BIZNES
Like

Polski pracownik w RPA

08/08/2016
540 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Republika Południowej Afryki posiada najsilniejszą gospodarkę na całym kontynencie afrykańskim – wytwarza aż ¼ tamtejszego PKB. Z drugiej strony należy do krajów, które kumulują największe zróżnicowania społeczne. Podziały na biednych i bogatych obywateli są bardzo widoczne. Jak wygląda społeczno-ekonomiczna sytuacja Polonii, która jest w RPA stosunkowo liczna? Największy wzrost liczebny Polonii w RPA nastąpił od lat 80-tych, do 1994 roku, co było konsekwencją polityki apartheidu. Potrzebowano wówczas białych, wykształconych imigrantów do pracy. Byli to w dużej mierze Polacy, którzy udali się wcześniej na emigrację do Europy Zachodniej, jednak oferta pracy w RPA była dla nich bardziej atrakcyjna. Z tego względu starsze pokolenie Polaków jest w większości ludnością napływową. Z kolei przedstawiciele młodszego pokolenia Polonii w RPA stanowią już integralną część […]

0


Republika Południowej Afryki posiada najsilniejszą gospodarkę na całym kontynencie afrykańskim – wytwarza aż ¼ tamtejszego PKB. Z drugiej strony należy do krajów, które kumulują największe zróżnicowania społeczne. Podziały na biednych i bogatych obywateli są bardzo widoczne. Jak wygląda społeczno-ekonomiczna sytuacja Polonii, która jest w RPA stosunkowo liczna?

Największy wzrost liczebny Polonii w RPA nastąpił od lat 80-tych, do 1994 roku, co było konsekwencją polityki apartheidu. Potrzebowano wówczas białych, wykształconych imigrantów do pracy. Byli to w dużej mierze Polacy, którzy udali się wcześniej na emigrację do Europy Zachodniej, jednak oferta pracy w RPA była dla nich bardziej atrakcyjna.

Z tego względu starsze pokolenie Polaków jest w większości ludnością napływową. Z kolei przedstawiciele młodszego pokolenia Polonii w RPA stanowią już integralną część tego kraju – tam właśnie kończyli szkołę średnią, często również i wyższą. Od kilku lat do RPA zaczęli przyjeżdżać pracownicy z Polski, celem odbycia kilkuletnich kontraktów z dużymi międzynarodowymi koncernami.

Obecnie Polonia w Republice Południowej Afryki szacowana jest na około 11-12 tysięcy osób i jest uznawana za jedną z najbogatszych Polonii na świecie. Charakteryzuje się również wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. Największe ośrodki polonijne w RPA to Johannesburg, Kapsztad oraz Pretoria.

Emigranci z Polski mają największe szanse na zatrudnienie w usługach finansowych, usługach dla biznesu i górnictwa. Znaczne zapotrzebowanie występuje także wśród specjalistów do spraw sprzedaży oraz menadżerów do spraw marketingu. CV powinno zostać napisane w brytyjskim angielskim, gdyż jest to w RPA język biznesu.  

Pomimo dynamicznego postępu gospodarczego, w RPA wciąż widoczne jest znaczne rozwarstwienie społeczne. Z jednej strony kraj posiada nowoczesny system autostrad i dróg szybkiego ruchu, z drugiej – znacząca część społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Największy problem ze znalezieniem pracy mają tam osoby bez wykształcenia, które niestety wciąż stanowią większość.

Opracowanie: Chili Traders Recruitment Agency www.chilitraders.com, autor tekstu: Iwona Suwara, wsparcie merytoryczne: Grzegorz Probola, polub nas na www.facebook.com/chilitraders

Inne zapisy autora:

0

Avatar
hugopl

21 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758