Media Watch i recenzje
Like

Prokuratura specjalnej troski

08/04/2014
1320 Wyświetlenia
15 Komentarze
4 minut czytania
Prokuratura specjalnej troski

I po bólu. Tak może sobie powiedzieć płk Ireneusz Szeląg po konferencji prasowej w sprawie ,,postępów” w śledztwie smoleńskim.

Inne odczucia wyniosła z tej konferencji Pani Dorota Skrzypek, żona Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej, którą zaniepokoiła informacja, że prokuratura wojskowa nie jest w stanie jednoznacznie wskazać, że przedmioty, które utkwiły w brzozie, pochodziły z TU- 154.

0


Ta sama prokuratura wojskowa oznajmiła jednak z całą stanowczością, że nie jest jej potrzeby wrak samolotu, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy. Brak logiki jest aż nadto oczywisty. Logika jest zbyt zawiła dla prokuratorów wojskowych, ale przecież wskazania co do sposobu prowadzenia śledztwa są wyraziście wyartykułowanie w przepisach kodeksu postępowania karnego. Art. 7 – Organy postępowania kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego.

 

 

Ocena dowodów jest swobodna, a nie jak to czyni prokuratura wojskowa dowolna. Całkowicie zaś pomijany jest w prokuraturze wojskowej element prawidłowego rozumowania  oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego.

Jakimi dowodami dysponuje prokuratura wojskowa, która zrezygnowała z  badania wraku tupolewa, aby wykluczyć lub potwierdzić kontakt skrzydła tupolewa z ,,pancerną” brzozą.

 

 

ŻADNYMI. Ignorancja i arogancja to przymioty wojskowych prokuratorów.

 

 

Jeżeli tupolew miał kontakt z brzozą to dowodami na to będą kawałki poszycia skrzydła tupolewa, które utkwiły w tej brzozie. Kawałki metalu, które po ponad trzech latach prokuratorzy wojskowi odkryli w pancernej brzozie są niewiadomego pochodzenia.

W badaniu wypadków lotniczych podstawowym dowodem jest rekonstrukcja szczątków samolotu. Polska prokuratura wojskowa jest pionierem w badaniach wypadków lotniczych, w których tego podstawowego dowodu się nie przeprowadza. Rekonstrukcja skrzydła samolotu w oparciu o znalezione fragmenty jest niezbędna dla ustalenia, czy kontakt z brzozą miał miejsce. Jeżeli kontakt taki nastąpił i spowodował oderwanie skrzydła, to na brzozie winny być fragmenty poszycia skrzydła. Fragmentów tych winno brakować przy przeprowadzonej rekonstrukcji szczątków znalezionych na miejscu katastrofy. Analiza fizyczna materiałów konstrukcji skrzydła winna wykazać, że elementy z brzozy i te ze skrzydła są to elementy jednorodne. Badanie to jest tak samo ważne jak badanie DNA śladów z miejsca przestępstwa. Pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć czyjąś obecność w miejscu przestępstwa.

 

 

Zaniechanie przeprowadzenia tego podstawowego dowodu otwiera pole do wielu nadużyć ze strony prokuratury wojskowej.

 

 

Płk Ireneusz Szeląg może być jednak spokojny. Nic złego mu się nie stanie. Prokurator Generalny też nie będzie naciskał na rzetelne prowadzenie śledztwa z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania  oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Premier Donald Tusk pokazał już żółtą kartkę Prokuratorowi Generalnemu i nie podpisał sprawozdania z działalności prokuratury. Mamy sytuację bez precedensu w demokratycznych krajach. Prokurator Generalny sprawuje swój urząd pół, ćwierć legalnie, bo bez zatwierdzenia jego działalności za poprzedni okres. Premier Donald Tusk może w każdej chwili odwołać Prokuratora Generalnego na tej podstawie, że ten nie otrzymał skwitowania swej działalności. Donald Tusk ma teraz gwarancję, że prokuratura będzie spolegliwa, a wyniki śledztwa smoleńskiego właściwe.

 

 

Lekką ręką co miesiąc wypłacane są  z budżetu państwa świadczenia dla prokuratorów specjalnej troski, którzy nie wiedzą co to jest prawidłowe rozumowanie, wskazania wiedzy i doświadczenie życiowe, w wysokości po kilkanaście tysięcy złotych. Pensja jednego takiego prokuratora, to świadczenie pielęgnacyjne dla kilkunastu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Warto mieć i to na uwadze.

 

 

 

Zażenowany Prawnik Wojskowy

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758