NEWS
Like

Projekty ws. wieczystego – w Sejmie

10/10/2015
572 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Projekty ws. wieczystego – w Sejmie

W ubiegłym roku Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE zbierał podpisy pod projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie innych ustaw, który przewidywał m.in. zmniejszenie stawki wieczystego dla nieruchomości mieszkaniowych do 0,3% oraz możliwość przekształcenia udziału wieczystego w prawo własności, a w przypadku nieruchomości mieszkaniowych miało to nastąpić nieodpłatnie i z urzędu. Gdy w styczniu br do Sejmu trafiło tylko 15 tys podpisów (i 3 tys. w dalszych 2 miesiącach), niektórym wydawało się że projekt przepadł, a wysiłek nie poskutkował. Wydawało się…

0


INFORMACJA SERWIS21:

Jednakże Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE się nie poddało, wykorzystał nowe możliwości prawne i silny zebranymi podpisami złożył 4 projekty ustaw faktycznie powtarzających zapisy projektu obywatelskiego. Pierwszy projekt o nieodpłatnym przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności w przypadku nieruchomości mieszkaniowych był już przedmiotem dyskusji w komisji sejmowej. Kolejne 3 projekty trafiły dzisiaj i będą przedmiotem przyszłych rozstrzygnięć komisji sejmowej. Są to projekty ustaw: o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, o przekształceniu udziału wieczystego użytkowania w prawo własności oraz o udziale organizacji społecznych w postępowaniach sądowych.

Teraz wszystko w rękach posłów z Komisji Petycji. W ciągu 3 miesięcy (czyli do stycznia) powinni rozstrzygnąć kwestii powyższych inicjatyw ustawodawczych. 

————————

8 października 2015 r. Sejmowa Komisja Petycji zajmowała się petycją Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE ws. podjęcia inicjatywy ustawodawczej ws. nieodpłatnego przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na cele mieszkaniowe. Przewodnicząca Komisji Brygida Kolęda-Łabuś przedstawiła treść petycji, równocześnie wskazywała na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, które uznawało za niekonstytucyjne ingerowanie w prawo własności samorządowej. Ponadto wskazywała, że opłaty wieczystego stanowią poważny dochód samorządów. Z przewodniczącą polemizował wiceprzewodniczący poseł Piotr Chmielowski, który wskazał jak Miasto Bytom został doprowadzony do quasi-upadku m.in. za sprawą wieczystego użytkowania (skoro nie była to własność, nie było inwestycji). Komisja nie podjęła decyzji, gdyż zabrakło opinii Biura Analiz Sejmowych.

Co ciekawe, chociaż rozpatrywano petycję, nie zaproszono na posiedzenie autorów petycji czyli Stowarzyszenia. Usprawiedliwieniem być może stanowi fakt, iż to początek pracy Komisji i jest to pierwsza petycja rozpatrywana przez nią. Ważne że w sprawach petycji nie obowiązuje zasada dyskontynuacji, co oznacza iż wraz z zakończeniem kadencji parlamentu, nie trafiają one do kosza. 

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=F34EB2B6BD6123DDC1257ED70025C1A0#

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

226 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816