Komentarze dnia
Like

PEK zgodziła się bez walki na płacenie niesprawiedliwego haraczu

27/10/2014
678 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
PEK zgodziła się bez walki na płacenie niesprawiedliwego haraczu

Oczywiście – polski rząd nie był przygotowany na dyskusje i ustalenia dotyczące pakietu klimatycznego. Pomimo zapowiedzi nie było (jakże pożądanego) veta.

Powinno być VETO – powinno obejmować cały pakiet energetyczno-klimatyczny i żadna zasada komitologii nie powinna go anulować – po prostu veto secularne. Przypomnę, iż premier GB Wilson, po ponownym wybraniu go na ten urząd, zażądał renegocjacji całego traktatu akcesyjnego do EWG i uzyskał w konsekwencji to, co chciał. Była niepowtarzalna (dla tego rządu) okazja odrzucenia w całości aktualnego pakietu E-K i zażądania renegocjacji polegających na zamianę formuły pakietu z „energetyczno-klimatycznego” na „klimatyczny” – to istotna zmiana – można powiedzieć – zasadnicza. Jeszcze dalej idące żądanie (jeszcze bardziej zasadne) – polegałoby na całkowitym odejściu UE od indywidualnego pakietu klimatycznego i poczekaniu na światowe ustalenia w tej mierze na konferencji w 2015 r. w Paryżu. Jest to o tyle sensowne, że najwięksi światowi „truciciele” wypowiedzieli się na konferencji w Durbanie, a US i Chiny (najwięksi z największych) – potwierdziły to miesiąc temu.

0


 

Jeszcze tylko wyjaśnienie – zamiana pakietu E-K na pakiet K – to nic innego, jak „opodatkowanie całej emisji CO2 (nie tylko tej związanej z energetyką węglową). Zarówno nasz rocznik statystyczny, jak i Eurostat podaje globalna wielkość emisji CO2 dla [poszczególnych państw – wynika z tych liczb m.in., iż Niemcy emitują go 2,5 raza więcej niż Polska, Anglia, Włochy i Francja – po półtora razy więcej niż Polska, ale to emisja głównie z transportu i spalania gazu – ta emisja CO2 jest pod ochroną, gdyż obciążałaby bogate „stare” państwa unijne – więc należało ukuć pakiet bijący tylko w spalanie węgla.

Informacje o unijnych wymogach dotyczących czystości spalin w transporcie i kary dla producentów pojazdów, to mydlenie oczu. Należy równo obciążyć państwa za każdą tonę wyemitowanego CO2, (co nie wymagałoby – jak teraz – wielotysięcznej armii urzędników) i porzucić skomplikowany i skrajnie niesprawiedliwy system ETS.

Napisałem na temat PE-K kilkadziesiąt artykułów i nudzi mnie powtarzanie stosownych wyliczeń – powiem tylko, iż spalanie benzyn i gazu też powoduje emisję CO2 – tylko kilkanaście procent mniejszą (licząc wagowo) w stosunku do węgla. O tym fakcie zdaje sie nie wiedział PDT podpisując ten haniebny pakiet i także PEK – godząc sie na jego kontynuację.

0

Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758