Globalnie i Lokalnie
Like

Polska ratyfikowała Traktat o handlu bronią

17/12/2014
330 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Polska ratyfikowała Traktat o handlu bronią

Polska dołączyła do grona „państw założycieli” Traktatu o handlu bronią. 17 grudnia stały przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku Bogusław Winid złożył depozytariuszowi dokumenty ratyfikacyjne.

0


 

Celem dokumentu jest umocnienie międzynarodowego i regionalnego pokoju i bezpieczeństwa oraz promowanie współpracy, przejrzystości i odpowiedzialnego działania państw w dziedzinie międzynarodowego handlu bronią konwencjonalną. – Traktat jest pierwszym w historii współczesnego świata prawnie wiążącym instrumentem określającym zakres kontroli międzynarodowych transferów broni, a przede wszystkim ustalającym jednolite kryteria oceny wniosków o wydanie zezwoleń na eksport uzbrojenia – powiedział ambasador Winid. – Polska od początku wspierała proces negocjacji dokumentu politycznie i brała aktywny udział we wszystkich etapach prac nad jego treścią – dodał.

 

Idea traktatu została zaprezentowana przez Wielką Brytanię w 2005 r. i uzyskała wsparcie Rady UE, która wezwała inne państwa do poparcia inicjatywy. Dokument został przyjęty 2 kwietnia 2013 r. Traktat podpisało 125, a ratyfikowało 55 państw. Przesłanką dla Polski do podjęcia prac nad traktatem było zawarcie w nim zasad służących wzrostowi handlu uprawnionego bronią konwencjonalną, odbywającego się zgodnie z powszechnie akceptowanymi międzynarodowymi procedurami.

 

kom/ tnt/mp

 

Źródło: MSZ

 

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816