Komentarze dnia
Like

Pogląd prezydenta A. Dudy na sprawy międzynarodowe

16/08/2015
434 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Pogląd prezydenta A. Dudy na sprawy międzynarodowe

W swoich kilku wypowiedziach i wywiadach prezydent Andrzej Duda dość jasno sformułował główne tezy polityki zagranicznej, jaką będzie prowadził. Najogólniej można powiedzieć, że koncentruje się na odbudowie międzynarodowej pozycji Polski, która za rządów PO-PSL i Komorowskiego uległa znaczącej degradacji, także będzie pilnował, by w międzynarodowych relacjach – Polska nie była wykorzystywana i nie była ofiarą przetargów ponad jej głową.

0


W szczególności PAD stoi na stanowisku, że niepublikowane ustalenia, iż na terenach państw byłego bloku socjalistycznego nie będą instalowane na stałe bazy NATO (przede wszystkim US) – są w obecnej chwili nieważne, gdyż Rosja łamie nieustannie wszelkie ustalenia w tej mierze – na terenie Obwodu Królewieckiego zgromadziła siły wojskowe przeważające całą polska armię, a także rakiety ISKANDER – zdolne przenosić broń jądrową (są tu sprzeczne doniesienia – są one zresztą nadzwyczaj mobilne). Prezydent będzie się domagał stałego (a nie okresowego) pobytu wojsk NATO na terenie Polski.
Prezydent Duda stoi na stanowisku, iż Polska nie może być wykluczona z grona państw konferujących w sprawie konfliktu Rosja-Ukraina; początkowo Polska w tym gronie była, później już nie. Świadczy to o słabości naszej dotychczasowej dyplomacji i o słabości państwa kierowanego przez koalicję PO-PSL.
Prezydent Duda będzie dążył do rewizji pakietów klimatycznych, które w obecnym kształcie dyskryminują jedyne państwo na świecie – tym państwem jest Polska. Brawo; może w końcu znajdzie się polityk o tak wysokiej randze, który dostrzeże, iż pakiet ENERGETYCZNO-KLIMATYCZNY podpisany przez premiera Tuska, to największa hucpa, jaką można sobie wyobrazić, to największe horrendum, to sposób na tak wielkie wykorzystanie Polski, takie straty, że przekroczą wszelkie korzyści wynikające z akcesu do UE o ile nie zostanie on skreślony, lub znacząco zmieniony.
Otóż – zmiana może polegać na opuszczeniu jednego jedynego przymiotnika – zamiast pakiet energetyczno-klimatyczny – powinien być pakiet klimatyczny. Różnica polega na tym, że podpisany (za poklepanie po plecach Tuska przez Sarkozy’ego) obciąża jedynie emisję CO2 wytwarzaną przez instalacje przemysłowe (głównie elektrownie węglowe pracujące w Polsce), pozostawia natomiast bezkarną (wielokrotnie większą emisję) – bardziej zanieczyszczonego CO2 wytwarzanego głównie w transporcie w „starych” państwach unijnych. Wymogi dotyczące czystości spalin w pojazdach, to zwykłe mydlenie oczu. I tak te spaliny nie osiągną czystości emisji CO2 z elektrowni, a idzie tu o WIELKOSĆ owej emisji. Przyjęty w pakiecie system liczenia emisji i system przydziału (zakupu) tzw. „pozwoleń na emisje CO2)”, to następne horrendum – wymaga pracy kilkudziesięciu tysięcy statystyków (licząc całą UE), podczas gdy ilości emitowanego przez poszczególne państwa – CO2 były podawane przez Eurostat i krajowe roczniki statystyczne. Ostatnio jest to dość skrzętnie ukrywane, ale mając informację o zużyciu węgla, benzyn i gazu przez poszczególne państwa – absolwent dobrej szkoły średniej może to wyliczyć w parę godzin…
W rzeczywistości Niemcy emitują 2,5 razy więcej CO2 niż Polska, Anglia, Włochy i Francja po 1,5 razy więcej niż Polska, ale ich emisja nie będzie obciążona, gdyż nie pochodzi z elektrowni węglowych (w pewnym stopniu jedynie w Niemczech). Stan obecny wkrótce doprowadzi do wzrostu cen energii elektrycznej (nawet o 100 %)i co za tym idzie do przenoszenia inwestycji do państw innych np. na Ukrainę, czy Słowację…
PAD będzie się przyglądał sprawie zakupu śmigłowców dla wojska – stoi na stanowisku, iż przede wszystkim należy zaopatrywać armię w uzbrojenie i sprzęt produkowany w Polsce. W moim przekonaniu – nie istnieją przekonujące racje za zakupem francuskich Caracali; śmigłowce Black Hawk (produkowane w Polsce) są użytkowane przez armię US i kilkadziesiąt innych armii świata.
Opublikowane tezy prezydenta Andrzeja Dudy są ze wszech miar godne poparcia przez wszystkie czynniki decyzyjne i opiniotwórcze w Polsce…

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816