BIZNES
Like

Prezes PKP dorabia w PZU

26/07/2014
944 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minut czytania
Prezes PKP dorabia w PZU

Szef Grupy PKP równocześnie nadzoruje firmę ubezpieczeniową.

0


karnowskiFot. PKP S.A.

 

Od niedawna Jakub Karnowski jest nie tylko prezesem PKP S.A. – jednocześnie pełni funkcję członka rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Do rady PZU Karnowski został powołany 18 czerwca 2014 r.

 

Stanowisko szefa PKP S.A. Jakub Karnowski zajmuje od kwietnia 2012 r. – jego miesięczne wynagrodzenie z tego tytułu wynosi 59 tys. zł. Przyjęcie funkcji członka rady nadzorczej PZU oznacza dla Karnowskiego dodatkowe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł. Niezależnie od tego wynagrodzenia, członkowi rady nadzorczej przysługuje zwrot kosztów związanych z przejazdami, noclegami czy wyżywieniem.

 

Choć posiedzenia rady nadzorczej PZU muszą odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał, to gremium to zobowiązane jest do stałego nadzoru nad działalnością spółki, a posiedzenia mogą być zwoływane na wniosek każdego członka rady nadzorczej. Wedle regulaminu, członek rady powinien posiadać nie tylko należytą wiedzę i doświadczenie, ale także „być w stanie poświęcić niezbędną ilość czasu na wykonywanie swoich obowiązków”.

 

A do obowiązków rady nadzorczej PZU należy między innymi powoływanie prezesa i członków zarządu oraz ustalanie ich wynagrodzeń, ocena sprawozdań i wniosków zarządu, akceptowanie nabywania oraz zbywania przez PZU akcji i udziałów w innych spółkach, udzielanie zgody na zakup lub sprzedaż nieruchomości, zatwierdzanie planów finansowych i planów rozwoju, wydawanie zgody na zmiany w strukturze organizacyjnej czy ustalanie treści statutu oraz regulaminu zarządu.

 

Nadzór nad spółką odbywa się między innymi poprzez badanie dokumentów, dokonywanie rewizji stanu majątku, a także żądanie od członków zarządu oraz pracowników składania sprawozdań i wyjaśnień.

 

Dodajmy, że PZU – w którym ponad jedna trzecia akcji należy do skarbu państwa – to nie jedyna spółka nadzorowana przez Jakuba Karnowskiego. Karnowski już od ponad dwóch lat jest szefem rady nadzorczej spółki PKP Cargo (za pełnienie tej funkcji Karnowski nie otrzymuje jednak dodatkowego wynagrodzenia).

 

Źródło: Z Biegiem Szyn

 

Inne zapisy autora:

0

infokolej
infokolej http://infokolej.pl

Nie boimy się kontrowersyjnych tematów! Piszemy jak jest. Niezależne forum kolejowe - www.infokolej.pl

288 publikacje
3 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758