Globalnie i Lokalnie
Like

Pszczoły giną od nikotyny

12/05/2014
460 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Pszczoły giną od nikotyny

To nie zwierzęta ale ludzi trzeba trzymać w klatkach szczególnie tych co  manipulują przy naturze. Neonicotinoidy są produkowane  przez potentatów jak Shell i Bayer powodują wymieranie kolonii pszczół i negatywne skutki dla ludzi.

Colony Collapse Disorder czyli CCD – Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej , jest   powodowany przez użycie neonikotynoidów,  dowodzi  studium  Uniwersytetu Harvard .

0


 

Neonikotynoidy są rodzajem pestycydów, chemicznie podobnych do nikotyny. Zostały one wyprodukowane  do użytkowania rolniczego w 1980 r. przez potentata naftowego – Shell. Pestycydów te były udoskonalane przez firmę Bayer, w następnym dziesięcioleciu.

Dwa z tych produktów uważa się za przyczynę CCD, tak wynika z nowych badań  Szkoły Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie. Badanie to jest powtórzeniem  ich własnych badań wykonanych w 2012 roku.

Honeybees

Naukowcy przebadali 18 kolonii pszczelich, znajdujących  się w trzech rejonach Massachusetts. Jedna z tych kolonii była potraktowana  imidaclopridem, druga klotianidyną, a trzecia  pozostała nietykalna jako kolonia porównawcza.

Gdy w Nowej Anglii nastała zima , populacje we wszystkich trzech koloniach spadła. Począwszy od stycznia, liczba pszczół w kolonii kontrolnej wzrosła, podczas gdy w dwu pozostałych liczba pszczół ciągle spadała.

“Można wykazać, co potwierdziło ponowne badanie, że to właśnie neonikotynoidy są bardzo prawdopodobnie odpowiedzialne za wywoływanie CCD pszczoły miodnej. w ulach, które były zdrowe przed nadejściem zimy,” mówi Chensheng Lu, główny autor badania.

Zjawisko Colony Collapse Disorder powoduje, że pszczoły opuszczają swoje ule w ciągu zimy. Bez ich schronienia i ciepła  innych pszczół owady szybko umierają. Ten problem staje się od roku 2006 coraz bardziej powszechny.

” Straty pszczelarzy z powodu  CCD są bardzo poważnym problem. Roczne straty z zim w okresie 2006-2011 wynosiły średnio 33 procent (każdego roku). Wyjątkiem był zima 2011-2012 gdy straty  całkowite straty spadł do 22 proc.

      

Imidacloprid i klotianidyna zostały uznane jako “sprawcy” spadku populacji pszczół.

Oczywiście potentaci chemiczni (tak jak farmakologiczni) kwestionują swoją winę. Usiłują zrzucić odpowiedzialność na środki owadobójcze,  zwykłe czynniki chorobotwórcze i oraz na samych pszczelarzy zarzucając im nieumiejętność hodowli..

Pszczoły miodne są niezbędne do zapewnienia żywności dla ludzi, jak również i dzikich zwierząt. Zapylają około jednej trzeciej wszystkich roślin spożywanych przez ludzi i zwierzęta domowe.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816