Artykuły redakcyjne
Like

Paszportem w pedofila

09/10/2017
128 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Paszportem w pedofila

Irlandia jako pierwszy kraj w Europie ma uniemożliwić pedofilom podróżowanie za granicę. Jeszcze w tym miesiącu do sejmu ma trafić projekt ustawy w tej sprawie. Podobny przepis jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła w tym roku Australia.n_117865_1

Inicjatorem zmian w prawie jest irlandzki misjonarz na Filipinach, kandydat do nagrody Nobla, ojciec Shay Cullen. Zdaniem prezesa działającej na rzecz dzieci organizacji PREDA, na ruchu tym skorzystają głównie kraje rozwijające się, gdzie poważnym problemem jest turystyka seksualna i prostytucja dzieci.

– Wyjazd za granicę w celu wykorzystywania seksualnego nieletnich jest ciężkim przestępstwem. Ustawa została przyjęta w Australii i mamy nadzieję, że inne kraje pójdą jej śladem. Dzięki temu o wiele więcej dzieci będzie chronionych przed zwyrodnialcami – komentuje duchowny.

Według radnej Maureen O’Sullivan – członkini komisji spraw zagranicznych, przedstawienie projektu ustawy powinno nastąpić nie później jak za 2 tygodnie.

– Rząd jest zdeterminowany do walki za wszelką cenę z wykorzystywaniem seksualnym dzieci – poinformował w odpowiedzi na zapytanie poselskie minister spraw zagranicznych Simon Coveney.

W Australii podobne prawo funkcjonuje od 4 miesięcy. W rezultacie paszporty anulowano 20 tys. osób, które odbyły kary, lecz nadal są monitorowanie na podstawie rejestru przestępców seksualnych.

Według szacunkowych danych, tylko w ubiegłym roku z Australii wyjechało ok. 800 widniejących w rejestrze pedofilów. Większość z nich było klientami seksturystyki, a ich destynacją były kraje Azji Południowej i Wschodniej.

Ojciec Shay Cullen został wyświęcony na kapłana w 1969 r. Jest członkiem Towarzystwa Misyjnego św. Kolumbana. W 1974 roku założył fundację Preda, zajmującą się propagowaniem idei Sprawiedliwego Handlu, za co otrzymał prestiżową nagrodę praw człowieka od miasta Weimar w Niemczech. Wraz ze swoją fundacją był trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W listopadzie 2012 roku odwiedził Polskę.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217