Bez kategorii
Like

Prymas opozycji stanu wojennego Kard. Józef Glemp odszedł do Domu Pana.

28/01/2013
592 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Był tym Arcybiskupem Metropolitą Warszawskim i Gnieźnieńskim, który posiadał cywilną odwagę publicznego przeciwstawienia się oszczerczemu oskarżaniu Polaków o rzekomy antysemityzm!

0


Gdy 7 lipca 1981 papież Jan Paweł II mianował go Arcybiskupem Metropolitą Warszawskim, jak również Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim, czyli Prymasem Polski, to należałem do tej grupy katolików, którzy pytali : kto to jest ten Arcybiskup Józef Glemp?
Nie było wtedy internetu, a smutek po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego sprawiał, że nowy Prymas Józef Glemp był w lipcu 1981 roku postacią wręcz mało znaną. Dopiero to wszystko co wydarzyło się po 13 grudnia 1981 roku pozwoliło Polakom zrozumieć jak trafnego wyboru dokonał papież Polak .
Gdy bestia w mundurze ogłosiła stan wojenny, a na ulice polskich miast wyjechały czołgi, to była niedziela i we wszystkich Kościołach Rzymskokatolickich w Polsce zabrzmiało: …Przed Twe ołtarze zanosim błaganie Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!

      Tam, gdzie wybuchły strajki docierali księża katoliccy i dodawali otuchy! Reżim Jaruzelskiego i Kiszczaka zamykał do więzień i obozów internowania dziesiątki tysięcy opozycjonistów, ale Prymas Józef Glemp nie wystraszył się, lecz otworzył kościoły i plebanie dla wszystkich przeciwników dyktatury wojskowej. Prymas przełomu apelował:… aby unikać przelewu krwi i aby Polak nie występował przeciwko Polakowi!

      W stanie wojennym pomoc dla więzionych i internowanych odbywała się w większości przypadków poprzez Kościół Rzymskokatolicki. Paczki z Zachodu z żywnością, lekarstwami i odzieżą były kierowane na probostwa, bo nikt nie miał zaufania do tyranów, którzy sprawowali wtedy dyktatorską władzę w PRL-u!

      Kościół kierowany przez Prymasa Glempa stał się również ostoją kultury polskiej w czasie rusyfikacji telewizyjno-radiowej! Aktorzy i szanujący swą godność piosenkarze bojkotowali TVP, ale dawali spektakle i koncerty wewnątrz kościołów! Prymas Józef Glemp był również bardzo mądrym pasterzem po 1989 roku. W okresie, gdy niedawni jeszcze aktywiści PZPR Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski zachęcali do wstąpienia do UE, to kardynał Józef Glemp podkreślał, że prawdziwe zjednoczenie Europy może mieć miejsce tylko na bazie wartości chrześcijańskich i poszanowaniu dziedzictwa w Jezusie Chrystusie, a nie w laicyzacji i relatywizacji zasad moralnych głoszonych przez Kościół Rzymskokatolicki.

      Będzie nam bardzo brakować Prymasa Józefa Glempa, gdyż w obecnym Episkopacie Polski nie ma niestety teraz męża stanu tej miary co Prymas przełomu- Józef Glemp.
W Polsce wypełnia obecnie posługę duszpasterską wiele tysięcy nieprzeciętnych księży oraz wybitnych proboszczów, dlatego miejmy nadzieję, że w najbliższych latach niektórzy z nich wejdą do Episkopatu Polski i objawią się następcy kardynałów tej miary co August Hlond, Stefan Wyszyński, Karol Wojtyła, czy Józef Glemp.

Rajmund Pollak

Polecamy na podobny temat

Zmarł ksiądz arcybiskup Ignacy Tokarczuk

Link

Święte słowa – Non possumus – kardynała Stefana Wyszyńskiego

Link

Wystawa poświęcona życiu i myśli Prymasa Tysiąclecia

Link

0

ODWAGAcywilna

Slowa sa piekne, ale licza sie czyny, które ida za slowami. Mysl jest bronia, ale mysl niewypowiedziana, tylko zludzeniem. Warto posiadac odwage cywilna do wypowiadania opinii przeciwnych stereotypom i warto plynac pod prad jak pstragi

337 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758