Globalnie i Lokalnie
Like

Prawa republiki islamskiej, czyli dożywocie dla dziecka

21/02/2016
210 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minute czytania
Prawa republiki islamskiej, czyli dożywocie dla dziecka

Sąd w Kairze, w Egipcie skazał na dożywotnie więzienie 4-letniego chłopca. Dziecko oskarżono o zabójstwo, zakłócanie porządku publicznego i niszczenie mienia. Chodziło o sprawę sprzed dwóch lat, kiedy chłopiec jeszcze dobrze nie chodził. Ale prawo jest prawo – szczególnie to oparte na szariacie.2015-635673880591275166-127

Egipski system prawny jest mocno osadzony w szariacie. Jeśli trzeba skaże na chłostę, czasem na chłostę publiczną. Wyroków obcinania kończyn, czy ścinania głowy wprawdzie nie wykonuje się publicznie, ale to tylko dlatego, że Egipt żyje z turystów. Nie wolno ich przerażać, bo więcej nie przyjadą i nie zarekomendują.

Wczorajszy wyrok – bezwzględny, wobec czteroletniego Ahmeda Mansoura Karni – oburzył nie tylko przyjezdnych, ale także lokalną społeczność, w tym część prawników.

Ahmed, jako dwulatek, oczywiście nie mógł zabić nikogo. Nie mógł także zakłócać porządku publicznego, czy niszczyć mienia. Ale pamiętne dwa lata temu znalazł się w środku zamieszek, gdzie działy się dantejskie sceny. A, że jest chłopcem, odpowiada jak mężczyzna. Jak jeden ze 120 ludzi skazywanych wczoraj za udział w tych samych zamieszkach.

Dorośli protestowali wówczas przeciwko rządom prezydenta as-Sisiego. Dwuletni wówczas Ahmed nie protestował przeciwko niczemu, bo też i niespecjalnie rozumiał, co się wokół niego dzieje. Podobnie, jak nie rozumiał kiedy sąd ogłaszał wyrok skazując go na bezwzględne dożywocie.

Mimo, że obrońcy przedstawiali sądowi akt urodzenia czterolatka oraz nagłośnili całą sprawę sędzia nie przyjmował dowodów do wiadomości. – Sędzia nawet nie przeczytał akt – ocenia mec. Faisal a-Sayd, jeden z obrońców chłopca, którego – podobnie jak pozostałych 119 ludzi – nie było na sali w czasie odczytywania wyroku.

Wyrok wywołał burzę w sieciach społecznościowych. Internauci krytykują egipski system prawny oraz powszechnie panującą korupcję.

Sądownictwo i prawo arabskie chcą wprowadzić w krajach Uniii Europejskiej przyjeżdżający coraz tłumniej do Europy muzułmanie. W niektórych krajach takich, jak Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja czy Francja już mówią, że kraje te są właściwie islamskie. Tyle, ze nie mają jeszcze opartych na szariacie konstytucji.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

2 komentarz

  1. gniew

    Wyciąć w pień pojebów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217