Bez kategorii
Like

Petycja nagłośni problemy litewskich Polaków

26/04/2012
255 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

W Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego w sprawie dyskryminacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Petycję złożył prawnik z Gdańska Tomasz Snarski.

0


O tym, że problem jest naprawdę poważny, świadczyła chociażby obecność na sali przedstawicieli rządów Polski i Litwy.

"Posłowie europejscy dostrzegli powagę problemu mniejszości polskiej na Litwie, to znaczy udało się ich przekonać, że nie jest to nieznacząca, incydentalna sprawa, tylko ogromny problem, mający znaczenie dla całej Europy. Kwestia traktowania mniejszości narodowych i etnicznych przez państwa członkowskie to nie jest jakaś rzecz na marginesie. To jest kwestia funkcjonowania Unii Europejskiej. (…) Dziękuję wszystkim wspierającym petycję. Przyczyniliśmy się razem do tego, by uświadomić Europie, że ochrona praw człowieka to kwestia zasadnicza. Albo my akceptujemy w pełni ochronę praw człowieka i jesteśmy we wspólnej Europie, akceptujemy zasady solidarności i traktaty łączące nas, albo musimy poważnie przemyśleć nasze członkostwo. (…) Petycja powinna pomóc chociaż w tym znaczeniu Polakom na Litwie, żeby złagodzić pewne napięcia. Pomóc zrozumieć, że tu nie chodzi o to, by być przeciwko komuś, na przykład przeciwko Litwinom czy Polakom, tylko chodzi tu o działalność na rzecz naszych praw, nas jako obywateli europejskich. (…) Dzięki temu, że petycja jest nadal otwarta – a taką decyzję podjęła komisja – możemy powiedzieć śmiało, że te sprawy są istotne w Europie" – uważa dr Tomasz Snarski.

Zapis obrad z posiedzenia Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego można obejrzeć:http://www.europarl.europa.eu/ep-live/PL/committees/video?event=20120424-1500-COMMITTEE-PETI&category=COMMITTEE&format=wmv
Początek obrad od 16 min 40 s


źródło:   www.wilnoteka.lt

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Marcus Wright

subiektywnie wybieram linki do róznych informacji w sieci Internet, czasem dodam jakis zlosliwy komentarz, czasem nic nie trzeba dodawac.

214 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816