POLSKA
Like

Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: błąd systemu, czy może świadome działanie?

06/03/2014
721 Wyświetlenia
8 Komentarze
6 minut czytania
Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: błąd systemu, czy może świadome działanie?

nie ma dziś w polskim wymiarze sprawiedliwości skutecznych klap bezpieczeństwa, które pozwalałyby interweniować w przypadkach ewidentnie złych, niesprawiedliwych, lecz prawomocnych już wyroków.

wSIECI”, nr 10 z 3-6 marca 2014 roku. Wywiad Jacka i Michała Karnowskich z posłem do Europarlamentu Januszem Wojciechowskim pod jakże znamiennym tytułem: WYMIAR (NIE) SPRAWIEDLIWOŚCI.

Janusz Wojciechowski:

0


1.

Moja diagnoza jest pesymistyczna. Państwo nie gwarantuje dziś sprawiedliwości, wymiar sprawiedliwości daleki jest od uczciwości. Skala krzywd, z jakimi się spotykam, jest ogromna. (…)Znam dobrze sprawę, w której wszystko wskazuje na to, że młoda dziewczyna została zamordowana, ale prokurator na poważnie twierdzi, iż popełniła samobójstwo, trując się cyjankiem, a następnie w boleściach rzucała się po mieszkaniu, ponabijała sobie mnóstwo siniaków, po czym wysprzątała mieszkanie i zmarła. Takich przypadków jest wiele.

2.

Pracę sędziego zaczynałem w PRL i – pomijając sprawy polityczne –  takiej nieznośnej lekkości orzekania w tak poważnych sprawach nie pamiętam.

3.

nie ma dziś w polskim wymiarze sprawiedliwości skutecznych klap bezpieczeństwa, które pozwalałyby interweniować w przypadkach ewidentnie złych, niesprawiedliwych, lecz prawomocnych już wyroków. Jedynym mechanizmem jest kasacja, którą mogą wnieść prokurator generalny lub rzecznik praw obywatelskich, jednak boją się tego jak diabeł święconej wody.

4.

…główną przyczyną jest poczucie bezkarności, przekonanie, że możemy wszystko i nikt tego nie sprawdzi, nikt nam nic nie zrobi. (…) Często odpowiedzi na apelacje czy kasacje są powielaniem okrągłych, mam wrażenie, że często kopiowanych, stwierdzeń, iż „jest to gołosłowna polemika z ustaleniami sądu”. Pomija się w ten sposób poważne, solidne argumenty. To niestety narasta, można już chyba mówić o zjawisku komputerowego sądzenia, gdzie uzasadnienia w kolejnych sprawach są mechanicznie kopiowane.

5.

Kłopot w tym, że zdemontowano mechanizmy zabezpieczające i kontrolne. (…) Największe głupstwo może więc pozostać bezkarne.

6.

– Ale są przecież jakieś kontrole pracy sędziów, jakieś wizytacje?

– No właśnie, panowie, choć to trudne do pojęcia, czegoś takiego już nie ma!(…)

Niezawisłość sędziowską trzeba szanować, ale muszą być jakieś reguły, jakaś kontrola, jakaś obserwacja i możliwość interwencji.

7.

Niezawisłość sędziego musi być nienaruszalna, sędzia musi być sam w pełni odpowiedzialny za wyrok, bez jakiegokolwiek zewnętrznego wpływu. Ale to nie znaczy, że sędzia może być w pełni niezależny od wszelkich reguł.

8.

Skala tego, co złe, jest tak duża, że narasta świadomość, iż jest tu jakiś błąd systemu.

9.

Cieszyłbym się, gdyby te słowa można złożyć jeno na karb zbliżającej się kampanii wyborczej do europarlamentu. Ale Janusz Wojciechowski powtarza to samo od lat.

Rządzący jednak konsekwentnie wprowadzają zmiany zmierzające do uczynienia z zapisu art. 45 Konstytucji fikcji całkowitej.

Jeden z wielu, którzy mają odwagę przeciwstawić się istniejącej patologii Jerzy Jachnik pisze bez ogródek:

Uchwalona duża nowelizacja kodeksu postępowania karnego która wejdzie w życie to stalinizacja stosowania procedury karnej w Polsce. Sądy odwoławcze w składzie ławniczym i jednego sędziego, apelacja dopuszczalna tylko przy rażącym naruszeniu prawa przez sąd pierwszej instancji. Tylko co to jest rażące naruszenie prawa ? To tak jak w obecnej kasacji !!! Brak nagrywania, nadal nie dopuszczane są do procesu organizacje społeczne a art. 90 i 91 kpk w tym zakresie to głęboka komuna. Jeśli do tego dodać całą armię niedouczonych do sądzenia w pierwszej instancji referendarzy to skutki będą opłakane. Nadal prokuratorzy będą ukrywać przestępstwa a sądy przybijać na zażaleniach czerwone pieczątki. Tak w rzeczywistości będzie wyglądała nowa procedura karna od 1.01.2015 r. Nowe kpk zabiera praktycznie prawo do rzeczywistej apelacji i braku jakiejkolwiek kontroli społecznej. Białoruś to mało powiedziane. Płacz dopiero się zacznie !!!

 

10.

 

W Polsce, jak do tej pory, jedyny szeroko znany zamach na przedstawicielkę wymiaru sprawiedliwości miał miejsce 19 lat temu.

2 marca 1995 roku na ulicy dwóch mężczyzn oblało kwasem siarkowym twarz opolskiej prokurator Wiolantyny Mataniak.

Sprawców nigdy nie ustalono, aczkolwiek podejrzanym, który zlecił „prysznic”, był Jeremiasz Barański, Baranina.

Natomiast do historii kurestwa powinien przejść prowadzący śledztwo prokurator (Tadeusz Kaczan?). Jeśli oczywiście ktoś kiedyś zdecyduje się na sprawdzenie słów świadka. Skazana za pomocnictwo w zabójstwie Jacka Dębskiego „Inka” (Halina Galińska) zeznawała:

“Słyszałam, że kiedyś Leszek gościł prokuratora z Polski, chyba z Wrocławia. Leszek przez kilka dni pił z nim alkohol. Później Leszek naśmiewał się z tego prokuratora, gdyż go upił. Ten prokurator był w Austrii, z tego co słyszałam, służbowo (…) Był to z całą pewnością prokurator, który prowadził Leszka sprawę (…) Leszek to spotkanie komentował i śmiał się, że ten prokurator dość naiwnie proponował Leszkowi powrót do Polski”.

 

11.

13 lutego 2014 roku media w Polsce podały, że 34-letni sędzia ukraiński, Ołeksandr Łobodenko, został zastrzelony przez nieznanych sprawców.

Polska „sprawiedliwość” jest na najlepszej drodze ku temu, żeby podobne wiadomości dotyczyły zdarzeń na lewym brzegu Bugu.

Zbyt wiele bowiem jest ofiar.

6.03 2014

 

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar znafca

  Gdyby tak w polsce był taki dostęp do broni jak na ukrainie , to pewnie niejeden chętnie sobie by postrzelał do bandytów w togach i nietylko!

  0
  • Avatar wojakswojak

   Broń czarnoprochową można kupić jak na razie bez zezwolenia, polecam remingtona lub lepiej rogers & spencer.

   0
 2. Jedyna szansa dla Polski to wprowadzenie nowego systemu państwa. Systemu usuwającego patologie i osoby je tworzące. Żeby zmienić system wszyscy chcący rzeczywistych zmian w Polsce muszą się zjednoczyć, usunąć wszystkich dotychczasowych polityków, przejąć władzę i wprowadzić nowy system państwa. Tu jest skrót projektu nowego systemu państwa https://3obieg.pl/jestes-tchorzem-jestes-durniem-czy-jestes-zdrajca-kim-jestes

  0
  • Wreszcie prawdziwy temat autorze poruszyłeś. Masz 100% racji. Nowy system jest potrzebny na miarę naszego czasu życia na Ziemi. Stary system się sprawdzał dawno, dawno temu, lecz teraz jest prymitywny i pozwala na szeroko pojętą korupcję. Piszę o wprowadzeniu do systemu czwartej władzy od dłuższego czasu. Więc – Tworzymy nowy system. Tylko zmiana systemu gwarantuje realne trwałe zmiany.

   Polska Demokracja Kwantowa

   Serdecznie Pozdrawiam

   0
 3. Avatar Sceptissimus

  Zdrowie państwa zależy od zdrowia jego obywateli. Nie zdarza się by satrapi spadali z nieba, a systemy funkcjonowania państwa psuły się, lub były psute bez udziału jego obywateli.
  Gdyby Polacy nie jeździli po pijaku – wszelkie dyskusje o potrzebie zaostrzenia prawa i kar oraz ich egzekucji byłyby bezprzedmiotowymi.
  Gdyby Polacy byli narodem moralnym, nigdy nie wybraliby do władzy Kwaśniewskiego, SLD ani PO (zwłaszcza po roku 2010).
  Rozumię rozżalenie mniejszości, nie chcącej pogodzić się z perspektywą koegzystencji z żulami i szemranym społeczeństwem. Jednak jedyną możliwością zmian (i to w dalekiej perspektywie) jest praca nad młodym i jeszcze nie narodzonymi pokoleniami. Praca odsuwająca w niebyt to hańbiące narodowe motto: Fura, skóra i komóra.

  0
  • Avatar mater

   mniej tvn-u a więcej samodzielnego myslenia
   95% tzw pijanych kierowców to suma nawalonych rowerzystów i “pijaków ” z poziomem 0,5 na alkomacie ( w normalnym kraju norma to 0,8)
   a wybory ? naprawdę wierzysz że masz na cokolwiek wpływ ??? Wybory tutaj to fikcja, teatrzyk dla idiotów..( widać że ciągle ma widownię ), z serwerami liczącymi poza granicami Polski, brak prawdziwej opozycji w tym kraju, naprawdę nie widzisz kraj rozgrywany jest od 25 lat przez to samo szemrane towarzystwo gwarantujące sobie wzajemnie nietykalność …???

   0
   • Avatar Sceptissimus

    Łatwość z jaką rzucasz procentami bez jakiejkolwiek odpowiedzialności za słowa, egzemplifikuje nonszalancki stosunek przeciętnego Polaka do tego co mówi i robi.
    Te, jak piszesz “normalne” kraje, to w Europie Malta, Liechtenstein i Wielka Brytania.
    Należy jednak brać pod uwagę fakt, że np. w roku 2010 Wielka Brytania znajdowała się w Europie na drugim (zaraz po Szwecji) miejscu pod względem liczby wypadków.
    Ponadto używanie określenia “normalny” w odniesieniu do Polski – to nadużycie.
    Od lat kilkudziesięciu jeżdżę po drogach i autostradach Europy i nigdzie, dosłownie nigdzie nie spotkałem się z tak idiotycznie zachowującymi się kierowcami samochodów jak w Polsce. Zyskaliby może w moich oczach, gdybym zapuścił się na Litwę, ale nie planuję samobójstwa.
    Co do serwerów znajdujących się za granicą, to jest to całkiem świeża sprawa.
    W każdym razie nie dotyczyła wyborów Kwaśniewskiego czy SLD.
    Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że brak jest prawdziwej opozycji. Jeśli mordowani są politycy przeciwni opcji rządzącej – to jest to najlepszy certyfikat ich opozycyjności.

    0
 4. Wiem coś na temat tego skorumpowanego systemu . Pracowałem kiedyś w pewnej firmie na wsi. Moja praca dobiegła końca , potem w poszukiwaniu chleba pojechałem do UK, tam dostałem dobrą pracę z której się cieszyłem , bezstresu , za godziwe pieniądze, stać mnie było na to i owo.
  Pewnego dnia dostałem wezwanie z prokuratury w charakterze oskarżonego , oskarżony zostałem o kradzież w miejscu gdzie wcześniej pracowałem, 5 lat do tyłu.. Rozprawa jedna , na którą przyjechałem z Angli , druga , potem trzecia, Przesłuchania,sprzeczne zeznania świadków którzy tak na prawdę byli sprawcami tej kradzieży, potem wyrok w zawieszeniu i gżywna z mojej kieszeni A prawdziwi sprawcy śmiali mi się w twarz. Po drodze jeszcze szereg przestępstw urzędniczych których dopuścili się wszyscy funkcjonariusze po kolei od początku dochodzenia po sędziego włącznie ale najważniejsze dla tego pojebanego systemu jest że znależli kogoś kto im za wszystko zapłacił. pozdrawiam.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816