HYDE PARK
Like

Pożyczki z ubezpieczeniem

28/09/2017
382 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Pożyczki z ubezpieczeniem

Potrzebujemy kilka tysięcy złotych na dodatkowe wydatki. Szukamy najlepszej oferty i akurat trafiamy na reklamę kredytu z bardzo niskim oprocentowaniem. Dlaczego przy podpisaniu umowy okazuje się, że koszt tego taniego kredytu jest znacznie wyższy niż zakładaliśmy początkowo.Przy udzieleniu kredytu często spotykamy się z dodatkową płatną usługą – ubezpieczeniem, o której nie każdy potencjalny klient zdaje sobie początkowo sprawę. Ubezpieczenie często jest obowiązkowe, nie wynika to jednak z obowiązku ustawowego, ale jest to oferta banku, która wskazuje, iż dany produkt (kredyt czy pożyczka) sprzedawany jest wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem, dzięki czemu część odsetkowa kredytu może być niższa, ale z drugiej strony dochodzą nam dodatkowe koszty związane za składkami na ubezpieczenie.  Również w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia bank może zrezygnować z innej formy zabezpieczenia.

Jeżeli nam nie odpowiada pożyczka wykupywana wraz z ubezpieczeniem, możemy poszukać ofert pożyczki bez ubezpieczenia i dodatkowych zabezpieczeń jak np. oferty pożyczek ekassa.com.

Zakres umowy ubezpieczenia.

W dużym uproszczeniu – ubezpieczenie jest zabezpieczeniem spłaty kredytu ale błędnie nie możemy interpretować, iż ubezpieczyciel spłaci za nas zaległe raty. Najczęstszą formą ubezpieczenia są ubezpieczenia grupowe, które zawiera bank na rzecz sowich kredytobiorców.

Należy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, które chronią przede wszystkim wierzyciela na okoliczności wskazane w umowie, ubezpieczenie może być ograniczone sumą bądź ilością rat, z prawem regresu bądź bez. Ochroną ubezpieczeniową objęte są przede wszystkim następujące sytuacje:

  • Na wypadek śmierci – spłata pozostałej części kredytu przez ubezpieczyciela następuje w przypadku zgonu kredytobiorcy, wypłata ubezpieczenia następuje na wniosek więc należy przedłożyć akt zgonu – w przypadku tego typu ubezpieczenia koniecznie należy poinformować rodzinę, często wysokość ubezpieczenia zmniejsza się wraz z kwotą pozostałą do spłaty.
  • Na wypadek trwałego inwalidztwa – w przypadku gdy kredytobiorca dozna trwałego uszkodzenia ciała, które ogranicza jego zdolności zarobkowe, należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające trwałe inwalidztwo. Należy zwrócić uwagę, iż większość umów zawiera wyłączenia odpowiedzialności w stosunku do osób, które leczyły się na konkretne choroby przed zawarciem umowy, często oznacza to, że w przypadku inwalidztwa wywołanego chorobą, na którą leczyliśmy się – ubezpieczyciel nie spłaci pożyczki.
  • Na wypadek utraty pracy / niezdolności do pracy – możliwość wypłaty takiego ubezpieczenia następuje gdy pożyczkobiorca utracił pracę nie z własnej winy, najczęściej takie ubezpieczenie może obejmować osoby z umową o pracę na czas nieokreślony.
  • Możemy się również spotkać z kilkoma rodzajami ubezpieczeń dotyczących kredytów hipotecznych

screenshot_10Warto podkreślić, że w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki, pożyczkobiorca ma prawo ubiegania się o zwrot części składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres, najczęściej w przypadku gdy składka została pobrana jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia, za cały okres umowy pożyczki. Takie rozwiązanie wynika z art. 813 kodeksu cywilnego, który wskazuje, iż „W przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.”

W przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

W przypadku zaciągnięcia kredytu z ubezpieczeniem stykamy się z dwoma skomplikowanymi usługami finansowymi, dlatego też podpisujemy minimum dwie dość obszerne umowy. Należy dość rzetelnie zapoznać się z ich zapisami jeżeli chcemy skorzystać z ochrony objętej ubezpieczeniem. Pamiętać należy, iż każdorazowo wypłata ubezpieczenia następuje na wniosek wraz z przedłożeniem właściwych dokumentów, warto również poinformować rodzinę o pożyczce i zawartej umowie ubezpieczenia.

Inne zapisy autora:

kampanieonline
kampanieonline

276 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217