Bez kategorii
Like

Polacy wynocha! Nigdy Więcej, czyli o hipokryzji, bo antypolonizm jest ok.

03/01/2012
547 Wyświetlenia
1 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Stowarzyszenie Nigdy Więcej znane jest z pięknych idei. Praktyka jednak pokazuje, że wbrew nazwie, to nigdy więcej nie dotyczy Polaków. Wydaje się, że Polakom nawet trzeba więcej, więcej antypolonizmu. Więc dla Polaków jeszcze więcej.

0


Wg niezaleznej.pl (16.10.2011) w Gdańsku doszło do absurdalnego zdarzenia.  Stowarzyszenie Nigdy Więcej – deklarujące się jako organizacja walcząca z rasizmem – wywiesiło transparent z napisem "Nie jesteś Polakiem – wynocha!’ – a następnie jego działacze zamalowali ten transparent.  Miał to być symptom walki z rasizmem (antypolonizmem?).
 


Można by się "bawić" w ten sposób (i dowolnie inny głupi sposób), gdyby nie to, że:

1) Stowarzyszenie Nigdy Więcej jest prawopodobnie przynajmniej częściowo finansowane z pieniędzy publicznych (naszych – granty, dotacje itd.). Płacimy więc za to, ze dorabia nam się "gębę".

2) Znane jest powiedzenie: "Obrzuć go błotem. Coś sie przylepi". Zdjęcie prezentowane powyżej obiegnie media (polskie, światowe) i nikt już nie będzie wiedział, czy transparent wywiesiła grupa polonofobów, czy Ku Klux Klan, czy kto inny. Zgodnie z przysłowiem opinia publiczna przyjmie pewnie wersję, że to polski KKK. Szkoda tylko, że prawdopodobnie wielu czytelników nie będzie świadomych faktu, iż ci sami ludzie (z tego – jak najprawdopodobniej pomyślą nie znający kontekstu – "polskiego KKK") to działacze Nigdy Więcej.

3) Można uznać, że robienie takich i podobnych akcji ma coś z wybijania przez szklarza okien – potrzebne są problemy, za których rozwiązywanie nam płacą. Więc najpierw sami wybijamy okna. Szkoda, że są to nasze okna.

4) Nigdy Więcej – piękne i godne hasło. Czy słyszeliśmy coś na temat jakichkolwiek akcji stowarzyszenia o tej nazwie w sprawie przeciwdziałania nienawiści do Polaków, licznych publikacji na temat "polskich obozów koncentracyjnych’" problemów mniejszości polskiej na Litwie, nienawiści płynącej z niektórych akrtykułów w niemieckiej prasie? Nie. Być może to się nie opłaca? (pjarowo, finansowo, mentalnie, emocjonalnie itd.).

5) Wielu ludziom opłaca się natomiast na pewno podtrzymywać lub tworzyć antypolski stereotyp, w imię haseł lepszego świata. Na tym polega hipokryzja. Nigdy więcej, ale przecież właśnie nie w stosunku do Polaków. Polaków nienawidzili hitlerowcy, komuniści, banderowcy, szaulisi. A zatem można dodać jeszcze więcej!

6) I wreszcie. Powiedzmy, ze zrobilibyśmy happening, w którym jakiś dewiant gwałci kobietę, a my ratujemy niewiastę przed tym dewiantem i upowszechniamy informację: trzeba walczyć z gwałcicielami! Pytanie retoryczne:

Czy zwalczalibyśmy w ten sposób problem gwałtów, czy raczej stworzylibyśmy sztuczny stereotyp, że  w miejscu happeningu żyją gwałcicielei, chociaż faktycznie na żadnego gwałciciela tu nie wskazaliśmy?

Analogia do omawianych działań jest oczywista. Zamiast  zwalczać gębę, dorabiamy gębę.

 

Polacy, "nie wynocha"! Właśnie zwlaczyliśmy antypolonizm z tytułu artykułu. Najpierw sami napisaliśmy "Polacy wynocha", teraz sami się z tymi nie zgodziliśmy. Szkoda jednak, że jakieś błoto zostało. Tylko, że znowu przylepiono je do Polaków. Co gorsza w imię wspaniałych ideałów.

Za: Sejsmograf Antypolonizmu

 

Cytujemy źródłową informację za niezalezna.pl:

Szczyt absurdu w Gdańsku. Organizatorzy akcji „Polska jest dla wszystkich” chcą walczyć z rasizmem, a podczas piątkowej akcji mieli zamalowywać ksenofobiczne hasła także na stadionie Lechii Gdańsk. Problem w tym, że żadnego… nie znaleźli. Wtedy sami powiesili transparent z rasistowskim tekstem.

O tragikomicznej sytuacji z Gdańska informuje portalwww.kibice-razem.pl. Z relacji wynika, że w piątek 14 października, z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" oraz Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, w czterech Miastach Gospodarzach UEFA EURO 2012 odbyła się impreza pod nazwą "Polska jest dla wszystkich".

„Politycy w towarzystwie dzieci, piłkarzy i osób niepełnosprawnych zamalowywać mieli rasistowskie napisy na murach wokół stadionów. W Gdańsku inicjatywa natknęła się jednak na nieoczekiwany problem: na murach wokół stadionu przy ul. Traugutta nie stwierdzono bowiem żadnych ksenofobicznych haseł! W roli głównej wystąpił więc "rasistowski" transparent stworzony na tę okazję przez… samych organizatorów imprezy! Kibice Lechii Gdańsk odmówili udziału w tym żenującym spektaklu.” – czytamy na stroniewww.kibice-razem.pl.

Na płocie pojawił się transparent "Nie jesteś Polakiem – wynocha!", który w ramach akcji pokryto kolorowymi malunkami. Oczywiście, w obecności telewizyjnych kamer. Cel akcji szczytny, ale tym razem pozostał ogromny niesmak.

– Każdy, kto choć trochę orientuje się w sytuacji kibiców Lechii Gdańsk, musi czuć się zażenowany poziomem tej inscenizacji – komentuje Dariusz Łapiński, koordynator projektów kibicowskich w Spółce PL.2012. – W ciągu ostatnich trzech lat kibice biało-zielonych zrobili bardzo wiele, żeby herb i barwy Lechii przestały kojarzyć się z rasizmem i ksenofobią. O dobrych efektach ich pracy świadczyć może choćby fakt, że wokół stadionu na Traugutta nie znalazł się ani jeden godny zamalowania napis.

Łapiński nie pozostawia suchej nitki na organizatorach akcji: "kiedy okazuje się, że ich stereotypy i uprzedzenia nie odpowiadają faktom, to… tym gorzej dla faktów. Odbiór tego typu akcji przez kibiców jest po prostu fatalny: podczas gdy oni dokładają starań, aby poprawić swą reputację, antyrasistowscy działacze po raz kolejny bezrefleksyjnie przypinają im łatkę ksenofobów".

– Tego typu transparentów nie ma na co dzień na meczach, to naciąganie rzeczywistości, które może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego – dodaje Michał Nowosad ze Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy".

Cały tekst można z portalu kibice-razem.pl można przeczytać tutajhttp://www.kibice-razem.pl/content/view/135/26/

Inne zapisy autora:

0

Avatar
SejsmoAntypolonizmu

Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.

158 publikacje
1 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Zamknąć za dumę - www.fanslask.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217