Globalnie i Lokalnie
Like

Polak szefem lokalnej młodzieżówki irlandzkiej Fine Gael

04/03/2018
287 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Polak szefem lokalnej młodzieżówki irlandzkiej Fine Gael

Julian Nagi, student polskiego pochodzenia nabiera znaczenia w irlandzkiej polityce. Oto 20-latek zostaje przewodniczącym Young Fine Gael w miejscowości Laois. To sukces, choć przykro jest, że Julian Nagi publicznie deklaruje, że nie czuje się związany z Polską.27934883_1871869816158572_882974479_n

Julian przyjechał do Irlandii z rodzicami, gdy miał 8 lat. Początkowo rodzina mieszkała w dublińskiej dzielnicy Clonsilla, jednak później kupiła dom w Portlaoise. Obecnie Nagi studiuje geografię w Maynooth, gdzie działa także aktywnie w związku studentów.

W rozmowie z dziennikarzem “Laois Today” przyznał, iż czuje się w pełni zintegrowany z irlandzkim społeczeństwem, a z krajem rodziców wiążą go jedynie dziadkowie.

– Od wyjazdu byłem w Polsce kilka razy – głównie by odwiedzić dziadków. Nic więcej mnie z tym krajem nie łączy. Za każdym razem, gdy tam jadę, czuję się bardziej obcokrajowcem – opowiada. I nie, nie zamierza wracać do Polski. – To nie jest łatwa decyzja, ponieważ nasi przodkowie od setek lat byli zasiedleni w Brzeszczu i nasza rodzina jako pierwsza wyemigrowała – mówi.

W Irlandii 20-latek ceni sobie mentalność mieszkańców, kulturę oraz system edukacji. Tu się nauczył być bardziej otwartym wobec innych. – Po prostu jestem milszy i witam wszystkich z uśmiechem. Tak to się robi w Irlandii! – mówi.

Założona w 1933 irlandzka partia polityczna jest jedną z głównych sił politycznych w Irlandii. Partia wpisuje się w nurt europejskiej chrześcijańskiej demokracji.

Fine Gael została założona 8 września 1933 po fuzji macierzystej partii Cumann na nGaedhael, Narodowej Partii Centrum i Gwardii Narodowej. Partia była popularnie znana wtedy jako „Blueshirts” („niebieskie koszule”), ta potoczna nazwa jest nadal używana. Korzenie partii sięgają do irlandzkiej wojny o niepodległość oraz do podpisania traktatu kończącego wojnę. Za założyciela ruchu uznaje się Michaela Collinsa, poprzez jego związek z prekursorem jakim była Cumann na nGaedhael.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217