HYDE PARK
2

Promieniowanie podczerwone może chłodzić?

13/01/2019
1130 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Promieniowanie podczerwone może chłodzić?

Przeprowadziłem prosty eksperyment, ze promieniowanie podczerwone nie tylko może ogrzewać przedmioty, ale również chłodzić.

0


Robiąc eksperymenty ze światłem księżyca doszedłem do wniosku, że Księżyc prawdopodobnie chłodzi,  a czynnikiem chłodzącym jest promieniowanie podczerwone. Ostatnio kupiłem kamerę termowizyjną, żeby to sprawdzić. Ze względu na fatalną pogodę najpierw zacząłem sprawdzać, czy promienie podczerwone zimnych przedmiotów  odbijają się  i od czego. Okazało się, że od lustra słabiutko odbijają się te długości fal elektromagnetycznych. Za to dobrze od   metali, np. aluminium. Kamera podczerwona reaguje na promieniowanie podczerwone, ale czy termometr również? Zamroziłem wodę w półlitrowym kubku metalowym i rozpocząłem eksperymenty jak na zdjęciu poniżej. Kubek z lodem ustawiłem na trzech pudełkach po kasetach magnetofonowych, żeby kubek nie miał bezpośredniej styczności z podłogą i nie chłodził jej bezpośrednio, a także, żeby promieniowanie podczerwone lepiej odbijało się od chromowanej miski stalowej umieszczonej za kubkiem. Termometr –  DT – 11 firmy Termoprodukt mierzący temperaturę z dokładnością do pięciu setnych stopnia również umieściłem na pewnej wysokości z dwóch powodów: aby zimne powietrze wychłodzone przez kubek z lodem rozchodzące się nad podłogą nie miało styczności z termometrem i żeby końcówka termometru mniej więcej znajdowała się w ognisku odbitych od drugiej miski promieni podczerwonych. Po odczekaniu kilkunastu minut temperatura ustabilizowała się na wartości 23,72°C. ​

Następnie oddzieliłem kubek z lodem od termometru kartonowym pudełkiem i usunąłem miskę stojącą za kubkiem, co jest pokazane na zdjęciu poniżej. Po kilku minutach temperatura wzrosła do 23,83°C. ​​

Ponownie odsłoniłem kubek z lodem i za nim ustawiłem miskę stalową. Temperatura ponownie zaczęła spadać. Po kilku minutach spadła do 23,79°C., co widać na zdjęciach poniżej. Widząc, że temperatura spada zakończyłem eksperyment.

Wynik powyższego doświadczenia sugeruje, że promieniowanie podczerwone nie tylko ogrzewa przedmioty, ale również może je chłodzić.

0

Jack Mac Lase http://innywaiant.weebly.com

75 publikacje
1 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758