HYDE PARK
Like

Plan spłaty długów: jak go stworzyć?

01/02/2019
714 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Plan spłaty długów: jak go stworzyć?

Wpadłeś w problemy finansowe i zastanawiasz się, jak spłacić długi? Nawet jeśli Twoja sytuacja jest bardzo trudna, masz szansę na wyjście na prostą. Podstawa to przemyślany plan spłaty długów. Zobacz, jak go stworzyć.

0


W długi wpadamy z różnych powodów. Czasem są to nie do końca przemyślane decyzje finansowe, czasem nagła zmiana sytuacji życiowej, która wynika np. z utraty pracy czy choroby. Gdy problemy zaczynają się nawarstwiać, a do skrzynki trafiają kolejne pisma z ponagleniem spłaty, można stracić głowę. Jak odzyskać równowagę? Spróbuj podejść do sytuacji „na zimno” i zacznij działać.

Krok 1: określ, ile i komu jesteś winien

Jak to zrobić? Najlepiej będzie, jeśli przejrzysz korespondencję, która docierała do Ciebie w związku z zadłużeniem na przestrzeni ostatnich miesięcy. Ponaglenia i monity są dobrym źródłem informacji o tym, jaka jest aktualnie wysokość Twojego długu oraz z kim powinieneś się w jego sprawie kontaktować. Pamiętaj, że:

  • do sumy, z którą zalegasz (np. wartości, na jaką opiewają niezapłacone faktury), mogły zostać doliczone dodatkowe koszty – przede wszystkim odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty zobowiązania, ale czasem także dodatkowe opłaty wynikające z podpisanej z wierzycielem umowy;
  • obsługę zadłużenia mogła przejąć firma windykacyjna – to wysoce prawdopodobne, zwłaszcza jeżeli ze spłatą zwlekałeś przez wiele miesięcy. Jeśli tak się stało, to właśnie z tym podmiotem powinieneś kontaktować się w sprawie spłaty.

Krok 2: skontaktuj się w sprawie spłaty zobowiązania

Nawet jeśli od terminu płatności upłynęło sporo czasu, jeżeli nie otrzymałeś jeszcze wezwania do sądu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawę zadłużenia rozwiążesz polubownie. Taką szansę masz na przykład wówczas, gdy stałeś się klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo. Wówczas możesz podpisać ugodę i uregulować dług bez obaw o egzekucję komorniczą.

Jak skontaktować się w sprawie długu? W korespondencji, którą otrzymałeś w jej sprawie, znajdziesz dane, które Ci to umożliwią. Najwygodniej będzie Ci porozumieć się z doradcą telefonicznie lub on-line. Nawet bez wychodzenia z domu możesz ustalić, jak będzie wyglądała spłata.

Pamiętaj, aby przygotować się do rozmowy z doradcą. W jej trakcie możesz zostać poproszony o kilka informacji o Twojej aktualnej sytuacji finansowej – są niezbędne, aby można było ustalić bezpieczną dla Ciebie wysokość nowej raty. Nie bój się więc podać wysokości swoich przychodów czy stałych wydatków, zwłaszcza że firma windykacyjna to nie komornik.

Krok 3: podpisz ugodę

Ugodę w sprawie spłaty długu możesz podpisać również on-line. Robiąc to, zgadzasz się na nowe, optymalne warunki regulowania zobowiązania. Niska rata pozwoli Ci krok po kroku pozbyć się ciążącego na Tobie długu. Pamiętaj, aby pilnować terminów spłaty – możesz je kontrolować również on-line.

Krok 4: unikaj kolejnych długów

Spróbuj zmienić swoje podejście do finansów – to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak spłacić długi? Przyjrzyj się uważnie swoim wydatkom i zobacz, które z nich możesz wyeliminować bez pogorszenia jakości życia. Postaraj się też nie zadłużać ponownie. Być może na przykład zamiast brać kolejny sprzęt na raty, możesz uzbroić się w odrobinę cierpliwości i uzbierać potrzebną kwotę? Im mniej zobowiązań, tym lepiej.

Choć wyjście z długów może się wydawać poważnym wyzwaniem, wystarczy, że podejdziesz to tego problemu na spokojnie oraz skorzystasz z pomocy ekspertów. I Ty możesz odzyskać finansową niezależność!

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

315 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816