belgią, Holandią, W. Brytanią, Irlandią, Grecją i USA. Umowy te zawierały wykazy nieruchomości (z dokładnie określonymi danymi adresowymi), które powinny być i są w posiadaniu władz w Polsce.
 
W ostatnich latach mnożą się różnorodne przestępcze roszczenia do tych właśnie nieruchomości (objętych zapłatami zrealizowanymi na podstawie ww. umów) ze strony krajowych i zagranicznych oszustów, którzy – jak wynika z doniesień, prawdopodobnie na podstawie fałszywych dokumentów – próbują je odzyskiwać, aby następnie je szybko odsprzedać i uciec. Tymczasem umowy indeminizacyjne określają jasno, że raz zapłacone przez Państwo odszkodowania wyluczają wypłatę prywatnych roszczeń, tak samo jak wykluczone zostały możliwości wypłaty indywidualnych odszkodowań odnośnie tych nieruchomości, które przez strony umowy nie zostały ujęte, jako mienie cudzoziemskie.
 
Umowy te powinny być w posiadaniu wszystkich sądów powszechnych w Polsce wraz załącznikami. Niestety sądy polskie sprawiają wrażenie jakby ich nie posiadały i nawet nie słyszały o owych umowach międzynarodowych i z tej przyczyny orzekają o zwrotach mienia lub wypłacania odszkodowań, które nie są należne i działają w ten sposób na szkodę Państwa Polskiego oraz polskich obywateli.
 
Zwracamy się, więc do Ministra Sprawiedliwości z zapytaniem, czy te wszystkie umowy indemnizacyjne są w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości, czy zostały one rozesłane wraz załącznikami do sądów powszechnych wszystkich instancji, a jeśli tak, to dlaczego sądy z tej wiedzy nie korzystają?
 
Nadmieniamy, że sprawa tych umów była przedmiotem oświadczeń klubów parlamentarnych w Sejmie RP w 2008 roku, a same umowy były publikowane w dwumiesięczniku Realia w 2008 przez dr Ryszarda Ślązaka, który je także publikował w Internecie.
 
Umowy indemnizacyjne są w zbiorze umów międzynarodowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Ministerstwie Finansów, w zbiorze ONZ a nawet w Bibliotece Kongresu USA i innych analogicznych bibliotekach w Anglii czy Francji.
 
Jeśli umowy te nie były i nie są w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości to prosimy o informację, czy i kiedy państwa resort ma zamiar je uzyskać i czy będą rozsyłane do sądów powszechnych?
 
Redakcja Nowego Ekranu ma kontakt z ekspertem, który w przeszłości uczestniczył w rozmowach na ten temat z rządem USA.
 
2.      Prosimy o podanie wykazu orzeczeń sądowych dotyczących zwrotu mienia cudzoziemskiego objętego tymi umowami, oraz wykazu ile było takich orzeczeń, jakie nieruchomości zostały zwrócone i wysokość  środków, jakie zostały zasądzone w ramach odszkodowania za tego typu mienie po 1990 r. (głownie w Krakowie, Warszawie i Łodzi).
 
3.      Prosimy tez o odpowiedź, czy możliwe jest pouczenie Sądów z poziomu Ministra Sprawiedliwości odnośnie trybu procedowania w tego typu sprawach, by do czasu otrzymania umów i wykazu nieruchomości, (czyli do czasu możliwości zweryfikowania zasadności roszczeń indywidualnych) wstrzymały się z wydawaniem orzeczeń.
 
Sprawa jest wysokiej rangi, ze względu zarówno na literę prawa (dotrzymywania umów międzynarodowych przez strony), kwestie budżetowe (ochrona państwa przed wypłacaniem wysokich odszkodowań nienależnych), a także ochronę państwa i obywateli przed różnorodnymi oszustami. Sprawa dotyczy ważnego interesu społecznego, gdyż wielokrotnie w ten sposób może zostać bezprawnie „zwrócone” mienie, będące w posiadaniu lub użytkowaniu polskich obywateli.
 
Prosimy, zatem o rzeczową odpowiedź i podjęcie konkretnych działań.
 
W załączeniu treść niektórych umów:
 
Powojenne odszkodowania Polski wobec USA:
 
http://dziennikarze.nowyekran.pl/post/56038,powojenne-odszkodowania-polski-wobec-zachodu
 
 Powojenne odszkodowania Polski wobec Francji i GB
 
http://dziennikarze.nowyekran.pl/post/56228,powojenne-odszkodowania-polski-dla-zachodu-fr-i-gb
 
ŁŁ
 

Ps. na fotografii wyżej kamienica przy ul. Żelaznej 43A w Warszawie, w której mieszkania nie mogą być wykupione przez lokatorów zasiedlających je od czasów II WŚ, gdyż bez przerwy zgłaszane są roszczenia tzw. byłych właścicieli-cudzoziemców. Do tej kamienicy byli przeprowadzani Warszawiacy wysiedlani w roku 1940 ze swoich domów i mieszkań znajdujących sie na terenie przeznaczonym pod Getto.

0

Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758