Globalnie i Lokalnie
Like

Polska wypłaci emerytury 50 tys. Izraelczyków

09/06/2014
626 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
Polska wypłaci emerytury 50 tys. Izraelczyków

Gazeta Times of Israel informuje że niedawno podpisana nowelizacja tzw. ustawy kombatanckiej sprawi że Polska będzie wypłacała emerytury 50 tysiącom Izraelczyków(100euro/osobę).

Tekst w izraelskiej gazecie odnosi się do podpisanej w maju przez Bronisława Komorowskiego nowelizacji tzw. ustawy kombatanckiej. Times of Israel zwraca uwagę na istotną zmianę. Otóż chodzi o ułatwienie wypłacania specjalnych świadczeń osobom, które dziś mieszkają za granicą.

0


Przed zmianą prawa osoby z polskim pochodzeniem uznane za kombatantów lub osoby represjonowane mogły otrzymywać comiesięczne świadczenia tylko, jeśli posiadały konto bankowe w Polsce lub znały kogoś z polskim obywatelstwem, kto przekazywał im pieniądze.

W wypowiedzi dla gazety Bobby Brown z Holocaust Era Asset Restitution Taskforce (organizacja ta zajmuje się restytucją majątków żydowskich) powiedział:

  • Mam wrażenie, że Holokaust pod wieloma względami jest wspólnym doświadczeniem i choć Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za to, co się stało, ponoszą odpowiedzialność za opiekę nad tymi, którzy cierpieli w ich kraju .

Warto przypomnieć, jako pewien komentarz, mało znany fakt historyczny.

Otóż po II wojnie światowej ,w 1958 roku Golda Meir, proponowała ograniczenie imigracji chorych i niepełnosprawnych polskich Żydów. “W komitecie koordynacyjnym zgłoszono propozycję, by poinformować polski rząd, że życzymy sobie wprowadzenia selekcji żydowskiej emigracji do Izraela” – pisano w tajnym dokumencie.

Według “Haarec”, na wspomniany list natrafił polski historyk Uniwersytetu Warszawskiego Szymon Rudnicki.

Ograniczenie imigracji chorych i niepełnosprawnych polskich Żydów z Polski miało być wynikiem trudnej sytuacji gospodarczej w Izeraelu.

Jak widać dziś też pomagamy Żydom.

50.000 x 100 euro = 5 milionów euro miesięcznie x 12 = 60 milionów euro x około 4,10 złotych = 246 mln PLN/rok

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Kowalsky

82 publikacje
5 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816