Bez kategorii
Like

Polska może stracić korzyści z posiadania złóż łupków bitumicznych

28/09/2011
250 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Czy Polacy zdołają wykorzystać bogactwo łupków bitumicznych dla siebie?

0


 

Mariusz Orion JĘDRYSEK jest profesorem geologii i pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim. Był pierwszym, który w oparciu o własną wiedzę rozpoczął aktywne działania w kierunku poszukiwań gazu w łupkach – wpadł na pomysł i znalazł inwestorów. Wydał koncesje na poszukiwania gazu w łupkach i opracował strategie, ustawy i ramy prawne. Miał pewność, że są w Polsce znaczne zasoby gazu z łupków. Było to możliwe dzięki wcześniejszej pracy naukowej m.in w zakresie metanu w osadach i możliwościom działania jakie uzyskał w latach 2005-2007, w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, gdy pełnił funkcję wiceministra środowiska i głównego geologa kraju. To wtedy, właśnie wskutek jego starań, firmy które on znalazł i wydał im koncesje, zaryzykowały – tak rozpoczęły się w Polsce poszukiwania gazu łupkowego.

 

Fragment artykułu z Niezależna.pl

-"Wyspecjalizowana firm konsultacyjna Wood MacKenzie ocenia zasoby wydobywalne gazu ziemnego na wspomnianym przez Pana obszarze dolnego paleozoiku na około 1,4 bln m sześc., a firma Advanced Resources International na około 3 bln m sześc. "-

http://niezalezna.pl/218-4-trudny-ale-oplacalny-gaz 

 

Artykuł – Polish Shale Gas Flares and photo from  THE WALL STREET JOURNAL 

 
http://blogs.wsj.com/emergingeurope/2011/09/19/polish-shale-gas-flares/

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Vars

Doswiadczony dlugim zyciem na Zachodzie, widze zza Atlantyku sprawy w Polsce i na swiecie czesto inaczej niz wielu rodaków.

174 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816