HYDE PARK
Like

Polacy czują się bezpiecznie w miejscu zamieszkania

17/12/2014
3836 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Polacy czują się bezpiecznie w miejscu zamieszkania

Coraz więcej Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Pokazują to dane CBOS (90 proc.) oraz publikowane już przez nas wyniki tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości (blisko 80 proc.). Oceny te przekładają się także na wysoką ocenę pracy policji (ok. 73 proc.). Polska notuje jeden z najniższych wśród państw UE odsetek tych, którzy w swojej okolicy nie obawiają się przestępczości, przemocy i działań wandali.

0


thstck_polska_flaga_ludzie_600-605x417

 

Zdaniem większości badanych (70 proc.) Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie i jest to wzrost o 6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku – wynika z badań CBOS, opublikowanych w połowie tego roku. W ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie wzrosła liczba tych, którzy uważają, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. – Obecny poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych od 1989 roku. Polska policja pracuje na ten wynik od wielu lat. Z zadowoleniem odnotowuję, że polskie społeczeństwo obdarza rosnącym zaufaniem podległe mi służby – podkreśla Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych.

 

Od kilku lat na stabilnym i bardzo wysokim poziomie utrzymują się także oceny poziomu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Obecnie według danych CBOS, 90 proc. obywateli deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy.

 

Polska na tle innych krajów UE ma jeden z najniższych odsetek mieszkańców, którym doskwiera przestępczość, przemoc lub wandalizm w okolicy zamieszkania. W zestawieniu publikowanym przez Eurostat Polska zaraz po Chorwacji (2,9 proc.) zajmuje drugie miejsce w rankingu z oceną 6,4 proc. Natomiast średnia w UE za ubiegły rok wynosi 14,5 proc.

Statystyki pokazują, że obywatele równie wysoko oceniają pracę policji. 69,6 proc. Polaków uważa policję za skuteczną, 72,4 proc. dobrze ocenia pracę policjantów, a 76,9% badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku. Tak wysokie oceny pracy mundurowych zostały przedstawione w Polskim Badaniu Przestępczości na początku tego roku. W tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości odnotowano najwyższą jak dotychczas, ocenę skuteczności policji w walce z przestępczością. W porównaniu do pierwszej edycji z 2007 r. nastąpił wzrost pozytywnych ocen o 13,3 proc. Pracę policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania dobrze ocenia niemal trzy czwarte Polaków (72,4 proc.).

 

kom/ tnt/mp

 

Źródło: MSW

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758