Globalnie i Lokalnie
Like

Podkomisja sejmowa. Ludobójstwo na Wołyniu

16/04/2016
1064 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Podkomisja sejmowa. Ludobójstwo na Wołyniu

Relacja z blogu bezprzesady.com: Podkomisja zwołana przez PIS gdzie dyskutowało się ich projekt ustawy o Dniu Męczeństwa – a więc odrębnym święcie mówiącym o martyrologii wszystkich Polaków z ziem tzw. “Kresów Wschodnich” – a więc województw wschodnio-południowych II RP.

Przypominam:

0


…jest mowa o dwóch różnych ustawach – ustawie upamiętniającej całe męczeństwo ludzi Kresów – kresowian w różnym czasie i różnych miejscach i ustawa mówiąca precyzyjnie o zbrodni dokonanej przez OUN-UPA na narodzie polskim; min w dniu 11 lipca 1943 roku jej największej i najbardziej znaczącej akcji eksterminacyjnej – dacie symbolicznej przyporządkowanej: zbrodni Ludobójstwa (wsparcie w uzasadnieniu o międzynarodowe podstawy prawne)…
(cytat z: Projekt ustawy 11 lipca Dzień Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA…: Kukiz15. )

Łężyca 19 października nowe tablice poświęcone ofiarom OUN-UPA

Łężyca 19 października nowe tablice poświęcone ofiarom OUN-UPA

(Foto: Piotr Szelągowski Odsłonięcie następnej tablicy sanktuarium kresowego- pomnika w Zielonej Górze- Łężyca)
Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Kresowian (druk nr 284)

Pozwolę sobie zaproponować kilka momentów transmisji:
Godzina 13.30 – poinformowanie o projekcie dotyczącym Zbrodni Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA -wcześniejszym (rozpoczęliśmy prace nad nim już w zeszłym roku) i zgodnym z datą 11 lipca.
Godzina 13:35 – (13.37 dokładnie – rozdzielenie dwóch projektów) – Wypowiedź posła Wojtka Bakuna z którym rozpoczęliśmy działania nad projektem ustawy.
CO ważne: Wojtek Bakun podkreśla nie-zasadność umieszczenia słowa Ludobójstwo w projekcie PIS – męczeństwa. Co więcej porusza kwestię, która była sugerowana przez posła Dworczyka przed spotkaniem o takiej możliwości. Intencją było poruszenie faktu zaistnienia takiej propozycji sugerowanej przez posła PIS.
Próba integracji obu ustaw – czy zasadna? Raczej nie.
Godzina 14.00 – wypowiedź Pani Janiny Kalinowskiej uzasadniająca użycie słowa “Ludobójstwo” w przypadku ustanowienia w tym konkretnym dniu (11 lipca) Dnia Pamięci konkretnej określonej zbrodni przyporządkowanej tej dacie – jako dacie symbolicznej.
Dodatkowo niezwykle wzruszająca informacja o realizmie polityki na Ukrainie – budującej nienawiść i chęć rewizji granic z Polską (“Zamość – my tam wrócimy tylko uporamy się z Rosjanami“)
Godzina 14.26 – Pisarz Srokowski mówi cytując ks Isakowicza-Zaleskiego: Dzień Ludobójstwa.
Pisarz wskazuje też posłowi Dworczykowi na manipulacje ze słowem “Ludobójstwo”.
Godzina 14.36 – Michał Siekierka; pojęcie prawne – formuła wąska, a więc ofiara i sprawca. Jest to wypowiedź w pełni potwierdzająca moją wersję rozdzielenia dwóch różnych upamiętnień.

Raz jeszcze na zakończenie zaznaczam, że nieuchronnym wydaje się rozdzielenie tych dwóch projektów ustaw. W samym założeniu mówią o różnych wydarzeniach: 11 lipca to dzień Zagłady Wołynia…Ludobójstwo.

Proponowane daty obchodów “Dnia Męczeństwa Kresowian” jakie do mnie spływają:

17 września (rozpoczęcie końca historii województw Kresowych Rzeczpospolitej Polskiej)
11 luty Konferencja jałtańska (od 4 do 11 lutego 1945) – faktyczne uzgodnienie utraty terenów ziem Rzeczypospolitej Polskiej (w tym województw wschodnich II RP).
11 Sierpnia – jako miesiąc później symultanicznie obchodzone
10 lipca (jako wigilia święta upamiętniającego najokrutniejszą zbrodnię: Ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA na Polakach z dawnych województw II RP i przeddzień Krwawej Niedzieli na Wołyniu – moja własna propozycja).
10 lutego – Z maila: “Dni obchodów tzw. Dnia Męczeństwa Kresowian powinna być data 10 lutego 1940, czyli dzień rozpoczęcia pierwszych deportacji Polaków z Kresów na Sybir. Byłoby to zgodne z faktem historycznym…”

iTV Sejm – transmisje:Sejm – Transmisje


TO w Rawie Mazowieckiej miały miejsce pierwsze nieoficjalne prace i uzgodnienia dotyczące już treści samego projektu ustawy(między mną a Wojtkiem Bakunem): Rawa Mazowiecka – o Ludobójstwie OUN-UPA

Znamienny tytuł wpisu: Ludobójstwa nie da się zapomnieć …

Inne zapisy autora:

0

Piotr Szel
Piotr Szel

Prawda czym jest? Li tylko oportunistycznym wygrywaniem subiektywizmów nazywanych spojrzeniem obiektywnym, po uprzedniej odpowiedniej obróbce...

62 publikacje
4 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758