Główna
Like

Prowadzenie kampera – jakie prawo jazdy?

26/11/2018
509 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
Prowadzenie kampera – jakie prawo jazdy?

Jeśli rozważasz zakup kampera lub wypożyczenie takiego pojazdu na czas wakacji, warto sprawdzić, czy masz wymagane uprawnienia do jego prowadzenia. Czy prawo jazdy kat. B wystarczy do jazdy kamperem? Sprawdźmy.Kamper a prawo jazdy

Prawo jazdy kat. B, czyli standardowy dokument uprawniający do prowadzenia samochodów osobowych, pozwala na jazdę pojazdami, których DMC nie przekracza 3,5 tony. DMC to Dopuszczalna Masa Całkowita, która obejmuje nie tylko masę pojazdu, ale również masę całego ładunku i pasażerów. Oznacza to, że samochód z pełnym załadunkiem i pasażerami w środku nie może ważyć więcej niż 3500 kg.

Zatem w teorii dopuszczalne jest jeżdżenie kamperem, posiadając kat. B. A w praktyce? Bywa różnie. Pamiętaj, że do samej masy samochodu i pasażerów doliczane są takie elementy jak płyny eksploatacyjne, paliwo, butla z gazem, zapas wody czy bagaże. Wybierając się na rodzinne 2-tygodniowe wakacje, można z łatwością przekroczyć magiczną granicę 3,5 t. A wtedy musisz posiadać już kat. C1 lub C.

Przy produkcji nowych kamperów często wykorzystuje się coraz lżejsze materiały, aby właściciel mógł zapakować jeszcze więcej, nie przekraczając dopuszczalnego limitu. Lżejsze materiały to większy koszt produkcji, dlatego za pojazd z salonu zapłacisz nawet kilkaset tysięcy złotych. Dla większości osób to granica nie do przekroczenia.

Masa kampera

Bez względu na to, czy decydujesz się na zakup, czy wynajem, sprawdź w dowodzie rejestracyjnym masę kampera. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile kilogramów masz jeszcze w zapasie. Po dodaniu masy pasażerów wraz z niezbędnym wyposażeniem (np. fotelikami dla dzieci), będziesz wiedział, ile bagażu możesz ze sobą zabrać. A jeśli nie masz prawa jazdy kat. C1 lub C, każdy kilogram ma znaczenie.

Z pozoru może wydawać się, że wszystko jest potrzebne. Ale czy naprawdę musisz zabrać w podróż zapas jedzenia w szklanych słoikach? Przecież bez problemu kupisz coś na miejscu. Czy konieczne jest zabranie ze sobą całego kompletu metalowych garnków, zamiast 2-3 sztuk? A może warto zrezygnować z domowej, ceramicznej zastawy na rzecz wielorazowych talerzy i sztućców z plastiku? Oszczędności można szukać wszędzie.

Zanim wyjedziesz w podróż, koniecznie upewnij się, że pojazd z załadunkiem nie przekracza dopuszczalnej masy – za przekroczenie DMC zapłacisz niemałą karę. Sprawdź także, czy zabrałeś ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty – paszporty lub dowody osobiste wszystkich pasażerów, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie pojazdu: https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/

Inne zapisy autora:

kampanieonline
kampanieonline

261 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217