HYDE PARK
Like

Portret idealnego pożyczkobiorcy

02/08/2017
569 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Portret idealnego pożyczkobiorcy

Coraz chętniej sięgamy po szybką pożyczkę przez internet. Nic dziwnego, to wygodna i błyskawiczna forma otrzymania ekspresowej gotówki. W związku z rozkwitem usług pożyczkowych mamy coraz większe oczekiwania dotyczące firm. Jak wygląda jednak portret idealnego klienta? Które cechy są najbardziej doceniane przez pożyczkodawców?

0


Dobrze poinformowany klient

Okazuje się, że nie jesteśmy narodem, który ma rozległą wiedzę finansową. Wyniki badań OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), Adult Financial Literacy Competencies, są niepokojące. Znaleźliśmy się na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o poziom świadomości finansowej. Inne raporty również dają do myślenia. Kolejne badanie, tym razem „Życie finansowe młodych Polaków”, zrealizowane przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych we współpracy z BIG InfoMonitor, również nie pozostawia na nas suchej nitki. Przeterminowane długi osób w wieku 18-34 lat to aż 9,3 mld. zł.

Jaki jest zatem idealny pożyczkobiorca? Oczywiście nie chodzi o to, aby pożyczki zawierały wyłącznie osoby z wykształceniem ekonomicznym, ale ci, którzy mają świadomość, z czym wiąże się branie na siebie zobowiązań finansowych. Przyda się zatem wiedza na temat RRSO, odsetek, prowizji i regulaminu zaciągania pożyczki. Podstawowe wiadomości o najważniejszych punktach w całym procesie są na wagę złota. Niezwykle istotne staje się w tej sytuacji dokładne czytanie wszystkich dokumentów. Jest wiele firm, gdzie można wziąć szybką pożyczkę online, dlatego wszystkie szczegóły warto przemyśleć w domowym zaciszu i warto z tego przywileju skorzystać.

Osoba ze stabilną sytuacją finansową

Marzenie wszystkich banków i firm pożyczkowych, czyli klient, który na pewno spłaci swoje zobowiązania. W internecie roi się od ofert, gdzie zachęca się zainteresowanych chwilówką bez BIK, jednak zwykle korzystają z takich usług osoby zadłużone. Na szczęście wiele podmiotów weryfikuje klienta, aby zabezpieczyć nie tylko siebie, ale także pożyczkobiorcę przed spiralą zadłużenia. Jest to niebezpieczne zjawisko, polegające na zaciąganiu zobowiązań w celu spłaty poprzednich długów. Prowadzi ono często do utraty majątku, a nawet zerwania więzi z rodziną.

Nie znaczy to, że idealny pożyczkobiorca to osoba bardzo zamożna. Najważniejsza jest zdolność do spłaty zobowiązania, na które decyduje się dany człowiek. Warto złożyć wniosek, nawet jeśli nie masz pewności co do tego, czy zostanie udzielona ci pożyczka. Pamiętaj, że odrzucenie wniosku może być sygnałem o braku gotowości na uregulowanie długu. Z drugiej jednak strony, jeśli nie spróbujesz, nie przekonasz się. Zanim podpiszesz dokumenty, przemyśl swoją sytuację finansową i zweryfikuj, czy na pewno jesteś w stanie uregulować dług. Sprawdź na przykład stronę vivus.pl i zobacz, jak możesz starać się o pożyczkę.

Przede wszystkim dotrzymujący terminów

Idealny pożyczkobiorca to przede wszystkim osoba odpowiedzialna, która zdaje sobie sprawę ze zobowiązania, jakie na siebie bierze. Chodzi tutaj przede wszystkim o dotrzymywanie terminów, jeśli decydujesz się na szybką pożyczkę. Na szczęście u wielu pożyczkodawców istnieje możliwość podglądu wszelkich terminów i szczegółów w panelu, gdzie rejestrujemy się podczas procesu. Niestety z badań wynika, że nie jesteśmy najlepsi w pilnowaniu dat, co widać po stopniu zadłużenia społeczeństwa. Jest to zauważalne m.in. we wspomnianym już badaniu „Życie finansowe młodych Polaków”.

Prawie 70 proc. badanych nie ma poczucia rzeczywistej skali problemu i ryzyka związanego z zaciąganiem zobowiązań finansowych i nie traktują go wystarczająco poważnie. Osoby zaciągające poważniejsze zobowiązania najczęściej optymistycznie zakładają, że potrafią uzyskać pieniądze na ich spłatę z własnej pracy lub dodatkowych zajęć – 55,2 proc. oraz oszczędzanie – 44 proc. – czytamy w komunikacie prasowym BIG InfoMonitor.

Wiek nie ma znaczenia, ale…

Oczywiście wszystkie te wyniki nie oznaczają, że każdy młody człowiek czyha jedynie na pożyczkową okazję, by potem uciekać od odpowiedzialności i spłaty. Weźmy za przykład raport Ipsos dla Vivus z 2015 r. Wyniki jednoznacznie wskazują na dużą liczbę młodych ludzi, którzy biorą pożyczki, choć największą grupę stanowią osoby po czterdziestym roku życia. Nic dziwnego, są to najczęściej ludzie ze stabilną pracą, zdolni do spłaty zobowiązań. Ich wizerunek także jest lepszy w oczach pożyczkodawców niż nieco nadszarpnięty już obraz młodych ludzi. Idealny pożyczkobiorca zatem ma z pewnością cechy dojrzałej i odpowiedzialnej osoby.

Szybka pożyczka na konto jest miłym zastrzykiem gotówki, ale trzeba wiedzieć, jak podejść do transakcji. Jakie inne cechy są ważne:

  • zdolność do dialogu,
  • chęć zdobycia nowej wiedzy,
  • otwartość na propozycje firmy,
  • lojalność wobec pożyczkodawcy,
  • dobry kontakt klienta z pożyczkodawcą.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

309 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816