Artykuły redakcyjne
Like

Praworządność gorszego sortu

17/05/2017
1369 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Praworządność gorszego sortu

Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej opowiada się za dalszymi działaniami w kwestii sprawdzania procedury praworządności w Polsce, szczególnie w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny.

0


We mnie jakoś budzi to jednoznaczne skojarzenia, gdy przedstawiciele obcych państw farbują się na obrońców demokracji i wolności w Polsce. W 1795 r. skończyło się to próbą wymazania Rzeczpospolitej z mapy Europy. I podobnie jak wtedy, tak i teraz „obrońcy” tacy jak Timmermans mają raczej znikomy mandat demokratyczny. W końcu – kto pana Timmermansa wybrał? Jaki wynik uzyskała jego partia w niedawnych wyborach parlamentarnych w Holandii? No i najciekawsze – jak się miewa holenderski Trybunał Konstytucyjny? Jak dalece niezależne holenderskie sądy mogą się wypowiadać na temat prawa, stanowionego przez holenderski parlament?

Uprzedzając pytania – odpowiadam: Fransa Timmermansa wybrali koledzy „po (braku) fachu”, partia wiceprzewodniczącego KE, socjaldemokratyczna Partia Pracy z 38 mandatów ma po wyborach tylko 9. A najciekawiej wygląda kwestia holenderskiego Trybunału Konstytucyjnego i prawa niezawisłych sądów do oceniania ustaw parlamentu – jest co prawda Rada Państwa, organ doradczy, ale:

Rada Państwa nie ma kompetencji do ostatecznego stwierdzenia niezgodności z Konstytucją istniejących ustaw parlamentu (art. 120 Konstytucji). Sądy mogą poddawać kontroli tylko te ustawy, które nie pochodzą od parlamentu. (http://www.euractiv.pl/section/demokracja/linksdossier/holandia-praworzadnosc-bez-trybunalu-konstytucyjnego/)

Jak widać podział na równych i równiejszych ma się w najlepsze. We Francji stan wyjątkowy od niepamiętnych czasów, w Niemczech politycy nie widzą powodu, by Polacy mieli status mniejszości (a gdzie zasada wzajemności, panie ministrze Waszczykowski?), w Holandii nie ma Trybunału Konstytucyjnego a sądy nie mogą się wypowiadać na temat prawa stanowionego przez parlament – ale to wszystko w porządku. Ale że w Polsce polski parlament chce decydować o uprawnieniach, obowiązkach, przywilejach i regulować działalność sądów wszystkich szczebli – to skandal wołający o pomstę do nieba!

A mówiąc poważnie – w mojej ocenie największym zagrożeniem dla demokracji i praworządności w dzisiejszej Polsce są właśnie osoby pokroju Timmermansa i jego lokalnych jurgieltników w „tymkraju”.

Fot.: MN

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758