Bez kategorii
Like

Pozew przeciwko Komitetowi Noblowskiemu

07/12/2012
533 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Dr Rongxiang Xu, twórca medycyny regeracyjnej, złożył pierwszy w historii pozew przeciwko praktykom komitetu przyznającego Nagrody Nobla. Zarzuty obejmują m.in. zniesławienie i stosowanie nieuczciwej konkurencji.

0


 

 

Dr Rongxiang Xu jest twórcą medycyny regeneracyjnej. Cieszy się uznaniem w gronie naukowców. Prowadzi badania z dziedziny medycyny i nauk biologicznych. Jest jednym z najwybitniejszych naukowców na świecie. W 1984 r. odkrył istnienie komórek regeneracyjnych, które po roku 2000 zostały zidentyfikowane, jako komórki macierzyste wykazujące dodatni odczyn na obecność keratyny 19 (amerykański patent numer 6991813B2).

 

Dziś, tj. 7 grudnia dr Xu złożył pozew przeciwko Zgromadzeniu Noblowskiemu Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie – szwedzkiej korporacji znanej równiej pod nazwą Nobelforsamlingen – przyznającej Nagrodę Nobla w dziedzinach fizjologii i medycyny. Pozew, złożony w Sądzie Najwyższym stanu Kalifornia, w głównej instytucji wymiaru sprawiedliwości hrabstwa Orange, zarzuca zgromadzeniu zniesławienie i nieuczciwą konkurencję.

 

Dr Xu, który podczas swoich badań nad leczeniem poparzeń pomógł 20 milionom ofiar z 73 krajów, twierdzi, że oświadczenie opublikowane przez stronę pozwaną, Zgromadzenie Noblowskie, narusza jego dobre imię, narażając go na straty. Pozew opiera się na zarzucie, że komunikaty publikowane przez Zgromadzenie Noblowskie skutecznie przyciągają uwagę środków masowego przekazu właściwie we wszystkich najważniejszych agencjach prasowych i publikacjach na całym świecie. Udowadniają, że poprzez błędne relacjonowanie informacji mogą one mieć wpływ na to, jak odbierana jest dana osoba.

 

– Priorytetowym celem przyświecającym mi przy składaniu pozwu było sprostowanie błędnych i wprowadzających w błąd oświadczeń, celem ochrony ludzkości i przyszłych pokoleń – badania w naukach biologicznych nie powinny profanować istoty ludzkiego życia – oświadczył dr Xu.

 

Nagrodę Nobla w dziedzinach fizjologii i medycyny otrzymali 8 października 2012 r. wspólnie Sir John B. Gurdon i Shinya Yamanaka "za odkrycie, że dojrzałe komórki mogą być przeprogramowane w macierzyste komórki pluripotentne", co zostało szeroko nagłośnione w mediach.

 

W streszczeniu opublikowanym w związku z wyborem laureata na stronie internetowej Zgromadzenia Noblowskiego, opisane zostało odkrycie dokonane przez tych naukowców. Zgromadzenie twierdzi, że odkrycie dokonane przez naukowców "stanowi zmianę paradygmatów w naszym rozumieniu różnicowania komórek oraz plastyczności komórek poddanych takiemu procesowi". W dalszej części streszczenia czytamy, że "Gurdon i Yamanaka zmienili nasze rozumienie odnośnie różnicowania komórek. Wykazali oni, że zwykle bardzo stały, zróżnicowany stan może zostać 'odblokowany’, jako że skrywa możliwość powrotu do pluripotencji. To odkrycie wprowadza zasadniczo nowe obszary badawcze i oferuje nowe interesujące możliwości w zakresie badania mechanizmów chorób".

 

Dr Xu utrzymuje, że oświadczenie wydane przez Zgromadzenie Noblowskie jest nieprawdziwe, jako że to on był naukowcem, który dokonał tego odkrycia dekadę wcześniej. Uważa, że oświadczenie uwłacza jego nieposzlakowanej reputacji. Zgromadzenie Noblowskie oświadcza, że naukowcy, którzy zdobyli Nagrodę Nobla "zmienili nasze rozumienie odnośnie różnicowania komórek, ponieważ wykazali, że zwykle bardzo stały, zróżnicowany stan może zostać 'odblokowany’, jako że skrywa możliwość powrotu do pluripotencji". Ci naukowcy tego nie dowiedli. To dr Xu dokonał tego odkrycia dziesięć lat temu, kiedy zdołał wyjaśnić, w jaki sposób jego odkrycie odblokowało potencjał komórek somatycznych do powrotu do stanu pluripotentnych komórek macierzystych in situ.

 

Zastosowanie określenia "odblokować" przez Zgromadzenie Noblowskie stanowi element nieprawdziwości tego oświadczenia, ponieważ sugeruje ono, że naukowcy, którzy zdobyli Nagrodę Nobla wykorzystują naturalną zdolność komórki somatycznej do naturalnego powrotu do jej stanu pluripotentnego, który utrzymuje integralność komórek. Jeśli odkrycia zdobywców Nagrody Nobla polegałyby na pozostawieniu nienaruszonej i niezmienionej komórki somatycznej tak, jak miało to miejsce w badaniach dra Xu, wtedy oświadczenie byłoby prawdziwe i poprawne. Jednak na odkrycie zdobywców Nagrody Nobla w rzeczywistości składa się stworzenie zmienionej komórki niemającej nic wspólnego z pluripotentą komórką macierzystą pochodzącą z ludzkiego ciała. Akademia stwierdziła również, że "to odkrycie zapoczątkowało z badania w zupełnie nowych obszarach; a także, że oferuje nowe, ekscytujące możliwości badania procesów chorobowych", co również jest nieprawdą.

 

Oświadczenia pozwanego skalały oraz zniszczyły osiągnięcia dra Xu w oczach społeczności naukowców, firm, potencjalnych inwestorów oraz ograniczyły możliwość wybierania tego naukowca, jako czołowego mówcy na kilku bardzo ważnych konferencjach międzynarodowych.

 

Powoda reprezentuje Ardent Law Group z Kalifornii, nr sprawy: 30-2012-00615804.

 

 

Źródło: Mebo International, PRNewswire, Serwis Informacji Zleconych PAP, NE, map

 

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758