Bez kategorii
Like

Podsumowanie IV edycji Szkoły Liderów Polonijnych

31/12/2012
653 Wyświetlenia
0 Komentarze
18 minut czytania
no-cover

Celem programów jest wspieranie rozwoju młodego pokolenia działaczy polonijnych, inspirowanie ich do coraz skuteczniejszej działalności oraz zacieśnianie współpracy między liderami z różnych regionów oraz organizacjami działającymi w Polsce.

0


W programach i szkoleniach realizowanych przez Szkołę Liderow wzięło udział około 4000 osób. Szkoła Liderów ma 1544 Absolwentów głównych programów…

 

Podsumowanie IV edycji Szkoły Liderów Polonijnych

 

Niemal 130 młodych liderów działających na rzecz Polonii w 15 krajach całego świata wzięło udział w czwartej edycji projektu Szkoła Liderów Polonijnych, organizowanego przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

 

W ramach projektu, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odbyło się w roku 2012 siedem wydarzeń w Polsce, Brazylii, Irlandii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Celem zorganizowanych programów szkoleniowych było wspieranie rozwoju kompetencji liderskich u młodego pokolenia działaczy polonijnych, inspirowanie ich do coraz skuteczniejszej działalności oraz zacieśnianie współpracy między liderami z różnych regionów oraz organizacjami działającymi w Polsce.

 

Program każdego z wydarzeń dostosowany był do specyfiki i potrzeb Polonii zamieszkującej dany region i zawierał – oprócz intensywnych warsztatów z zakresu m.in. przewodzenia zespołom, wystąpień publicznych czy budowania partnerstw z lokalnymi organizacjami – także wizyty studyjne i wykłady przybliżające współczesną Polskę, jej sytuację społeczno-gospodarczą i kulturę oraz liczne spotkania z przedstawicielami polskich instytucji zajmujących się współpracą z naszymi rodakami za granicą (m.in. wiceministrem Spraw Zagranicznych Januszem Ciskiem i Senacką Komisją Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą), organizacji promujących Polskę na świecie (m.in. Instytut Adama Mickiewicza), władz lokalnych czy polskich placówek dyplomatycznych.

 

Uczestnicy szkoleń rekrutowali się spośród osób aktywnie działających na danym terenie na rzecz zamieszkującej go Polonii oraz promocji Polski. Były wśród nich zarówno osoby zajmujące się polityką, jak też promocją kultury (zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej), zachowywaniem dziedzictwa narodowego i działalnością charytatywną; a także przedstawiciele biznesu, mediów czy organizacji studenckich. Trzy z prezentowanych poniżej wydarzeń były częścią rozwijanego od 2010 roku Programu dla Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych, który stawia sobie za cel wzmacnianie efektów programów szkoleniowych, dalsze dokształcanie Absolwentów oraz integrację i wymianę doświadczeń między liderami działającymi w różnych częściach świata.

 

W roku 2012 odbyły się:

 

Szkoła Liderów Polonijnych Ameryki Północnej  (27 VIII – 7 IX 2012 roku), podczas której trzydziestu uczestników z Kanady i Stanów Zjednoczonych intensywnie pracowało nad rozwojem swojego potencjału liderskiego poprzez udział w: warsztatach z zakresu przewodzenia zespołom i wywierania wpływu poprzez przemówienia publiczne; wykładach i panelach dyskusyjnych poruszających zagadnienie promocji Polski z perspektywy nauki, biznesu i kultury; prezentującej oddolne inicjatywy lokalne wizycie studyjnej w Toruniu czy też poświęconych roli młodej Polonii spotkaniach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Senacie RP i Kancelarii Prezydenta RP.

 

Szkolenie Liderskie w Irlandii (18 – 21 X 2012 roku), którego głównym tematem było budowanie partnerstw oraz określanie wizji zmian, jakie młodzi liderzy chcą wprowadzić w środowisku Polaków w Irlandii. W trakcie szkolenia, zorganizowanego we współpracy z Ambasadą RP w Dublinie oraz Forum Polonia, uczestnicy wzięli też udział w spotkaniach z przedstawicielami instytucji rządowych  (m.in. Parlamentu Irlandzkiego i Rządowego Biura ds. Promocji Migrantów) oraz organizacji migranckich; specjalny wykład wygłosił także Ambasador RP w Irlandii, pan Marcin Nawrot. Uzupełnieniem szkolenia były wykłady z zakresu budowania widoczności, znajdowania poparcia dla swoich działań i efektywnej współpracy z irlandzkimi mediami.

 

Szkolenie Liderskie w Rosji (13 – 17 VIII 2012 roku), zrealizowane przez Ambasadę RP w Moskwie oraz Klub Polski w Kazaniu i Stowarzyszenie Szkoła Liderów, przy współpracy z Federalnym Uniwersytetem w Kazaniu. W jego trakcie szesnaścioro młodych liderów działających na terenie Federacji Rosyjskiej zdobywało praktyczną wiedzę z zakresu przewodzenia zespołom, pracy metodą projektową, budowania wizerunku i tworzenia sieci poparcia. Szkolenie było także okazją do nawiązania nowych kontaktów i pracy nad wspólnymi projektami.

 

Szkolenie Liderów Organizacji Studenckich w Wielkiej Brytanii (7 – 11 IX 2012 roku), które objęło dziesięciu uczestników reprezentujących 9 brytyjskich uniwersytetów. W trakcie tego pilotażowego szkolenia rozwijali oni kompetencje przywódcze i umiejętność pracy metodą projektową, a także mieli okazję spotkać się m.in. z Ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii Witoldem Sobkowem oraz założycielem Szkoły Liderów, profesorem Zbigniewem Pełczyńskim. Projekt odbył się dzięki wsparciu Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie i Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze oraz we współpracy z Oxford University Polish Society; patronat nad nim objął Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

 

Szkolenie Specjalistyczne dla Absolwentów (12 – 15 XI 2012 roku), w którym wzięły udział cztery zespoły kierowane przez Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych, dotyczyło tematu aktywizacji środowisk polonijnych i polskich za granicą w życiu publicznym krajów zamieszkania. Intensywna praca nad rozwojem zgłoszonego wcześniej przez każdy zespół projektu przeplatana była interaktywnymi wykładami z zakresu współpracy z mediami oraz aktywizowania społeczności lokalnych w oparciu o doświadczenia współprowadzonej przez Szkołę Liderów Akcji „Masz Głos, Masz Wybór”.

 

Zjazd Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych w Białobrzegach (16 – 19 XI 2012 roku) był okazją nie tylko do wymiany doświadczeń z 30 innymi działaczami polonijnymi, ale także nawiązania kontaktu z prawie setką Liderów działających w Polsce, zgromadzonych na  Zjeździe Absolwentów Szkoły Liderów. Podczas wspólnych zajęć Absolwenci dyskutowali na temat wspólnych doświadczeń, nawiązywali partnerstwa i dzielili się wiedzą w ramach sesji absolwenckich. Ostatni dzień Zjazdu upłynął na spotkaniach w Senacie RP, m.in. z Senacką Komisją Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą i jej przewodniczącym, Andrzejem Personem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Januszem Ciskiem i dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza Pawłem Potoroczynem. Wielu uczestników wzięło też udział w odbywającym się tuż przed Zjazdem Kongresie Liderów, którego gośćmi byli Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i profesor Ladislau Dowbor.

Przygotowanie i realizację Zjazdu Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych wsparł Senat RP oraz polskie placówki dyplomatyczne w Budapeszcie, Dublinie, Londynie, Moskwie, Nowym Jorku, Sydney i Toronto.

 

Zjazd Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych z Ameryki Południowej (29 XI – 2 XII 2012), który zgromadził w Porto Alegre szesnastu aktywnych działaczy środowisk polonijnych z Argentyny i Brazylii, nastawiony był na wspieranie współpracy zarówno na poziomie lokalnym, jak i regionalnym. Uczestnicy wymieniali informacje o swojej działalności i dobre praktyki, by następnie w zespołach pracować nad budowaniem wizji, strategii i planów konkretnych projektów. Atrakcją Zjazdu był specjalny wieczór poświecony promocji Polski poprzez kulturę wyższą. Zjazd współorganizowany był przez Tiago Halewicza (Absolwenta Szkoły Liderów Polonijnych z 2011 roku), przy wsparciu Konsulatów Generalnych w Buenos Aires, Kurytybie i Sao Paulo.

 

***

Projekt Szkoła Liderów Polonijnych jest realizowany przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów od 2009 roku. W tym okresie zostało zrealizowanych siedem dwutygodniowych szkoleń w Polsce i pięć poza jej granicami (po dwa w Rosji i Wielkiej Brytanii oraz jedno w Irlandii), prowadzone są także działania w ramach Programu dla Absolwentów. W sumie w projekcie wzięło udział 292 młodych, aktywnych przedstawicieli środowisk polonijnych z 30 krajów leżących na 5 kontynentach (Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Australia, Azja i Europa).

 

Do celów projektu należy wspieranie rozwoju kompetencji liderskich uczestników, dostarczanie narzędzi oraz inspiracji do dalszych działań. Równie istotnymi elementami programu jest wzmacnianie więzi uczestników z Polską oraz kreowanie postaw obywatelskich, aby skuteczniej i bardziej świadomie działali w środowiskach polonijnych i lokalnych w swoich krajach zamieszkania. Po ukończeniu Szkoły Liderów Polonijnych, uczestnicy są zapraszani do udziału w Programie dla Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych.

 

Szkoła Liderów powstała latem 1994 roku z inicjatywy profesora Uniwersytetu Oxfordzkiego Zbigniewa Pełczyńskiego W lutym 1997 roku w wyniku usamodzielnienia się naszego programu powstało Stowarzyszenie Szkoła Liderów, które swoim zasięgiem objęło całą Polskę. Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez kształcenie i wspieranie liderów działających w sferze publicznej w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego i partiach politycznych. W naszych programach uczestniczą osoby z różnych opcji politycznych i społecznych. Dziś, po ponad 18 latach działalności, nasi Absolwenci zasiadają w Europarlamencie, parlamencie RP, rządzie, organach wielu samorządów terytorialnych, kierują setkami organizacji i inicjatyw społecznych na całym świecie.

 

Projekt  Szkoła Liderów Polonijnych oraz Program dla Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych w 2012 roku realizowany był ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zarówno Departament ds. Współpracy z Polonią, jak i podległe mu placówki dyplomatyczne corocznie wspierają też program zarówno pod względem finansowym, jak i merytorycznym.

 

W latach 2009-2011 projekt realizowany był ze środków Kancelarii Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz objęty był patronatem Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Kancelaria Senatu wsparła również organizację Zjazdu Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych w Białobrzegach, a także służyła wsparciem merytorycznym podczas przygotowania i realizacji Szkoły Liderów Polonijnych Ameryki Północnej.

 

***

 Szczegółowych informacji o projekcie i działaniach prowadzonych w jego ramach udzielają:

 

Magdalena Mazur                                                                            Paweł Cieślak

magda.mazur@szkola-liderow.pl                                                 pawel.cieslak@szkola-liderow.pl

tel. o22 556 82 65                                                                             tel. 022 556 82 62

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej


 

Polonia na świecie – największe ośrodki polonijne
 
Szacuje się, że aż 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszka poza terytorium naszego kraju. Największa liczba z nich osiedliła się w Stanach Zjednoczonych (mówi się o nawet 11 milionach osób bezpośrednio związanych z Polską). 
 
Największym skupiskiem Polonii w stanach jest Chicago, które pod względem liczby naszych rodaków (1,3 mln) jest drugim, po Warszawie, największym polskim miastem. Inne duże ośrodki na terenie Stanów to Detroit i Denver.
 
Także w sąsiadującej ze Stanami Zjednoczonymi Kanadzie znajduje się liczna, bo licząca aż 90000 osób Polonia (najwięcej w Toronto i Montrealu). Jednak nie tylko Ameryka Północna, ale także Południowa była kierunkiem polskiej emigracji. W samej Brazylii liczbę polonusów szacuje się na 1,8 mln. Największym ośrodkiem jest tu Kurytyba, skupiająca aż 73% ogółu Polaków w Brazylii. Drugim, co do liczebności polonusów, państwem na tym kontynencie jest Argentyna, w której Polonia liczy ok. 450000 osób.
(…)
0

Andy-aandy http://blogmedia24.pl/blog/3727

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...

823 publikacje
236 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758