HYDE PARK
Like

Przychodzi Baba do lekarza, a lekarz imbecyl

08/12/2014
700 Wyświetlenia
6 Komentarze
5 minut czytania
Przychodzi Baba do lekarza, a lekarz imbecyl

O niekompetencji lekarzy można by napisać nie jedną powieść. Ja również chciałabym dorzucić swoje trzy grosze w tym temacie, bo o indolencji ludzi w białych kitlach przekonałam się ostatnio na własnej skórze.

0


 

Stetoskop_(1)Jak wiadomo w naszym pięknym kraju o dostępie do opieki medycznej decyduje NFZ, który wydziela wizyty u lekarzy specjalistów po kropelce. Mnie potrzebna była wizyta u alergologa. Potulnie więc wybrałam się do lekarza pierwszego kontaktu, by wydębić skierowanie. Pani doktor po wysłuchaniu opowieści, jak to w wieku 16 lat zdiagnozowano u mnie alergię na roztocza, wełnę owczą, sierść zwierząt etc. i obejrzeniu zmian skórnych poradziła bym udała się do… dermatologa.
Zastanowiłam się chwilę i zapytałam rzeczoną panią doktor: „ Po co?” , a ona na to, że „ To wcale nie musi być uczulenie tylko zmiana skórna o podłożu alergicznym, a do tego wystarczy dermatolog”. Ręce mi opadły i zaczęłam się zastanawiać czy gdzieś w gabinecie nie ukryto kamery żeby mnie wkręcić. Rozejrzałam się więc dyskretnie, ale nic nie znalazłam i kiedy spojrzałam znowu w twarz pani doktor zrozumiałam, że nie żartuje. Powiedziałam jej w jak najdelikatniejszych słowach gdzie może sobie wsadzić taką rade i zażądałam wypisania skierowania. Po strzeleniu „focha” wypisała wreszcie upragnione skierowanie. Jeden zero dla mnie – pomyślałam.
Jak wiadomo od skierowania do wizyty w gabinecie u lekarza specjalisty jeszcze długa droga.

 

Udałam się więc do poradni, a było to w połowie lipca, by dokonać rejestracji i … dowiedziałam się, że do alergologa to będą zapisywać dopiero po 8 września! O kurcze – pomyślałam – jak to dobrze, że to tylko alergia, może do czasu wizyty się nie uduszę. Kiedy przyszłam we wrześniu okazało się, że mogą mnie zarejestrować na 4 grudnia! Cóż było robić, zgodziłam się na ten i tak nieodległy termin.

 

Mijały tygodnie, skóra swędziała, oczy łzawiły, kaszel męczył, ale doczekałam. 4 grudnia dostąpiłam zaszczytu wizyty u lekarza specjalisty.
Wchodzę więc do gabinetu i zaczynam opowiadać lekarzowi o moich dolegliwościach. Na co pan doktor się obruszył i powiada, że on zadaje pytania, a ja mam odpowiadać. Cie Florek – myślę sobie – jakiś konkretny lekarz mi się trafił. Zadaje więc podstawowe pytania, na które odpowiadam zgodnie z prawdą. Alergie zdiagnozowano u mnie w wieku 16 lat, po tym jak niepotrzebnie przeprowadzono operację krzywej przegrody nosowej i wdrożono leczenie odczulające szczepionką o nazwie Alavac S, które trwało rok. Na to pan doktor zrobił wielkie oczy i powiada: „ To niemożliwe, proszę pani odczulanie trwa 4 do 6 lat! Ja nie wierzę, że była pani odczulana tylko rok i starczyło to pani na 20 lat.” Ja mu na to, że: „ Tak było” , a on na to: „ Pierwsze słyszę”. Następnie pyta mnie o dokumentację medyczną, ja powiadam, że nie mam, bo w 1991 roku nawet nie było poradni alergologicznej i jeśli moje papiery z tamtego okresu gdzieś są, to ja nie mam bladego pojęcia gdzie. „A przez następne lata – pyta dociekliwy pan doktor – nigdzie się pani nie leczyła?”
„ Nie – odpowiadam, – bo nie było mi to potrzebne. Dopiero dwa lata temu zaczęły się pojawiać niepokojące symptomy.” „ No to jest niesłychane” – odpowiada lekarz i… bez testów, ba nawet bez skierowania na testy wypisuje mi leki sterydowe. Ot tak na słowo. Kiedy dostałam receptę spojrzałam na nią i natychmiast zwróciłam ją lekarzowi mówiąc: „ Nie po to jestem ubezpieczona, żeby kupować leki na 100%. Proszę mi przepisać leki na 30%”. Pan doktor zaczął się trochę burzyć, że te leki są lepsze i w ogóle, a ja na to „ Jak lepsze, skoro w i polskich zamiennikach jest ten sam skład?” Pan doktor już nie dyskutował tylko wypisał inne leki i pożegnał mnie oschle mówiąc, że na następny termin będą zapisywać po 8 grudnia.
Już nie mogę się doczekać kolejnej wizyty.

Inne zapisy autora:

0

Ewelina Ślipek
Ewelina Ślipek

Niezależna publicystka, miłośniczka historii. Warmia, Mazury, Polska. Kradzież intelektualna jest przestępstwem. Teksty na moim blogu są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie i przeklejania bez mojej zgody.

51 publikacje
16 komentarze
 

 1. Avatar tuwtru

  Narodowa
  Ferajna
  Zabójców

  0
 2. Avatar gość

  Odkąd przestałem się leczyć wracam do zdrowia i czuje się coraz lepiej.

  0
 3. Avatar ErgoSum

  p. Ewelina to klasyczny przykład osoby roszczeniowej bez żadnego pojęcia o medycynie i stosowanych w niej procedurach, ale za to jakie poczucie ,,własnej wartości”? No i nadąsana minka- przecież mnie się wszystko należy !.

  0
  • Szanowny oponencie lub oponentko. Nie muszę się znać na medycynie żeby wiedzieć jak powinno się przeprowadzać wywiad z pacjentem. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu bierze pod uwagę tylko jeden z symptomów (tu zmiany skórne) to powinien wrócić na studia i ponownie przerobić rozdział ” wywiad z pacjentem”. Po drugie lekarz alergolog powinien skierować mnie na testy, bo leki sterydowe podawane zdrowemu organizmowi tylko szkodzą. Po trzecie leki odpłatne w 30% należą mi się, bo jestem ubezpieczona i nie zamierzam sponsorować panu doktorowi ekskluzywnych wakacji, które dostanie od koncernu farmaceutycznego za wypisanie odpowiedniej ilości recept na dany specyfik. I jeszcze jedno : postawa roszczeniowa. My pacjenci musimy uświadomić lekarzom, że to oni są dla nas, a nie my dla nich. MUSIMY żądać od nich tego co nam się z racji ubezpieczenia należy.

   0
   • Avatar kjggf

    myli sie pani
    zastosowanie sterydow
    natychmiast przerywa procesy zapalne wywolane alergia

    ma pani czas na zaleczenie nadkazen
    oraz zabezpiecza przed rozstrzenia oskrzeli
    warto tez zbadac markery allergii bezposrednio z krwi
    za pomoca paneli diagnostycznyych

    szczegolnie zboza mleko jaja kurz i plesnie

    pojawieniie sie ponowne alergii nie jest niczym niezwyklym
    niestety glownie w jedzeniu pojawilo sie tyle roznych nieobecnych wczesniej substancji
    to samo dotyczy wyposazenia domu pojemnikow na wode i napoje

    a uklad immunologiczny przewodu pokarmoowego jest bardziej skomplikwany niz ten dzialajacy w innych obszarach organizmu
    i czesto tylko systematycznie prowadzona dieta eliminacyjna
    pozwala wskazac produkty ktore szkodza(ale np owoce mogga byc pryskane roznorodnymi substancjami a w jedzeniu beda obecne rozne dodatki tak ze sytuacja moze byc bardzo skomplikowana w pozyskaniu pewnego zrodla zaopatrzenia w jedzenie)

    polecam tez nawilzanie powietrza nawilzaczem ultradzwiekowym
    mgielka oczyszcza tez powietrze z roznych pylkow (najtanszy ze zmiekczaczem wody i jonizacja eldom n5 znalazlem na morele)

    do tego warto kupic filtr osmotyczny wody
    aby pozbyc sie soli wapna i magnezu z rozpylanej wody

    oraz nawilzanie bezposrednie nablonka oskrzeli
    przy pomocy soli fizjologicznej i nebulizatora

    na kaszel polecam olejek eukaliptusowy
    firmy avicenna (duza zawartosc lotnych frakcji w przeciwienstwie do innych firm)
    do inhalacji bezposrednich
    !!!! uwaga stosowac ostroznie gdyz moze uczulac
    niektore osoby!!!!

    jedyna wada tego lekarza ze nie poinformowal pania o tych moozliwosciach technicznych
    ktore byly malo dostepne 30 lat temu poza osrodkami leczniczymi

    0
 4. Cześć, naprawdę się cieszę że tu wpadłem.
  Dobrze że wiele ludzi zajmuje się medycyną.

  Wykorzystując okazję zapraszam do odwiedzin własnej strony.
  Z wyrazami szacunku!

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816