KULTURA
Like

Polskie miasta w filmach kina akcji

24/07/2014
699 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Czasem nasz raptowny protagonista potrzebuje malowniczego tła do pokazania swojej przewagi fizycznej nad wrogami. Nic więc dziwnego, że w długich poszukiwaniach egzotycznych lokacji, producenci filmów akcji trafili w końcu do naszego kraju. Jakie były efekty tych wizyt? Oczywiście wiemy, że filmy takie jak „Pianista”, „Lista Schindlera” czy „Noc generałów” dzieją się w polskich miastach, jednak ich akcja jest osadzona w czasach II Wojny Światowej, więc traktujmy to jako oczywistość. Współczesne filmy unikają raczej Polski, a jeśli się to zdarzy zazwyczaj ma miejsce w dziwacznych okolicznościach. Cudzoziemiec/Poza zasięgiem Dwa filmy, które łączy postawna sylwetka Stevena Seagala na tle Warszawy. Powstały w latach 2004-05 i trafiły na płyty DVD, jednak wcześniej były okazją do pokazania niebywałej gry aktorskiej milkliwego mistrza aikido oraz […]

0


Czasem nasz raptowny protagonista potrzebuje malowniczego tła do pokazania swojej przewagi fizycznej nad wrogami. Nic więc dziwnego, że w długich poszukiwaniach egzotycznych lokacji, producenci filmów akcji trafili w końcu do naszego kraju. Jakie były efekty tych wizyt?

Oczywiście wiemy, że filmy takie jak „Pianista”, „Lista Schindlera” czy „Noc generałów” dzieją się w polskich miastach, jednak ich akcja jest osadzona w czasach II Wojny Światowej, więc traktujmy to jako oczywistość. Współczesne filmy unikają raczej Polski, a jeśli się to zdarzy zazwyczaj ma miejsce w dziwacznych okolicznościach.

Cudzoziemiec/Poza zasięgiem

Dwa filmy, które łączy postawna sylwetka Stevena Seagala na tle Warszawy. Powstały w latach 2004-05 i trafiły na płyty DVD, jednak wcześniej były okazją do pokazania niebywałej gry aktorskiej milkliwego mistrza aikido oraz poszatkowanych obrazów ze stolicy. Dla mieszkańców te filmy są doskonałą zabawą w rozpoznawanie znanych lokacji, zwłaszcza że filmowcy za nic mieli jakąkolwiek ciągłość architektoniczną.

Polecane ze względu na przyjemną siermiężność i okazję do zobaczenia pojedynku między polskimi aktorami, a wielkim (dosłownie i w przenośni) Stevenem Seagalem, fabuła ma znaczenie drugorzędne.

Kick

Bollywood w poszukiwaniu niecodziennych plenerów kilka razy zawitał już do naszego kraju, po raz pierwszy jednak wykorzystano ulice Warszawy jako tło do zmagań bohaterów. Malownicza destrukcja nie uniknęła kontrowersji, ponieważ z jednym z ujęć pojawia się niezbyt pochlebne dla pewnej ważnej figury politycznej graffiti. Oprócz tego niestety stolica posłużyła raczej jako tło dla niezbyt ciekawej historii o walce potężnych herosów.

Córka konsula

Dziwaczna koprodukcja polsko-izraelsko-amerykańska, która opiewa przygody dzielnego policjanta na tle zepsutego Wrocławia lat dwutysięcznych. Pościgi tramwajami, dziwaczne polskie toasty, domy publiczne na każdym rogu, brawurowe jazda polonezem. Dla każdego, kto choć raz odwiedził stolicę Dolnego Śląska obowiązkowa pozycja, choćby ze względu na atakujących rzezimieszków w bluzach Clinic. Wyobraźmy sobie tylko Jasona Bourne’a okładającego przyjemniaczków w kurtkach RPK, a mamy gotowy obraz tego filmu.

0

b.zal

18 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758