POLSKA
Like

Przedsiębiorcy i protekcjonizm

30/09/2014
377 Wyświetlenia
3 Komentarze
20 seconde czytania
Przedsiębiorcy i protekcjonizm

Zastanawia mnie dlaczego przedsiębiorcy, którzy osiągnęli sukces, a założona przez nich firma stała się znaną na rynku (nawet na rynku globalnym), tak często opowiadają się za protekcjonizmem i ‘ochroną rodzimego biznesu przed konkurencją międzynarodową’. Wczoraj przeczytałem wywiad z Krzysztofem Domareckim, założycielem Seleny S.A.. Jego pierwsza spółka Selena została założona w 1992 roku, a jej działalność koncentrowała się na rynku polskim, teraz Krzysztof Domarecki jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Selena, globalnego producenta i dystrybutora chemii budowlanej posiadający centralę w Polsce. Jest też jednym z najbogatszych Polaków.

0


Często spotykam się z opiniami w stylu ‘oczywiście jestem za rynkiem, ale … musi to być rynek regulowany’. Podobnie jest z wypowiedzią K. Domareckiego: „Nie jestem zwolennikiem protekcjonizmu, ale zbyt daleko posunięty liberalizm szkodzi” (….)
Przedsiębiorcy i protekcjonizm…

Inne zapisy autora:

0

PAFERE
PAFERE http://www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

229 publikacje
0 komentarze
 

3 komentarz

 1. Avatar Krzyszto

  To proste i psychologicznie uzasadnione. Po uzyskaniu przewagi samiec, lub inny przywodca tworzy uklady paralizujace konkurencje. Dlatego w Stanach demokratow popieraja najwieksi potentaci na rynku, bo wysoki socjal sparalizuje konkurencje do zera, patrz Polska po paru latach od wprowadzenia ustawy Wilczka w 1989,, kto wtedy mial jakies mozliwosci i nie przespal sprawy mial kase na lobby(czyt.Lapowki) to przy pomocy takich geniuszy jak Balcerowicz, Bielecki, Pawlak sparalizowano konkurencje Buzek ze swoja AWS tylko docisnal srube. Lata 2000 do dzisiaj to tylko spijanie smietanki przez oligarchow, a narod wdeptany w ziemie, u nas zadna mysz czy inn pucybut aspirujacy do milionera sie nie przecisnie. System jest szczelny, ale gnije. Na szczescie przy pomocy takich wariatow jak JKM i innii rosnie cisnienie. Juz na nastepnym sejmie dojdzie do przynajmniej uzmyslowienia takim jak Selena, ze bez konkurencji zdechniemy. Polska zeby nadazyc za uciekajacym swiatem musi uwolnic rynek to nasz warunek przetrwania, ci ktorzy mysla , ze socjalem da sie wyzyc będą musieli byc wyeliminowani z zycia publicznego. Tzw socjal moze byc oddolny, a nie narzucony z góry. Jak Kowalski bedzie bogaty, to Nowakowi pomoże tez sie wzbogacić. Socjalisci musza wymrzec, jak zarażeni dżuma

  0
  • Avatar marek

   Kiedyś JKM mówił, że powinien rządzić gospodarką ktoś, kto prowadzi własną firmę.
   Choć w wielu sprawach się z nim zgadzam, to w tej kwestii miałem wątpliwości.
   Powyższy artykuł potwierdził moje obawy.
   Dokładnie tak samo kilka lat temu zachował się Bill Gates, twierdząc, że najbogatsi powinni płacić 50% podatek. Dlaczego nie powiedział 30 lat wcześniej?
   Bo wtedy był początkującym.

   0
 2. Avatar adon

  Podateki po przekroczeniu określonego pułapu majatku np.1-10 MLD $ w USA powinny być 100 %.Opodatkowany płaciłby przewidzianą stawkę podatku a resztę kwoty podatku do 100 % mógłby przeznaczać na wskazany cel.Np. szkoła ,szpital,instytut.Program badawczy,walkę z biedą w Afryce.Dowolnie.To byłoby jego dzieło.Bogaciłby się tylko poprzez wzrost wartości tegoż majatku.Ten system pozwalałby powiększac liczbę Miliarderów a uniemożliwiałby bardzo niebezpieczną dla Świata kumulację kapitału.Oczywiście powinien działać na całym Świecie. To tak w dużym skrucie.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816