Artykuły redakcyjne
Like

Polska wygrywa ponad 80 mln euro w konkursie

01/12/2017
122 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Polska wygrywa ponad 80 mln euro w konkursie

Dwie nowe inwestycje z Polski dostaną dofinansowanie z CEF Blending. Polska znalazła się w unijnej czołówce rozstrzygniętego konkursu.Yard_and_ferry

Dofinansowanie przyznano dwóm inwestycjom. Pierwsza to prace na modernizacyjne na linii E59 Wronki – Słonice prowadzone przez PKP PLK. Tutaj dofinansowanie wyniosło 60,55 mln euro. Druga to budowa Nabrzeża Północnego w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku. 20 mln euro na tę inwestycję otrzymał Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

– Środki pochodziły z tzw. puli ogólnej CEF, co oznacza, że polskie inwestycje konkurowały z przedsięwzięciami z innych krajów UE. Pod względem wysokości pozyskanego wsparcia Polska uplasowała się na piątym miejscu wśród państw unijnych – wyjaśnia wiceminister rozwoju Witold Słowik.

W konkursie złożono łącznie 68 propozycji projektów z 22 krajów członkowskich. Wnioskowana kwota dofinansowania wyniosła 2,21 mld euro. Do wsparcia wybrano 39 projektów z całej UE, którym przyznano łączną kwotę dotacji z CEF w wysokości około 1 mld euro.

– Można powiedzieć, że konkurs miał charakter pilotażowy. Po raz pierwszy Komisja Europejska wymagała montażu finansowego, tzn. połączenia dotacji z CEF ze środkami zwrotnymi. Tutaj jesteśmy zgodni co do kierunku. Jeśli chcemy pobudzić inwestycje musimy łączyć źródła finansowania – ocenia minister.

PKP uzupełni finansowanie pożyczką z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a ZMPG kredytem.

CEF (instrument Łącząc Europę) to specjalny instrument finansowy zarządzany z poziomu UE. Wspiera rozwój trzech obszarów – sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej. Ministerstwo Rozwoju koordynuje wykorzystanie funduszy CEF na transport.

W ramach tzw. „koperty narodowej” zarezerwowano dla Polski 4,14 mld euro.

– Wykorzystaliśmy te środki całkowicie. Realizujemy za nie przede wszystkim inwestycje kolejowe. Szansą na pozyskanie dodatkowych środków są dla nas kolejne konkursy, w tym konkursy finansowane z puli ogólnej CEF, właśnie takie jak CEF Blending. Jeśli Komisja Europejska ogłosi kolejne nabory, mamy inwestycje gotowe do zgłoszenia – zapewnia Słowik.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217