Śląsk
Like

Prezydent Gliwic: górnicy działają odpowiedzialnie

16/01/2015
860 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Prezydent Gliwic: górnicy działają odpowiedzialnie

Górnicy byli bardziej świadomi i rzetelni niż rząd, już rok temu głośno mówili, że ta polityka, jaką prowadzi zarząd Kompani Węglowej doprowadzi do upadku. Oni przyszli do mnie z programem, który wyglądał tak wiarygodne, że postanowiłem się w to zaangażować. I musze powiedzieć, że górnicy mieli lepsze pojęcie o tym jak zarządzać tą wielką spółką niż ci, którzy brali za to pieniądze

0


 

 http://www.radiownet.pl/#/publikacje/prezydent-gliwic-gornicy-dzialaja-odpowiedzialnie

Frankiewicz zygmunt

posłuchaj teraz

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/prezydent-gliwic-gornicy-dzialaja-odpowiedzialnie

 

Powiedział w Poranku Wnet Zygmunt Frankiewicz prezydent Gliwic, gdzie znajduje się jedna z kopalń przeznaczona przez rząd do likwidacji. Ja zaznaczył samorządowiec, upadek kopalni będzie stanowić znaczący problem zarówno ekonomiczny jak i społeczny nie tylko dla Gliwic dla całego Śląska:

Na pewno dla Gliwic będzie to problem społeczny, bo to jest duży i specyficzny pracodawca. Ludzie pracujący w kopalniach mieszkają w dwóch dzielnicach, dlatego zamknięcie Kopalń spowoduje powstanie obszarów biedy. Do tego w rodzinach górniczych przyjęte było, że mąż pracuje pod ziemią, a żona w domu.

Prezydent Gliwic podkreślił, że obecne kłopoty Kompanii Węglowej wynikają elementarnych błędów w zarządzaniu jakie popełniały zarządy spółek węglowych przez lata:

Problem narastał od lat, bo ceny węgla spadały nie od kilku miesięcy, tylko od roku 2011. To nie jest  również tak, że to wyłącznie spadki cen węgla spowodowały kłopoty Kompanii Węglowej. Przez ostatnie dziesięć lat koszty w spółce wzrosły o 100 procent, a przecież koniunktura cały czas się zmieniała. Taka sytuacja jest skandalicznym zaniedbaniem rządu. Takie przedsiębiorstwo, jak każdą inną spółkę, trzeba restrukturyzować cały czas, a tutaj rząd po prostu spał.

Zygmunt Frankiewicz wymieniał błędy popełniane przez kolejne zarządy Kompani Węglowej:

Jeśli administracyjnie przyznaje się ile ma wydobywać dana kopalnia to przy stałych kosztach nie da się utrzymać takich spółek. To już nie jest pierwszy raz kiedy w KW, staje nad krawędzią bankructwa i brakuje na wypłaty. Rok temu Kompania sprzedała jedną ze swoich kopalni do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i te pieniądze zarząd przejadł zamiast przeznaczyć na inwestycje.

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758