POLSKA
Like

Pikiety w obronie Polaków w Niemczech

03/03/2015
495 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Pikiety w obronie Polaków w Niemczech

Liga Obrony Suwerenności od wielu lat walczy o prawa naszych rodaków poza granicami Polski. W dniach 26-27 marca przed placówkami dyplomatycznymi RFN w Gdańsku i Opolu odbyły się pikiety w obronie praw Polaków mieszkających w Niemczech. Data przedsięwzięcia związana jest z 75. rocznicą podpisania przez Hermana Goeringa dekretu, odbierającego Polakom mieszkającym na terenie III Rzeszy status mniejszości narodowej. Pomimo formalnego odżegnywania się od czasów hitlerowskich, dokument ten obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów po dzień dzisiejszy.   Pikieta w Gdańsku rozpoczęła się o godz. 15.00 odczytaniem przez kol. Rafała Żaka Oświadczenia w sprawie odrzucenia przez niemiecki rząd wniosku o nadanie Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej, oraz wygłoszeniem przemówienia, w którym poruszona została kwestia dyskryminacji Polaków mieszkających w Niemczech. Wystosowane […]

0


4Liga Obrony Suwerenności od wielu lat walczy o prawa naszych rodaków poza granicami Polski. W dniach 26-27 marca przed placówkami dyplomatycznymi RFN w Gdańsku i Opolu odbyły się pikiety w obronie praw Polaków mieszkających w Niemczech. Data przedsięwzięcia związana jest z 75. rocznicą podpisania przez Hermana Goeringa dekretu, odbierającego Polakom mieszkającym na terenie III Rzeszy status mniejszości narodowej. Pomimo formalnego odżegnywania się od czasów hitlerowskich, dokument ten obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów po dzień dzisiejszy.

 

Pikieta w Gdańsku rozpoczęła się o godz. 15.00 odczytaniem przez kol. Rafała Żaka Oświadczenia w sprawie odrzucenia przez niemiecki rząd wniosku o nadanie Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej, oraz wygłoszeniem przemówienia, w którym poruszona została kwestia dyskryminacji Polaków mieszkających w Niemczech. Wystosowane przez Ligę Obrony Suwerenności oświadczenie, wrzucone zostało do skrzynki pocztowej konsulatu, ponieważ jego pracownicy, jak zwykle, odmówili przyjęcia dokumentu. W zgromadzeniu uczestniczyło około 20 osób.

 

Pikieta w Opolu rozpoczęła się o godz. 12.00. W imieniu LOS, głos zabrał kol. Edward Popyk. Tak samo jak w Gdańsku, pracownikom konsulatu przekazane zostało stosowne oświadczenie. W pikiecie wzięło udział kilkanaście osób, obecni byli również przedstawiciele mediów.

 

Temat zrównania praw mniejszości polskiej w RFN do poziomu przywilejów, na jakie mogą liczyć Niemcy w Polsce, nie po raz pierwszy podnoszony jest przez LOS. Podobne demonstracje miały miejsce w 2013 i 2014 roku, gdzie działacze naszej organizacji podnieśli również problem germanizacji polskich dzieci przez niemieckie urzędy ds. młodzieży – Jugendamty. Jawna asymetria w relacjach polsko-niemieckich w kwestii mniejszości narodowych zamieszkujących oba kraje jest zatrważająca. Sytuacja Niemców w Polsce oraz posiadane przez nich przywileje nie przekładają się w żaden sposób na los Polaków zamieszkujących terytorium RFN. Polskie władze nie dostrzegają jednak problemu i bagatelizują sprawę, po raz kolejny przyjmując wobec naszych zachodnich sąsiadów pozycję służalczą. Bez nagłośnienia problemu i reakcji szerokich mas społecznych nie ma co liczyć na istotne zmiany w tej materii. Dlatego Liga Obrony Suwerenności apeluje do wszystkich, którym bliska jest przyszłość naszego narodu do wsparcia naszej inicjatywy.

Inne zapisy autora:

0

Liga Obrony Suwerenności
Liga Obrony Suwerenności http://www.lospolski.pl

Polska partia polityczna o profilu patriotycznym.

251 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816