Bez kategorii
Like

Prof. Jadwiga Staniszkis o stanie wojennym

15/12/2012
426 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Prof. Jadwiga Staniszkis w piątek 14 grudnia b.r. gościła na Uniwersytecie Rzeszowskim z wykładem „Stan wojenny w kontekście geopolitycznym”.

0


 

 
Fot. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko, wita Prof. Jadwigę Staniszkis na Auli Uniwersytetu.

 

                Jadwiga Staniszkis mówiła o totalitaryzmie,  niszczącym w ludziach podmiotowość  moralną oraz indywidualność, który również sprawia, że nie ma się zdolności, ani potrzeby powiedzenia „nie”. „Jednym z głównych elementów  stanu wojennego było wyniszczanie w ludziach (przede wszystkim w środowiskach robotniczych) podmiotowości moralnej i  wyduszanie poczucia wewnętrznej racji. To było traktowane, jako najlepszy sposób demobilizacji”.  Prof. Staniszkis podkreślała również, że stan wojenny zniszczył niesamowity potencjał kulturowy Polski.  "Stan wojenny był  taką soczewką, w której można było dostrzec kumulację kluczowych mechanizmów, tego co zostało zniszczone w stanie wojennym (poczucie racji moralnej – źródło wewnętrznej energii.) Z drugiej strony stan wojenny to również bardzo interesujący proces przygotowywania końca komunizmu".
Fot. Po spotkaniu pani Profesor podpisywała książki.
 
Fot. i opis Dominika Sibiga
0

podkarpackie

49 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758