Media Watch i recenzje
Like

PROFESOR RYSZARD TERLECKI SZEF KLUBU PiS O PIĘCIU SĘDZIACH TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO WYBRANYCH 3.12. 2015 ROKU

04/12/2015
524 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
PROFESOR RYSZARD TERLECKI SZEF KLUBU PiS O PIĘCIU SĘDZIACH TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO WYBRANYCH 3.12. 2015 ROKU

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, o pięciu sędziach wybranych wczoraj przez Sejm: oczywiście, że to jest ważny wybór. Ryszard Terlecki, szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, odniósł się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że orzeczenie TK można stosować jedynie w odniesieniu do przyszłości: Decyzja Trybunału ma charakter historyczny. Odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w tamtej kadencji. Rozumiem, że wnioski jakie należy wyciągnąć z tego orzeczenia, odnoszą się do przyszłości.

0


 

Ma się to nijak do tego, co zdarzyło się wczoraj, czyli do wyboru sędziów Trybunału przez Sejm.

Pytany, czy wczorajszy wybór był ważny, Kuchciński stwierdził:

Oczywiście, że to jest ważny wybór. Kadencja się skończyła, nie było sędziów, były jedynie osoby wybrane, które nie zostały zaprzysiężone, więc nie było sędziów. Sejm wybrał wczoraj sędziów, spośród których czworo zostało zaprzysiężonych.

Jest pięciu wybranych, czterech zaprzysiężonych, zostanie zaprzysiężony i ten piąty sędzia gdy upłynie kolejna kadencja. I to jest rzeczywistość. A my dyskutujemy o kwestiach historycznych.

Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z kryzysem konstytucyjnym, prawnym. Nic takiego nie ma miejsca, poczekajmy spokojnie na rozwój wydarzeń. Elementem tego wszystkiego jest to, że część klasy politycznej nie jest w stanie zaakceptować wyników wyborów.

Ryszard Terlecki podkreślił, że w pracach nad ustawą uznaną dziś przez Trybunał za częściowo niekonstytucyjną brali udział… trzej sędziowie Trybunału, w tym jego prezes.

To wydaje mi się sytuacją niezwykłą” — powiedział polityk, dodając, że również fakt, iż TK pracował w składzie jedynie 5-osobowym w tak ważnej sprawie może dziwić.

Pytany o zalecenie TK, by prezydent niezwłocznie zaprzysiągł trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, Terlecki odpowiedział:

Moim zdaniem Trybunał wyszedł poza granice zaskarżenia.

 

MAREK AST (PiS) JEDNOZNACZNIE: PROCEDURA WYBORU SĘDZIÓW ZOSTAŁA ZAKONCZONA WCZORAJ

 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast – który reprezentował Sejm podczas dzisiejszej rozprawy – odniósł się na antenie TVP Info do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego:

Trybunał Konstytucyjny ocenił przepis, w oparciu o który byli wybierani trzej sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. I w tym zakresie my nie kwestionowaliśmy konstytucyjności tego przepisu, ale dobre obyczaje. Oni też zostali wybrani po wyborach, ich kadencja wygasała 6 listopada. Oni też zostali wybrani na zapas.

Trybunał Konstytucyjny nie odniósł się, bo nie mógł się odnieść, do uchwał, które wydał Sejm w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej wyboru 5 sędziów TK. To jest wewnętrzna procedura Sejmu. Sejm zarzucał uchwałom o wyborze sędziów z października naruszenie procedur, pomieszanie porządków prawnych.

W moim przekonaniu procedura wyboru sędziów została zakończona wczoraj, i wyborem w Sejmie i złożeniem ślubowania przed prezydentem przez na razie 4 sędziów.

TK ocenił przepisy ustawy z 25 czerwca. Sejm zarzucił naruszenie procedury przy wyborze sędziów w październiku i do tego Trybunał się nie odnosił, ponieważ Trybunał nie ocenia ani wykonania prawa, ani nie ocenia wewnętrznych uchwał Sejmu.

Na pytanie, co dalej, Ast odpowiedział:

Prezydent niezwłocznie przyjął ślubowanie od wczoraj wybranych sędziów. To jest pytanie do prezesa TK, bo wiem, że dziś 4 sędziowie zgłosili się do pracy. Pewnie jest to też kwestia decyzji prezydenta, ale to są też pytania pana prezydenta. Ja jako przedstawiciel Sejmu mogę powiedzieć, że wczoraj została zakończona procedura wyboru sędziów, wybrano pięciu sędziów, od czterech prezydent odebrał ślubowanie.

 

Źródła:

 

http://wpolityce.pl/polityka/273942-ryszard-terlecki-szef-klubu-pis-o-pieciu-sedziach-wybranych-wczoraj-przez-sejm-oczywiscie-ze-to-jest-wazny-wybor

 

http://wpolityce.pl/polityka/273935-marek-ast-pis-jednoznacznie-procedura-wyboru-sedziow-zostala-zakonczona-wczoraj

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Aleszuma http://aleksanderszumanski.pl

Po prostu zwykly czlowiek

1163 publikacje
7 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816