Artykuły redakcyjne
Like

Platforma na zmielenie?

19/06/2013
987 Wyświetlenia
13 Komentarze
5 minut czytania
Platforma na zmielenie?

Pomimo szerokiej dyskusji na temat dotacji z budżetu dla partii politycznych i krzywych finansów Platformy Obywatelskiej, ani media, ani komentatorzy nie zwrócili uwagi na doniosłość polityczną złożenia przez Przemysława Wiplera do PKW zastrzeżeń odnośnie rozliczeń PO. Jeżeli sędziowie z Państwowej Komisji Wyborczej zachowają minimum przyzwoitości to muszą zakwestionować rozliczenie subwencji przez partię rządzącą i cofnąć subwencję na przyszły rok. Wtedy będziemy świadkami tsunami, które dotknie obecny układ politryczny, sam Tusk poczuje co oznacza być zmielonym, a Wipler zostanie najskuteczniejszym politykiem tej kadencji.

0


Samo zagranie bowiem to majstersztyk wykorzystujący obowiązujące prawo uchwalone przez samych zainteresowanych. Aż dziw, że nie wpadli na to wcześniej spindoktorzy z PJN i prawnicy z Solidarnej Polski. Jeśli wyjdzie, to będzie to wrogie przejęcie części PO i wrogie przejęcie sukcesu wyborczego PiS. A przy tym policzek wymierzony jednym i drugim. Tak PiSowi też, bo to co ta partia nie mogła zrobic przez 6 lat jej secesjonista wykona błyskawicznie, jak trutką na szczury:

 

Wyjmujemy szczura z dziury,

szybkim sprawnym ruchem

smarujemy go pod brzuchem

 

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że decyzja o cofnięciu 18 mln subwencji na 2014 r. w przypadku partii, która dysponuje budżetem w wysokości 19 mln zł. będzie masakrą, która w sposób natychmiastowy dopełni dzieła rozpoczętego demontażu PO z powodu zapaści sondażowej. Walka polityczna, która wtedy rozgorzeje w stylu “ratuj się kto może” będzie musiała doprowadzić do szybkich bezterminowych wyborów. Rzecz jasna Tusk zdając sobie z tego sprawę, próbuje jakoś ratować sytuację wracając do pomysłu likwidacji dotacji z budżetu dla partii politycznych, co by wyrównało szansę PO w przyszłym roku, gdyż także konkurencyjne partie polityczne (na czele z PiS) zostałyby pozbawione milionów z kasy podatnika. Siła Tuska w mediach jest tak wielka jak jego strach przed rozpadem PO i utratą stanowiska, dlatego mamy wielką dyskusję w mediach dotyczący owego odgrzewanego kotleta.

 

Ma tu jak widzimy zastosowania stary komunał kulinarny: kotleta odgrzewamy, gdy się chce jeść.

 

Rzecz jasna Tuskowi w życiu politycznym nie pomoże finansowe dokopanie PiSowi po zaliczeniu knock-outu technicznego od Wiplera, ale zawsze pozostanie cień satysfakcji i miejsce na publiczny bon-mocik z przekąsem.

 

Parafrazując żart kabaretowy: Jakie będą ostatnie słowa Donalda Tuska przed śmiercią? – Panie Przemysławie, co Pan tutaj robi?

 

Natomiast samemu PiSowi bardzo może zaszkodzić, jeśli rzutem na taśmę otrzyma kopa finansowego od umierającego Donalda. Pozbawienie wpływów z budżetu może zniweczyć wygraną w przedterminowych wyborach. Nie będzie bowiem kasy na promocję i wyjazdy. Ratunkiem rzecz jasna będą Gazeta Polska, “Sieci” i TV Republika, ale to może nie wystarczyć. Na zupełnie innych zasadach (bo nie mają kasy budżetowej) i z inną dynamiką (młodzież, demonstracje) wchodzą bowiem do gry świeże dynamiczne formacje polityczne czyli Narodowcy, Zmieleni/Oburzeni i właśnie Republikanie Wiplera. Bez kasy, która była głownym powodem utrzymywania swojej przewagi przez partie parlamentarne, może się okazać, że prócz PiSu do Sejmu wejdzie kilka partii z bardzo podobnym wynikiem, gdyż całe PO przestanie istnieć w ogóle – co wytrąci Jarosławowi Kaczyńskiemi większość arsenału rychtowanego przecież przez lata na Platformę.

 

Będzie jeszcze jeden efekt braku kasy – kampania wyborcza przeniesie się do Internetu, z czego to muszę przyznać cieszę się prywatnie.

 

Tia, czas na podsumowanie. Cóż, może się po prostu okazać, że PKW uzna, iż wydatki na wino, kobiety i ciuchy są w przypadku partii politycznych uzasadnione i że nie ma przeszkód, byśmy z naszych pieniędzy fundowali garniturki oraz hostessy działaczom PO.  Może WAŻNI wiedzą, że taka właśnie będzie decyzja PKW dlatego nikt nie nagłaśnia działania Przemysława Wiplera i Fundacji Republikańskiej jako przełomowego wydarzenia. Może to już norma, że system (Państwo Polskie) wybierając między praworządnością i uczciwością na pierwszej szali, a Platformą Obywatelską i kradzieżą na drugiej –  woli tą drugą.

 

ŁŁ

 

Treść zgłoszenia: http://issuu.com/wcland/docs/zastrzezenia-do-informacji-po_pkw/0

Inne zapisy autora:

0

Tomasz Parol
Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816